Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Brutální řádění na Ukrajině: Vojáci si své choutky vybili i na desetileté dívce

Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay
válka na Ukrajině

Ruské běsnění nemá limity. Během více než měsíc trvající války na Ukrajině se dopouštějí opravdových zvěrstev na civilistech, kteří žijí v každodenním strachu ze smrti. V posledních dnech vyšly najevo destíky případů mučení, poprav a sexuálního násilí na ženách i dětech. Příběhy obětí začala zveřejňovat Organizace pro lidská práva.

"Řekl mi, abych ho orálně uspokojila. Celou dobu mi držel zbraň u spánku. Dvakrát vystřelil do stropu a řekl, že to udělal proto, abych měla větší motivaci," vypráví Olga (31) z obce Malaja Rohan v Charkovské oblasti, jejíž příběh zveřejnila Organizace pro lidská práva.

Hrůzný zážitek se odehrál ve škole, kde se Olga ukrývala spolu se svou pětiletou dcerou, matkou a sestrou (13) před ostřelováním. Voják vtrhl do školy o půlnoci. Vešel do sklepa a nařídil všem, aby se seřadili, poté prý řekl Olze, aby mu dala svou dceru. Ta to samozřejmě odmítla a místo svého dítěte nabídla sebe.

Matku malé dívčinky odvekl voják do jedné z tříd. Řekl jí, aby se svlékla, zatímco na ni mířil pistolí. "Řekl mi, že je mu 20 let a že mu připomínám dívku, se kterou chodil do školy," pokračuje Olga. Ruský voják ji několikrát znásilnil. Během aktu jí držel nůž u krku. Pořezal jí tvář a dokonce jí odřízl i část vlasů. Opakovaně ji fackoval.

Asi v 7 hodin ráno Olgu požádal, aby mu přinesla cigarety. Jakmile je dostal, odešel. Ženě se nakonec tentýž den podařilo s rodinou uprchnout do Charkova, kde se jí dostalo lékařské péče. "Mám štěstí, že jsem naživu."

Znásilnili i desetiletou dívku

​Útoky se zbraní v ruce a hromadná znásilnění, a to i před zraky dětí, patří mezi ponurá svědectví shromážděná vyšetřovateli. „Případy, které jsme zdokumentovali, představují nevýslovnou krutost a násilí vůči ukrajinským civilistům,“ prohlásil Hugh Williamson, ředitel Human Rights Watch pro Evropu a střední Asii. "Znásilnění, vraždy a další násilné činy proti lidem by měly být vyšetřovány jako válečné zločiny," dodává.

Šokující případ z bombardované Ukrajiny sdílela na Twitteru poslankyně Lesja Vasylenková. Okupanti se dle jejích slov neštítí znásilnit bezbranné dítě. "Ruští vojáci rabují, znásilňují a zabíjejí. 10letá dívka s vaginálními a rektálními zraněními. Ženy s popáleninami ve tvaru svastiky. Rusko. Ruští muži to udělali. A vychovávaly je ruské matky. Národ nemorálních zločinců," napsala na sociální sítě.

Špička ledovce
Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

„Znásilnění je nedostatečně hlášený zločin a stigmatizovaný problém i v dobách míru. Obávám se, že to, o čem se dozvíme, bude jen špičkou ledovce," podotkla Katerina Čerepachová z organizace La Strada Ukraine, která pomáhá obětem sexuálních útoků a domácího násilí. Můžeme se tedy jen domnívat, kolik žen a dívek bylo násilnému styku vystaveno.

Ukrajinské ženy se však musí mít na pozoru nejen před ruskými vojáky. Ve Vinnycje, městě na západě země, učitelka nahlásila policii, že ji člen místní domobrany zavlekl do školní knihovny, kde se ji snažil znásilnit. Naštěstí byl dotyčný muž zatčen, informoval britský web The Guardian.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy