Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

S přechodem na 5G sítě přijde vypnutí staré 3G: Vodafone upozornil na výměnu telefonů

S přechodem na 5G sítě přijde vypnutí staré 3G: Vodafone upozornil na výměnu telefonů
Zdroj: Pixabay
+ Další 4 fotografie
inovace
S přechodem na novější a modernější 4G LTE a 5G sítě muselo přijít i odříznutí těch starých. Mobilní operátor Vodafone chce v Česku v březnu příštího roku vypnout 3G sítě, které jsou však stále využívány. Lidé, kteří v této síti používají mobilní internet, si budou muset mobil vyměnit. Na klasické SMSky a volání to nebude třeba. Vodafone o tom vydal tiskovou zprávu.

Vše se modernizuje a to se dotklo i 3G sítě. Vodafone ji plánuje 31. března 2021 vypnout a chce uvolnit kmitočty pro novější a rychlejší 4G LTE a 5G síť. Tím, že operátor vypne starší síť, umožní využívat frekvence mnohem efektivněji a větší města v republice se pokryjí tou nejnovější sítí. Zákazníci budou mít lepší služby, které zahrnují zrychlení a zvýšení kapacity sítě.

"Je to zároveň cesta k rychlejšímu rozšíření nejmodernější technologie 5G. Právě sítě páté generace otevřou spotřebitelům i firmám technická řešení, která dosud nebyla možná," vysvětlil viceprezident pro technologie Vodafonu Milan Zíka. 5G, jak mobilní operátor předvedl, může člověka v jiném městě přenést v podobě hologramu.

Co je 5G síť?

5G (neboli pátá generace bezdrátových systémů) je připravovaný telekomunikační standard nové mobilní sítě, který technicky navazuje na stávající řešení 4G (LTE Advanced). Hlavním přínosem nové technologie je významné, přibližně desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a podstatné snížení doby odezvy oproti standardu 4G, což má umožnit provoz nejmodernějších komunikačních technologií. Spuštění komerčního provozu 5G sítí ve světě nastalo roku 2019 v Jižní Koreji.

Více o tématu

Bude potřeba vyměnit mobilní zařízení

Vodafone připravil pro ty, kteří 3G síť využívají, rady a tipy, jak se se změnou poprat. Aby mohli snadno přejít na 4G LTE nebo 5G, potřebují takové zařízení, které se k LTE síti bez problému připojí. Navíc k tomu musí mít LTE SIM kartu. Pro ty, kteří mobilní internet vůbec nevyužívají, jsou tyto změny a výměny bezpředmětné.

5G síť nabízí už od začátku července mobilní operátor O2, který s tím přišel jako první. Ostatní jsou zatím ve fázi testování v jednotlivých lokalitách. Právě tak postupuje i Vodafone, začít chce v Karlových Varech, pak v Ústí nad Labem a Jeseníku. I T-Mobile se chystá síť spustit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy