Trendy
Zrádci 2025 Love Island 2025 Filip Turek Farma Vojty Kotka

Vrtulník Čestmír, na který přispěli Češi a fotila se s ním Drábová, údajně sestřelili Rusové. Ukrajinci to popírají

Běloruský vrtulník.
Zdroj: Profimedia
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
válka na ukrajině

Na sociálních sítích se množí zprávy o údajném ruském sestřelení ukrajinského vrtulníku Black Hawk u města Pokrovsk. Mělo jít o stroj jménem Čestmír, na který se složili Češi ve veřejné sbírce. Ukrajinci však ruské zprávy o sestřelu a zabití svých jedenácti vojáků popřeli, jak uvedla BBC.

U ukrajinského města Pokrovsk se v současné době svádějí tvrdé boje mezi ruskou armádou a ukrajinskými obránci. Vrchní velitel ukrajinských sil generál Oleksandr Syrskyj uvedl, že jeho jednotky odrazily „mnohatisícovou nepřátelskou sílu“. Zároveň popřel ruská tvrzení, že by byli Ukrajinci obklíčeni nebo blokováni.

S vrtulníkem Čestmír se fotila Dana Drábová

Rusko tvrdí, že se ukrajinské jednotky vzdávají a jedenáct členů jejich speciálních jednotek bylo zabito po přistání vrtulníku. To však Ukrajinci podle BBC odmítají.

Zprávy o tom, že Rusové sestřelili ukrajinský vrtulník, se každopádně od té doby šíří po sociálních sítích. Zmíněný vrtulník měl být navíc Black Hawk, který Ukrajincům předala organizace Dárek pro Putina a na který Češi přispěli ve veřejné sbírce 72,6 milionu korun.

S vrtulníkem, pojmenovaným Čestmír, se vyfotila i bývalá šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

„Žádný chcimír, vrtulník se jmenuje Čestmír. Čest ani mír nelze koupit. Čestmír by rád pomohl Ukrajině mír vybojovat,“ napsala k fotce na Facebooku před dvěma lety.

Zasáhli Rusové ukrajinský výsadek?

Zprávy z bojiště jsou však protichůdné a informace tak v tuto chvíli zůstávají v rovině spekulací. Záběry z ruského dronu jsou na síti X a měly údajně zachytit odlet nezasaženého vrtulníku UH-60A Black Hawk z Pokrovsku.

Naopak účet AMK Mapping na stejné sociální síti, který sám sebe označuje za proukrajinský, tvrdí, že na základě geolokací a dodatečné analýzy záběrů potvrdil útok ruskými drony na ukrajinský výsadek.

„Šest vojáků běželo z místa přistání na jih a rozdělilo se, pak se blížili k průmyslové zóně. Čtyři běželi na jihozápad do lesa směrem k rozvodně, ale tři z nich byli zasaženi dronem. Čtvrtý voják se dostal zpět na okraj lesa, než byl také zasažen dronem, když se skrýval pod stromem,“ tvrdí účet.

„Co se týče dalších dvou vojáků z této skupiny, podařilo se jim vstoupit do první budovy průmyslové zóny a ukrýt se v místnosti v přízemí. Poté doletěly tři drony oknem dovnitř a dva z nich je zasáhly,“ dodává AMK Mapping.

Jak dále doplnil, všech 11 vojáků bylo v těchto útocích zabito nebo zraněno.

Dokonalá past ve Zrádcích. Mia se neštítí ničeho, obelstila dalšího obětního beránka

Související články

Další články

Nejnovější kauzy