Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Ukrajinka Valentina uprchla s dětmi a třemi taškami z Kyjeva: Manžel musel narukovat

Následky ruského ostřelování jsou nedozírné.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 36 fotografií
válka na Ukrajině

Ukrajinka Valentina Chrycenková pochází z Kyjeva, po ruské invazi se tam bála zůstat. Odjela proto se dvěma dětmi do Česka, její muž narukoval k ukrajinské armádě a obsluhuje drony. V Pardubicích musela šestatřicetiletá žena začít nový život, najít si práci, dětem zajistit školu.

"Mám tady práci, mám ubytování, ale je mi těžko na duši. Chtěla bych se vrátit, ale u nás pořád není bezpečno, děti musí být v bezpečí," řekla ČTK a Českému rozhlasu. Jejím synům je sedm a 12 let.

Na Ukrajině zůstali její rodiče

S chlapci odjela Valentina z Ukrajiny před dvěma měsíci jen se třemi taškami. Spoustu jim toho chybělo. Z humanitárních darů získali mikiny, trička a další oblečení a věci. "V Pardubicích jsou výborní lidé," řekla Chrycenková. Na Ukrajině zůstali i její rodiče, kterým dala na starost svého malého psa, s sebou ho vzít nemohla.

Chvíli v Česku bydlela Valentina s dětmi u svého bratra, ale ten má jen jeden pokoj, a tak se tam nevešli. Valentina spala na podlaze. Díky pardubické organizaci Most pro, která pomáhá cizincům, se potkala s lidmi z firmy Edera, kteří jí našli bydlení a platí nájem. "U nás ve firmě se lidé ptali, jak mohou Ukrajině pomoct. Rozhodli jsme se, že nejefektivnější bude zajistit uprchlíkům ubytování formou placení nájmu a vybavení bytu," řekl majitel společnosti Antonín Mlejnek.

S manželem mluví po viberu
Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

Pomoc je na dobu neurčitou, prostě jak bude potřeba, dodal Mlejnek. Firma poskytla dva byty, ve kterých jsou dvě ženy, každá z nich má dvě děti. "Obdivovala jsem její pozitivní přístup a energii, která z ní čišela," řekla o Valentině zaměstnankyně firmy Edera Klára Hejděncová.

Na Ukrajině Valentina Chrycenková podnikala, měla obchod s kukuřičným zrnem na výrobu popcornu a prodávala přístroje, které ho zhotovují. Firmu musela dočasně zavřít, řekla.

V Pardubicích si brzy našla práci, prodává v bufetu pardubického akvacentra, a chlapci začali chodit do základní školy. Kvůli všem změnám v jejím životě nemá tolik času na sport, čehož lituje. S manželem se snaží vídat denně přes videohovory. "Komunikujeme přes viber, je v pořádku," řekla Ukrajinka. Její čeština se zlepšuje, učí se třeba z českých videí na internetu. Cizí jazyky se naštěstí učí snadno, umí anglicky, německy a rusky, dodala.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy