Před rokem jsem potkal spolužačku Lenku a ta mi začala vyprávět příběh. „Poznala v práci jednoho mladíka jménem Lukáš. Byl příjemný a hodný, ale bohužel byl častým terčem posměchu. Ve svých 21 letech totiž vážil 157 kg, což znamenalo, že si ho lidé často dobírali. V podstatě tak nějak přežíval v okruhu svých přátel, kteří ho měli rádi i přes jeho vzhled. Protože byl silný celý svůj život, neměl moc úspěchů ani v osobním životě. Váhou byl hodně omezován a na jeho zdravotním stavu se váha samozřejmě také podepsala. „V době, kdy jsme se poznali blíže, jsem řešila svoji špatnou životní situaci, rozvod atd., a protože jsme si hodně rozuměli, Lukáš se rozhodl, že prostě zhubne. Dnes už vím, že to bylo kvůli mně, aby na mě udělal dojem. A vzal to hubnutí opravdu vážně. Přestože pro mě byl prostě skvělým člověkem i tak, nevzdal to a zabojoval. Za 8 měsíců zhubnul 60 kilo, ze 157 kg na 97 kg. Doktoři jen žasli. Dokázal to naprosto sám, bez chemie, léku a podobně. Jen pevná vůle, změna stravy a prý velká motivace. Ta se mu vyplnila! Před měsícem jsem se stala jeho ženou..“

A ve svém příběhu pokračuje dál Lukáš jezdí na kole, běhá a v podstatě je stále v pohybu, neválí se na gauči ani u televize, má velký problém s přebytkem kůže. Je jí opravdu hodně. Největší množství převislé kůže má na břiše, kde pod ní dochází k silnému pocení a nepříjemnému svědění. Ruku v ruce s tímto jde opět nemalý estetický problém. Nesvlékne tričko jinde než doma. Ve vhodném oblečení to samozřejmě není tak vidět, ale jsou tu i jiná místa, jako třeba společné šatny, sprchy atd. A vzhledem k tomu, že máme dvě děti a spolu čekáme třetí, rádi bychom si s dětmi užívali do budoucna i plovárny. Operaci jsme proto konzultovali s lékaři. Ti mu řekli, že se převislá kůže sama nestáhne, i když je mladý. Jako jediné možné řešení doporučili plastickou operaci. Tu bohužel pojišťovna nehradí ani z části," dodala zklamaně.

„Když jsem se od tebe dozvěděla o projektu Nový život díky plastice dr. Tomáše Doležala, byl nadšený a řekl, že to chce zkusit. Také proto, že naše finanční situace není taková, aby si ji mohl dopřát z vlastních finančních zdrojů. Myslím si, že za to, co dokázal, by si to opravdu zasloužil. Je to věc, se kterou už sám bohužel nic nezmůže, a vidím na něm, že ho to hodně trápí. Koho by netrápilo mít na sobě ve 22 letech kůži větší o několik čísel," skončila své vyprávění kamarádka.

Lukáš je bojovník, a tak plastiku břicha vyhrál. Plastika břicha je operací, která řeší problém povislé kůže a povolené břišní stěny, jak tomu bývá nejčastěji po těhotenství nebo výrazném zhubnutí. Abdominoplastika je indikována především u žen, u kterých dochází častěji ke změnám kontury břišní stěny. U mužů se tato operace provádí pouze po výrazném zhubnutí, kdy se kůže nedokáže přizpůsobit zmenšenému objemu tkání, které kryje, a její přebytečné množství se skládá do neestetických řas. Plastika břicha přináší velmi dobré vzhledové a funkční výsledky, ale za cenu jizev nutných k odstranění přebytečné kůže. Tyto jizvy jsou trvalé. Postupem času však blednou a jejich kvalita je individuální.

Lukáš je nějaký čas po operaci, a když jsem poprosil Lenku o jeho fotky před a po abdominoplastikou, tak jsem zůstal v úžasu. Pan doktor Doležal je v oboru velká kapacita a Lukášovi pomohl nejen z estetického hlediska, ale má i lepší fyzičku.

Plastické operace nejsou jen o vylepšení vzhledu, ale mohou pomoci i ze zdravotního hlediska.

Váš Robert