Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Šokující zvrat v případu vraždy Kuciaka: Kočnera zprostili viny, rodiče s pláčem utekli ze soudní síně

Šokující zvrat v případu vraždy Kuciaka: Kočnera zprostili viny, rodiče s pláčem utekli ze soudní síně
Zdroj: Facebook.com, profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
Soud
Kauza vraždy Jána Kuciaka (†27) a jeho snoubenky Martiny Kušnírové (†27) nabral šokující zvrat. Slovenský soud osvobodil obžalovené Mariana Kočnera (57) i Alenu Zsuzsovou, kteří čelili trestu za objednání vraždy, respektive jejího zprostředkování. Rodiče slovenského novináře verdikt soudu totálně zničil, ze soudní síně vyběhli v slzách.

Vražda Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové otřásla v roce 2018 nejen Slovenskem, ale jednalo se o mezinárodní skandál. Ostře sledovaná kauza měla vyústit dnes u Specializovaného trestního soudu v Pezinku. Tam čelil obžalobě za objednání vraždy novináře podnikatel Marian Kočner

Spolu s ním byla obžalovaná i jeho asistentka Alena Zsuzsová, která měla vraždu zprostředkovat. Oba čelili trestu odnětí svobody 25 let, prokuratura je ale k překvapení všech zprostila obžaloby. Podle soudu není průkazné, že si Kočner vraždu objednal a Zsuzsová ji zprostředkovala. Kočner byl pouze uznán vinným z nedovoleného ozdbrojování, což sám přiznal.

Kauza Kuciakovy vraždy

Vražda Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové byla spáchána 21. února 2018 v jejich domě v obci Veľká Mača. Investigativní novinář byl dvakrát střelen do srdce a jeho partnerka jednou do hlavy. Policie vše od začátku vyšetřovala jako úkladnou vraždu na objednávku.

Kriminalisté z vraždy nejprve podezírali italského podnikatele Antonina Vadalu, který je napojený na italskou mafii, jejíž čiností se Kuciak také zabýval. Vadala byl ale zproštěn podezření. Kuciak nicméně prošetřoval i kontroverzní podnikání Mariana Kočnera. Jak později napověděly stopy policie, měl to být právě on, kdo si vraždu investigativního novináře objednal. Z toho byl také v březnu 2019 obviněn.

Kriminalisté už předtím zadrželi Kočnerovu asistentku Alenu Zsuzsovou, kterou obvinili ze zprostředkování vraždy. Mezi podezřelími byl i bývalý policejní vyšetřovatel z Komárna Tomáš Szabó a bývalý profesionální voják Miroslav Marček. Ten se také v dubnu 2019 k vraždě přiznal a dostal trest 23 let odnětí svobody.

Vražda na Slovensku vyvolala mohutné zemětřesení, za které mohou masivní vlny protestů, po kterých podal demisi tehdejší premiér Robert Fico. Jeho strana Směr-sociální demokracie následně prohrála v letošních parlamentních volbách a skončila v opozici.

Více o tématu

Lze očekávat odvolání

Naopak šofér už odsouzeného vraha Miroslava Marčeka Tomáš Szabó dostal 25 let odnětí svobody, protože se podle soudu podílel na vraždě. Rozsudky nejsou pravomocné, lze očekávat, že se Szabó i rodiče Kuciaka odvolají k nejvyššímu soudu.

Rozsudek neunesli Kuciakovi rodiče, kteří v momentě verdiktu s pláčem opustili soudní síň. Při odchodu byli viditelně otřeseni a nebavili se ani s novináři.

Premiér i Kuciakův šéf neskrývají zklamání

Zklamání neskrýval ani Kuciakův šéfredaktor z portálu Aktuality Peter Bárdy. "Jsem hrozně zklamaný a smutný. Soud pro nedostatek důkazů neuznal Kočnera a Zsuzsovou vinnými z vraždy Jána a Martiny. Přestože jsem zklamaný, nerezignujeme! Toto není konec. Jsem přesvědčený, že Kočner dal zavraždit Jana Kuciaka!" napsal novinář na sociálních sítích.

Soud sledoval i slovenský premiér Igor Matovič, který už v průběhu tušil, jak vše dopadne. „Vypadá to, že proteď chtějí evidentní strůjci vraždy vyklouznout ze spárů spravedlnosti… Věřme, že spravedlnost si na ně počká,“ napsal premiér.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy