Dalibor Janda po srdeční příhodě odmítl vakcínu AstraZeneca: Proč jsem nechtěl riskovat
Dalibor Janda měl strach
„Minulý týden jsem měl jít na vakcínu. Jsem přece jen rizikový pacient. Jenže mě všechny možné zprávy zblbly, a tak jsem očkování odpískal. Mělo jít totiž o kritizovanou AstraZenecu,“ přiznal eXtra.cz Dalibor Janda (68).
„Jenže pak jsem zase četl od nějaké lékařské kapacity, že problém může být hlavně u žen. Radši bych měl nějakou jinou než AstraZenecu, ale uvidíme. Je v tom teď velký zmatek,“ přidává zpěvák, který se nyní zotavuje po problémech s ucpanou tepnou. O vakcíně se chce ještě poradit s lékaři, zjistit, jestli je i možnost jiné značky a pak se definitivně rozhodne. Nový termín prý ale zatím ještě nemá.
Covid ve vakcíně?
Vakcína by měla působit tak, že připraví tělo na obranu proti infekci koronavirem SARS-CoV-2. Tento virus má na svém vnějších povrchu bílkoviny, které se nazývají spike proteiny. Ty umožňují vstup viru do lidských buněk, kde následně způsobují onemocnění. Vakcína COVID-19 AstraZeneca se skládá z jiného viru (takzvaného adenoviru), který byl upraven tak, aby obsahoval gen pro produkci spike proteinu SARS-CoV-2.
Samotný adenovirus se nemůže množit a nezpůsobuje onemocnění.
Jakmile je vakcína podána, vytvoří se díky tomu v lidském těle spike protein, avšak bez rozvoje onemocnění.
Imunitní systém člověka bude proti tomuto cizorodému proteinu vytvářet přirozenou obranu – protilátky a T buňky. Pokud později očkovaná osoba přijde do styku se skutečným virem SARS-CoV-2, imunitní systém ho rozpozná právě díky spike proteinu na jeho povrchu, který už zná, a bude připraven na něj zaútočit. Nedostane se tak do buněk v těle a nedojde k rozvoji onemocnění.
Více o tématuAstraZeneca je bezpečná, říká Evropa
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) minulý týden označila vakcínu firmy AstraZeneca za bezpečnou. Po přezkoumání možných vedlejších účinků této látky, kvůli nimž ji některé státy dočasně přestaly používat, agentura prohlásila, že aplikace vakcíny nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin.
Po zveřejnění tohoto stanoviska hned několik zemí oznámilo, že očkování tímto preparátem od minulého pátku obnoví.
Vakcína se musí dál zkoumat
Spojitost zdravotních problémů s vakcínou může definitivně vyloučit až další zkoumání. Předsedkyně expertního výboru EMA Sabine Straus uvedla, že ačkoli obecně je výskyt trombózy u lidí očkovaných vakcínou britsko-švédské firmy nižší než u neočkovaných, nadprůměrně se problémy po očkování objevily u mladých žen.
Ani u nich však není jasné, zda může být mezi vakcínou a obtížemi přímá spojitost.