Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Dali mě mezi vrahy, já se vrátil silnější! Řepka a Kristelová promluvili o trestu i pokoře

+ Dalších 9 fotografií
Bývalý kapitán Sparty, legionář ve službách Florentiny nebo anglického West Hamu Tomáš Řepka (46) napsal knihu, která je doslova deníkem z pobytu vězení. Nejdříve si odseděl týdny ve vazební věznici v pražské Ruzyni, poté strávil dlouhé měsíce v Plzni na Borech. Šestého ledna ho soud podmíněně propustil a známý fotbalový bouřlivák začal novou kapitolu svého života. Co o své zkušnosti říká? A jak dlouhé odloučení nesla jeho partnerka Kateřina Kristelová (40)?

"Přehodnotil jsem svůj život a posunul jsem se zase dál. Byla to obrovská škola života. Říkal jsem si, že není nic horšího, co mě mohlo potkat. Ale až toto bylo to úplné dno. Bylo to něco tak příšerného, těch 8 měsíců, že tohle už fakt nechci nikdy opakovat," uvedl Řepka a ukázal tetování, které si přinesl z vězení.

"Je to čínský drak a stálo mě to dvě krabičky cigaret. Z vězení jsem vyšel silnější a moudřejší. A také pokornější. A řekli jsme si s Kačkou, že budeme mít to svoje, kam nikoho pouštět nebudeme," uvedl dobře naladěný Řepka, který na křest pozval i kamarády ze Sparty. Mezi kmotry se tak objevili Martin Frýdek, Lumír Mistr, Pepa Chovanec, Jan Berger či Horst Siegl. Tedy samá výrazná jména českého fotbalu.

Když chybí maličkosti

"Paradoxně se tím především upevnil ten náš vztah. Uvědomila jsem si, jak moc mi Tomáš chybí. Hodnotu vztahu člověk pozná, když toho druhého nemá po svém boku denně. My jsme s Tomem hodně srostlí, jsme zvyklí být hodně spolu a povídat si o různých věcech. O to jsem najednou přišla. Teď, když se vrátil, tak si opravdu vážíme každého obyčejného dne. A co mi nejvíce vadilo? Zpočátku jsem nevěděla, co se s Tomášem děje. Z vězení je možné volat pár minut denně. Někdy ani to ne. A já třeba dlouhou dobu nevěděla, kde Tomáš je. Dlouho jsem třeba nevěděla, že ho převezli z Ruzyně na Bory. Třeba dobít telefonní kartu je proces, který se nějak schvaluje. Takže já vždycky trnula, co všechno se mohlo stát," uvedla Tomášova partnerka Kateřina Kristelová (40).

Deník ze dna

Deník ze dna je kniha, která přináší exkluzivní svědectví o tom, jaké byly Řepkovy poslední dny na svobodě, co se po její ztrátě odehrávalo v jeho nitru a jak velký náraz prodělal první dny za mřížemi. Čtenáři se dozví, na co myslel, k čemu se upínal a jak se ve vězení změnil. Zajímavé jsou také pasáže o každodenní rutině za mřížemi, o tom, jak si Řepka zvykal na vězeňskou stravu, jak musel přijmout omezení dosavadních hygienických zvyklostí, jak na něj reagovalo okolí. Knihu doplňují exkluzivní fotografie a vyznání rodiny i fotbalových legend.

Více o tématu

Najednou jste jen číslo

"Pobyt ve vazbě a vězení je něco, co člověka strašně změní. Nic z toho, co bylo ještě před hodinou, najednou neplatí. Stačí, aby za člověkem zapadla vrata. V tu ránu je z něho jen číslo. Prakticky okamžitě ztratí jméno, pozici, lidskost. A kolem je všehochuť lidí, ke kterým by si ještě před pár hodinami nepřisedl ani v autobuse, ani v čekárně u doktora. Vrazi odsouzení na dvacet, třicet let, ale i takoví, jako jsem byl já, kteří nikoho nezabili, nevyloupili banku, nezprznili žádné dítě... Ale vy spolu přesto musíte fungovat. Na pár čtverečních metrech k tomu. Žijete ve strachu, protože nevíte, co se stane. Ale nesmíte to dát najevo, protože ostatní by na člověku strach poznali. A pak by ho to semlelo," doplnil Řepka.

Zázrak? Když si do sklenice nalijete vodu

"Najednou začnete vnímat, jaké maličkosti jsou k životu důležité, vážíte si úplně obyčejných věcí, jako je třeba teplá sprcha, světlo, čisté povlečení, slušní lidé kolem, kteří vám nechtějí ubližovat. Zázrakem je i obyčejná sklenička, do které si nalijete pití. Teprve, když tohle všechno člověk ztratí, uvědomí si, o co přišel. Já jsem se dotkl samotného dna. Díky tomu jsem se posunul někam, kam bych chtěl směřovat. Pomohlo mi to, jsem teď jiný člověk. I když to asi bude znít divně, beru ten pobyt jako pozitivní přínos," říká dnes bývalý fotbalový reprezentant.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy