Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Tři roky od vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky: Maminka Martiny se dnes stará o miminko

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
přehled
Případ zavražděného novináře Jána Kuciaka před třemi lety otřásl Slovenskem i Českem. Bezvládná těla mladíka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové byla nalezena v jejich domě ve Velké Mači. Nadějný investigativec byl se svou přítelkyní dokonce zasnoubený a přestavoval si dům. Maminka Martiny, paní Zlatica Kušnírová, má teď v péči miminko.

Ján Kuciak byl slovenský novinář píšící pro portál Aktuality.sk. Narodil se 17. května 1990 v obci Štiavnik v okrese Bytča. Byl zavražděn 21. února 2018 v obci Veľká Mača okresu Galanta nedaleko Trnavy. Bylo mu 27 let. V domě byla zastřelena také jeho snoubenka Martina Kušnírová.

Maminka Martiny, paní Zlatica (55) má teď po dlouhé době důvod k úsměvu. Je profesionální náhradní matkou, a tak si nedávno vzala do péče osmiměsíční miminko z dětského domova. „Je to zlatíčko, holčička. Dali mi ji už před Vánoci. Připomíná mi Martinku, když byla malá. A občas aspoň přijdu na jiné myšlenky, které jinak věnuji dceři a nadějnému zeťovi“ svěřila se Zlatica potálu Nový čas. Za holčičkou občas přijde na návštěvu i její biologická matka.

Vražda na objednávku

Od začátku tragédie panovalo podezření, že se jednalo o vraždu na objednávku. Ján Kuciak psal o propojení mafie a strany Smer. Vyrojily se tak opodstatněné spekulace, že případ sahá do nejvyšších pater slovenské politické scény. Vražda vyústila v mohutné demonstrace a vedla k demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica.

V případě vraždy novináře a jeho snoubenky policie obvinila několik osob. Byly mezi nimi Alena Zsuzsová a kontroverzní podnikatel Marian Kočner, vražda měla být podle vyšetřovatelů na jejich objednávku. Vyšetřovatelé původně za střelce považovali Tomáše Szabóa.

Nečekané přiznání

Během vyšetřování se k vraždě přiznal bývalý voják, Szabóův bratranec Miroslav Marček, kterého kriminalisté původně považovali jen za řidiče. V polovině srpna 2019 vydali prokurátoři prohlášení, ze kterého vyplývalo, že s největší pravděpodobností střílel Marček a Szabó byl řidič.

Soudní proces

Hlavní líčení začalo za přísných bezpečnostních opatření dne 13. ledna 2020 v jednací síni Specializovaného trestního soudu v Pezinku. Během prvního dne přelíčení přiznal obžalovaný Slovák Miroslav Marček před soudem svou vinu. Popsal, jak novináře Jána Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou zavraždil a také další okolnosti případu.

Jako řidič mu podle jeho tvrzení pomáhal jeho bratranec Tomáš Szabó. Marček dále uvedl, že v roce 2016 zavraždil podnikatele Petera Molnára. Marček byl v dubnu 2020 nepravomocně odsouzen k 23 letům vězení. Kočner, Szabó i Zsuzsová vinu v případu Kuciakovy vraždy odmítli.

Dne 3. září 2020 soud na Slovensku uznal vinným obžalovaného pomocníka vraha Tomáše Szabóa a vyměřil mu trest 25 let. Soud naopak zprostil obžaloby podnikatele Mariana Kočnera, který byl obžalován z toho, že si Kuciakovu vraždu objednal. Kočner dostal pouze peněžitý trest za nedovolené ozbrojování. Obžaloby ze zprostředkování vraždy byla zproštěna i Alena Zsuzsová.

Alena Zsuzsová

Alenu Zsuzsovou, kterou soud první instance v září 2020 zprostil obžaloby ze zprostředkování vraždy novináře Jána Kuciaka, v prosinci 2020 Specializovaný trestní soud uznal vinnou z podobného zločinu v jiném případu a vyměřil jí trest 21 let vězení.

Trest byl Zsuzsové vyměřen v případu vraždy někdejšího primátora jihoslovenského Hurbanova Lászlóa Basternáka, který byl zastřelen před deseti lety. Podle prokuratury zprostředkovala objednávku Basternákovy vraždy právě ona.

Související články

Další články