Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Primátor Prahy Hřib o odpůrcích roušek: Strážníci chytí na 200 lidí denně, jaká je průměrná pokuta

Primátor Prahy Hřib o odpůrcích roušek: Strážníci chytí na 200 lidí denně, jaká je průměrná pokuta
Zdroj:
Předchozí Další
dodržování opatřeních
Kvůli stále zvyšujícímu se počtu nakažených zavedla vláda v České republice speciální opatření. Na jejich dodržování dohlíží policisté. V hlavním městě Praha se policistům na pokutách za nenošení roušek podařilo vybrat už desítky tisíc korun.

Téměř každým dnem padají v Česku rekordy v počtu nově nakažených koronavirem. Alarmující čísla donutila vládu zpřísnit opatření, která mají eliminovat šíření viru na minimum. Za nedodržování opatřeních hrozí vysoké pokuty.

Prahu hlídá 400 strážníků

Kontaktovali jsme pražského primátora Zdeňka Hřiba, aby nám zodpověděl pár dotazů týkajících se Prahy. Jak na tom je hlavní město v současné chvílí? Kolik strážníků dohlíží na dodržování opatření? "Na dodržování mimořádných opatření dohlíží jak Městská policie Praha, tak Policie České republiky. V přímém výkonu služby je ve všední dny nasazeno 400 strážníků městské policie na denní směnu a 220 na noční směnu. Strážníci dodržování opatření řeší v rámci běžného výkonu služby nebo na oznámení občanů buď na tísňovou linku 156, nebo strážníkům přímo v terénu. Aktuální počty státních policistů v Praze může poskytnout PČR," odpověděl pražský primátor pro eXtra.cz.

Jak se v Praze opatření dodržují a kolik se vybralo na pokutách?

Podle Hřiba je prioritou pražských strážníků zejména dohled na dodržování povinnosti mít zakryté dýchací cesty na veřejných místech, obzvlášť pak v MHD. Pražští strážníci jen za září řešili 8 385 případů, kdy lidé v MHD neměli zakryté dýchací cesty. Většinu případů řešili domluvou, průměrná výše pokuty je 200 korun.

Varování lékařů: Zákeřný virus paralyzuje ČR, chraňte se!

Pozorně čtěte tuto výzvu českých lékařů. Covid-19 nesmí nikdo podceňovat. Čas na legraci vypršel, ČR bojuje se smrtícím virem. Česká lékařská komora pro všechny občany připravila zcela zásadní prohlášení:

Nepodceňujte nebezpečí této infekce, která ohrožuje především životy našich starších nebo nemocných příbuzných, přátel a sousedů. Covid-19 je závažnější než chřipka a ukazuje se, že zanechává trvalé poškození zdraví i u mladých jedinců.

Roste počet nakažených osob i pacientů, kteří vyžadují hospitalizaci, a to včetně intenzivní péče. VÝRAZNĚ SE ZVYŠUJE POČET MRTVÝCH.

Dramaticky roste počet nakažených lékařů. Nemocnice se dostávají na kritickou linii. Máme tu situaci, kterou známe z jarních měsíců z Itálie a Španělska.

Respektujte pravidlo tří R: ČISTÉ RUCE, NASAZENÉ ROUŠKY a ROZESTUPY. Je tu ještě jedno R - používejte svůj ROZUM. To, že něco není zakázáno, ještě neznamená, že to musíme nyní dělat.

Nepropadejte panice, pokud jste nemocní, nebojte se zajít k lékaři, abyste něco nezanedbali. Při dodržování protiepidemických opatření jsou nemocnice i ambulance soukromých lékařů bezpečným místem.

NEVĚŘTE TĚM, KTEŘÍ SITUACI ZLEHČUJÍ A PODCEŇUJÍ.

Více o tématu

Na pokuty došlo v pouhých 211 případech. I z toho se ale strážníkům podařila vytřískat pěkná sumička. "Za celé září a říjen to je 8 385 řešených případů nezakrytých dýchacích cest v MHD. 8 130 případů bylo řešeno domluvou a ve 211 případech byla příkazem na místě uložena pokuta v celkové výši 31 800 korun. 46 případů bylo oznámeno správnímu orgánu," prozradil Hřib.

Mimo povinné nošení roušek v MHD také vláda nařídila, že všechny bary i restaurace musí zavírat nejpozději ve 20.00. I na dodržování tohoto opatření se zaměřují pražští strážníci. "Co se týká porušování povinností v souvislosti s provozovnami, bary, restauracemi, pražští strážníci řešili například v období od minulého pátku do soboty celkem 111 případů. Za porušení krizových a mimořádných opatření teoreticky hrozí v tzv. příkazním řízení na místě uložení pokuty až do výše 10 000 korun," řekl pražský primátor.

Hřib si mimo to také myslí, že je důležité obnovit důvěru veřejnosti v nařizovaná opatření. "Teď jde v zásadně o obnovu důvěry veřejnosti v nařizovaná omezení. Jinak se lidem nemůžeme divit, že už se pokyny vlády neřídí. Pokud má veřejnost vládní opatření dodržovat, musí vědět, proč je to nezbytné. Vláda má povinnost své kroky srozumitelně vysvětlovat. Jinak přestávají dávat jakýkoliv smysl. Lidé si akorát najdou jiné aktivity, které zatím nelze postihovat, ale dělají v podstatě totéž. Řešení je tedy dvojí. Buď bude jednat vláda s občany fér a bude nás poctivě informovat, nebo ať opatření vydává někdo jiný. Někdo, komu lidé věří. Rozhodně by lidé měli dbát své osobní odpovědnosti a nepodceňovat způsoby chování, které mohou sami ovlivnit - třeba dezinfekci rukou," dodal na závěr pražský primátor Zdeněk Hřib.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy