Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Alena Zsuzsová, černovlasá Slovenka z Komárna, je ročník 1974.

Byla jednou ze čtyř obviněných z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové jejichž likvidaci měla nejen objednat, ale následně za ni i vyplatit peníze. V prosinci 2020 jí soud v případu vraždy někdejšího primátora jihoslovenského Hurbanova Lászlóa Basternáka († 54) vyměřil trest 21 let vězení.

Ačkoliv je momentálně jednou z nejznámějších Slovenek, moc se toho o jejím životě neví.

Kariéra

Od malička žila v rodinném domě na okraji Komárna. V letech 1996 až 2013 podnikala s nábytkem. V obchodním rejstříku se její jméno nachází u tří společností, přičemž všechny měly italské majitele. Z nich je aktivní již pouze firma Ergo Kit, kterou založila v květnu 2000 s Raffaelem Lucatem. Oba z ní však v srpnu 2007 odešli.

Opakovaně o sobě tvrdila, že byla překladatelkou z italštiny, lidé zabývající se touto profesí ji však vůbec neznají.

Žila s komárenským podnikatelem Mariánem Markovičem. Ten svým vzezřením připomínal klasické mafiány z dob premiéra Vladimíra Mečiara Na sociálních sítích rád ukazoval své potetované tělo, zbraně i silná auta. Kolem roku 2003 se jim narodila dcera Mia. Vychovávali ji spolu asi čtyři roky, 2007 se rozešli.

Pár roků poté, když její byznys viditelně upadal, začala z falešných profilů na sociálních sítích psát různým vlivným mužům. Mezi jejími prvními cíli byl šéf strany Sme rodina Boris Kollár Okolo roku 2008 se s ním několikrát setkala a snažila se mu prý prodat pozemky, případně získat pro svou dceru peníze.

V té době se začala sbližovat s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem Po jejím rozchodu s Markovičem se totiž staral o Miu, po níž měl vyžadovat, aby ho oslovovala kmotře. Její matce pravidelně posílal peníze v řádu tisíců eur. Měla od něj automobil, platil jí dovolené i materiální věci jako notebook či mobil. Ačkoliv nebyla zaměstnaná, mohla si z tohoto důvodu dovolit vést luxusní život.

Společně vyhledávali a shromažďovali kompromitující materiály na představitele veřejného života, mezi lidmi vyhledávali bílé koně pro finanční a majetkové machinace.

V roce 2010 se zapojila do komunálních voleb v Hurbanově. Tehdy vyvrcholil spor mezi tehdejším hlavním kontrolorem města Lászlem Basternákem a Romanem Ostružlíkem. Oba kandidovali na primátora. Basternák v průběhu kampaně sice přežil střelbu i explozi nastražené výbušniny, nakonec ho však v červnu téhož roku zastřelil bývalý příslušník StB Štefan Kaluz, který za to byl odsouzen k 25 letům vězení.

Jeho protikandidátovi pomáhala s tiskem plakátů, významně ho podporovala finančně. Přitom spolupracovala se Zoltánem Andruskóem, dalším obviněným z vraždy dvojice Kuciak - Kušnírová.

Na přelomu let 2012 až 2013 začala intenzivněji oslovovat vlivné lidi. Komunikaci s nimi si archivovala pro účely pozdějšího vydírání. Jako Aya Alia na Facebooku např. oslovila bývalého ministra vnitra Daniela Lipšice psala si i s bratislavským županem Jurajem Drobou nebo místopředsedou slovenského parlamentu Martinem Glváčem Rozhovory směřovala k erotickým námětům, dotyčným také posílala vyzývavé fotografie. Na nich ve skutečnosti nebyla ona, ale málo známé modelky jí fyzicky podobné (s dlouhými černými vlasy, plnými rty a větším poprsím). Některé upravila do podoby fotomontáže.

Kvůli vzájemné komunikaci přišel svou o funkci náměstek slovenského generálního prokurátora René Vanek, který si s ní psal prakticky až do jejího zatčení. Kontaktovala také tehdejšího zástupce šéfredaktora deníku SME Lukáše Filu, dnes vydavatele Deníku N

V létě 2017 se, společně s Kočnerem angažovali na vzniku nového politického seskupení Cíl, které ovšem nakonec nezískalo dostatek podpisů pro svůj vstup na politickou scénu.

Kuciakovu vraždu měla poprvé navrhnout zmíněnému Andruskóvi na přelomu let 2017 a 2018. Slíbila, že mu za to nejen odpustí dvacetitisícový dluh, ale dalších 50 tisíc připlatí. Nezmínila ovšem jméno ani povolání oběti. Měla rovněž uvést, že likvidaci objednává pro Kočnera Byla pro ni najata dvojice bratranců, Tomáš Szabó a bývalý profesionální voják Miroslav Marček. Vyplatila je již den po spáchaném činu.

Měsíc před vraždou, někdy koncem ledna 2018, zároveň zmizela ze seznamu dlužníků finanční správy, což znamená, že našla peníze na vyplacení svých nemalých dluhů (52 tisíc eur, tedy více než 1,3 milionu korun).

Svému dobrodinci Kočnerovi pomáhala i poté, co byl pár měsíců po vraždě (v červnu 2018) uvězněn kvůli kauze padělání směnek. Komunikovali spolu prostřednictvím motáků.

Kromě toho údajně plánovala další vraždu prvního náměstka generálního prokurátora Petra Šufliarského. Zatčena byla na konci září 2018. Soud ji o dva roky později obžaloby ze zprostředkování vraždy novináře Kuciaka sice zprostil, obratem však skončila ve vazbě kvůli obvinění z účasti na přípravě tří vražd nedokonaných. Kvůli nim byla nakonec i odsouzena.

Osobní život

Podle odborníků i vlastní výpovědi trpí panickou poruchou projevující se mj. i přehnanými projevy emocí.