Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Proti koronaviru který způsobuje nemoc covid-19 vědci usilovně hledají očkovací látky. Na vývoji účinné vakcíny usilovně pracují týmy vědců po celém světě. Očkování je klíčové, neboť pouze proočkování dostatečné části populace může pomoci zvládnout úspěšně boj s koronavirem. V západním světě zaznamenala zatím největší úspěch vakcína od americké farmaceutické společnosti Pfizer. Na začátku prosince schválilo několik zemí její použití. Schválena byla v Kanadě, Bahrajnu, Saudské Arábii i v USA. Od úterý 8. prosince jsou jí očkováni občané Velké Británie.

Jedinou schválenou vakcínu vyvinula americkou farmaceutická společnost Pfizer ve spolupráci s německou firmou BioNTech. Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že to bude také první vakcína, která dorazí do ČR. Podle Blatného má očkování vakcínou Pfizer začít v ČR probíhat v prvním čtvrtletí 2021. ČR zatím objednala 4 miliony dávek této vakcíny. Každý očkovaný musí dostat dvě. Poptávka po vakcíně je velmi vysoká. Společnost Pfizer uvedla, že v roce 2020 vyrobí 50 milionů dávek a v roce 2021 pak 1,3 miliardy dávek. Dodávat je smí pouze do zemí, kde jí byla udělena registrace a potřebná schválení.

Pfizer se stal první používanou vakcínou. V pomyslném závodě o vývoji účinné vakcíny vyhrál přes slibnými projekty vakcín od společností AstraZeneca nebo Moderna.

Vakcínu proti nemoci covid-19 vyvíjela také Česká republika Její výzkum byl však po první fázi (testování na myších) v listopadu 2020 pozastaven, protože se očekávalo, že budou v dohledné době k dispozici použitelné vakcíny.

Neexistuje zatím ani lék proti koronaviru. I na jeho vývoji se pracuje. Slibné výsledky při léčbě vykazuje použití experimentálního léku remdesivir americké firmy Gilead Sciences. Ukazuje se, že lék pacientům s covid-19 pomáhá. Jeho studie však zatím nebyla dokončena.

Onemocnění covid-19

Nový typ koronaviru, který dostal označení 2019-nCoV, vědci zaznamenali v Číně na začátku roku 2020. Šířit se začal v závěru roku 2019. Jde o sedmý typ z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Pro onemocnění tímto koronavirem byl zvolen název covid-19 (z anglického Coronavirus disease 2019).

Ze začátku epidemie byla většina nakažených i mrtvých evidována na území pevninské Číny, kde se však situace postupně uklidňuje. Postupně se pak epicentrum nákazy přesunulo do Evropy, konkrétně do Itálie. Infekce byla postupně zaznamenána ve většině zemí světa.

Články