Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Ljuba s dcerkou (7) prchla z Chersonu: Nevím, jestli má rodina žije, říká pro eXtra.cz

Válka na Ukrajině: Svědectví maminky z Chersonu
Zdroj: eXtra.cz / Jiří Masojídek
+ Dalších 9 fotografií
Ukrajina

Přes slovenské hraniční přechody každý den proudí tisíce uprchlíků z Ukrajiny. Jedním z nejvytíženějších bodů je ten u vesnice Ubľa, kde v tělocvičně vznikla provizorní ubytovna. V ní reportéři eXtra.cz vyzpovídali ženu, která doslova prošla peklem. Ljuba (43) i s dcerkou utekla z těžce ostřelovaného Chersonu, zatímco její manžel zůstal ve městě, aby bojoval s ruskou armádou. Už několik dní o něm ale neslyšela a vůbec netuší, zda její nejbližší ještě žijí. Cherson přitom ve středu večer padl do rukou ruské armádě...

Slovenská vesnička Ubľa se v době války na Ukrajině stala dočasným domovem pro řadu uprchlíků. Tamní starosta poskytl prostory tělocvičny, do které přesunuli všechna možná lůžka či třeba plastová lehátka, která byla k dispozici. Na nich pak seděly ženy s dětmi a často beze slov jen sledovaly, co se kolem nich děje, zda si je přijede někdo vyzvednout, či jen přemýšlely, co s nimi bude. Reportéři eXtra.cz ve vsi narazili i na třiačtyřicetiletou Ljubu, která na lehátku objímala sedmiletou dceru. Před týdnem obě utekly z těžce ostřelovaného Chersonu.

"Domov jsme opustili hned ve čtvrtek, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Nebyl důvod váhat, hned jak dopadly první bomby na Cherson, sbalili jsme nejnutnější věci a uprchli. Od té doby bylo město mnohokrát bombardováno, moje babička mi volala před chvilkou, že je vystrašená a že na město dopadají každou chvilku rakety," říkala očividně vyděšená Ljuba. Sama přiznala, že to, co nyní cítí, je strach. O sebe, o malou dcerku, o své blízké, kteří zůstali v Chersonu.

Bojí se o rodinu

Ve městě jako obránce zůstal také Ljubin manžel, který je voják z povolání. Proto když dopadly první bomby, hned věděl, co bude následovat, a bez váhání poslal svou ženu i s dcerou přes celou zemi, ať odjedou do bezpečí. Oprávněně se bál o jejich životy. Nyní se ale Ljuba bojí o ten jeho. "S manželem jsem si volala asi dvakrát, teď už s ním ale nejsem tři dny v kontaktu. Nevím, co s ním je, zda žije, nebo se mu něco stalo, ani nevím, kde je. Nemohl mi to říci, protože by to pro něj bylo nebezpečné," říkala Ukrajinka. V době rozhovoru přitom ještě netušila, že Rusové prolomili obranu Chersonu a nyní je město v jejich rukách.

Stejně tak netušila, zda je naživu její děda. "Je v domově seniorů na předměstí Chersonu, které je pod těžkou palbou. Nepovedlo se mi s ním navázat kontakt, netuším, co s ním je, zda je naživu, nebo ne," svěřila se Ljuba. Na otázku, jaké emoce v ní nyní převažují, odpověděla jednoznačně - strach. "Bojím se. Mám strach o manžela, prarodiče, přátele. Jsem v cizí zemi, všichni jsou tu milí, pomáhají nám, ale já se bojím, co s námi bude, kam půjdeme," přiznala, zatímco se jí leskly oči.

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

Dceři radši nic neříká

Před dcerkou se však snažila nedávat strach najevo, řekla jí, že jedou na dobrodružný výlet. "Dceři je sedm let, pořádně netuší, co je to válka. Řekla jsem jí, že Rusové na nás zaútočili, ale nechci jí říkat víc, protože už tak je to pro ni velice těžké. Nemohu jí říct nic ani o tátovi, neví, že bojuje ve válce," vysvětlila Ljuba. Nechce, aby se dcera o svého tatínka strachovala, zvlášť, když ani ona sama neví, jak na tom je a zda už nepodlehl Rusům.

Přiznala, že invaze byla i pro ni šokem, s řadou Rusů se osobně znala, nikdy nečekala, že by je mohla brát jako nepřítele. "Nikdy jsem proti Rusům nic neměla, co ale teď o nich mohu říct jiného, než to, že jsou naši nepřátelé? Vždyť jejich vojáci bezdůvodně zabíjejí naše lidi, manžely, děti," řekla Ljuba a jedním dechem dodala, že doufá v pomoc Evropské unie a NATO. "Prosím, pomozte zastavit tohle šílenství, pomozte nám odrazit útok Rusů, kteří zabíjejí nevinné lidi. Pomozte nám vrátit se domů do bezpečné země," vzkázala západním státům. Sama totiž neví, co s ní a její dcerkou nyní bude...

Související články

Další články

Nejnovější kauzy