Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Idol žen Daniel Stach sbírá jednu medaili za druhou: Ocenili jej za zápal pro vědu i covid-19

Idol žen Daniel Stach sbírá jednu medaili za druhou: Ocenili jej za zápal pro vědu i covid-19
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
ocenění
Sympatický redaktor a moderátor České televize Daniel Stach (32) byl oceněn prestižní novinářskou Cenou Ferdinanda Peroutky za rok 2020. Stach zaujal komisi, která o udělení cen rozhoduje, hlavně tím, jak podává a popularizuje oblast vědy. Poslední měsíce se navíc intenzivně věnoval pandemii koronaviru a boji proti nejrůznějším dezinformacím.

Sympatický moderátor Daniel Stach působí v České televizi už od roku 2010. Nejdříve se pohyboval v pořadu Hyde Park ČT24, kde působil jako redaktor, a jen o dva roky později se stal moderátorem Hyde Park Civilizace. Televizní diváci jej mohou vídat hlavně v pořadu Věda 24 a také je členem redakce vědy ČT.

Vedoucí dramaturgyně relace Hyde Park Civilizace Gabriela Cihlářová se zná se Stachem od chvíle, kdy nastoupil do ČT. Vychválila nejen jeho zápal pro vědecká témata a jejich vysvětlení, ale také jeho osobnost. Považuje jej za skromného a pokorného muže. Mimo to ve zmiňované relaci měl velký úspěch. "V Hyde Parku Civilizace Daniel mluvil již s třicítkou nositelů Nobelovy ceny a mnoha dalšími významnými osobnostmi vědy i současné společnosti. Zároveň jako první v české historii vedl nepozemský rozhovor s astronautem na oběžné dráze Země," uvedla Cihlářová.

Srozumitelné, pochopitelné a chytlavé

Stach se také věnuje epidemii koronaviru od úplného začátku a také dlouhodobě vyvrací dezinformace spojené s covidem-19. Ve speciálním vysílání s názvem Země v nouzi stál v čele ve všech sedmi dílech, které uváděl. Mnoho lidí oceňuje také to, jak srozumitelně a pochopitelně informoval o rozhodnutích na tiskových konferencích vlády, ministerstva zdravotnictví nebo krizového štábu.

"Daniel Stach v posledním roce zaujal i širokou veřejnost tím, že dokázal informovat o aktuálním vývoji srozumitelně, přehledně a zajímavě. Zdánlivou lehkostí si získal pozornost i mnoha těch, kteří do té doby jeho pořady Hyde Park Civilizace nebo Věda 24 neznali a nesledovali. Stala se z něj jedna z nejdůvěryhodnějších osobností veřejnoprávní televize, která dokázala často suplovat ve svém vysvětlování politiky a úředníky, kteří lidem neuměli srozumitelně přiblížit své kroky," uvedla místopředsedkyně Sdružení Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová.

Cena Ferdinanda Peroutky

Cena Ferdinanda Peroutky je novinářské ocenění, které bylo zřízeno u příležitosti 100. výročí narození českého novináře a publicisty Ferdinanda Peroutky. Cena vznikla v roce 1995 v rámci Nadace Lidových novin a jejím smyslem bylo zvýšit prestiž práce novinářů a publicistů.

Více o tématu

Dodala, že vnímání vědy je díky Stachovi na jiné úrovni. "Vím o tom své. Nejsem jediná, komu tento nevšední muž již několik let otvírá mnohá okna vědění dokořán. Své hosty zpovídá s pokorou, úctou, noblesou a elegancí. Má dokonalý přehled, přesvědčivě debatuje, má nevídanou schopnost zorientovat se v mnoha tématech od přírodních věd, chemie, medicíny, astronomie až třeba po kvantovou fyziku," ocenila Stachovu práci Kaslová. A právě to jsou důvody, díky kterým mu byla udělena Cena Ferdinanda Peroutky za rok 2020.

Stach byl oceněn několikrát

Není to však poprvé, co získal Stach za svou práci nějaké ocenění. Roku 2016 získal od Akademie věd České republiky medaili Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy. Jen rok poté získal Novinářskou scénu za diskuzi v pořadu Hyde Park Civilizace, kdy hlavním tématem byla rwandská genocida. Také získal cenu Novinářské křepelky a byla po něm v roce 2018 pojmenována planetka s číslem 93256, která obíhá v hlavním pásu mezi Marsem a Jupiterem.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy