Sedmnáctiletou dívku zneužilo sedm mužů přímo na silnici. Hrůzné svědectví ženy ze Súdánu

Občanská válka v Súdánu trvá už třetí rok. Součástí tohoto konfliktu se stala častá pohlavní násilí, která jsou páchána převážně na ženách a dívkách. Oběti jsou napadány ve svých domovech, při práci na polích či dokonce na cestě za bezpečím, když utíkají před válkou. Kvůli studu či strachu ze stigmatizace se však bojí o prožitém utrpení hovořit a často ani nevyhledají lékařskou pomoc, uvádí organizace Lékaři bez hranic, která se v oblasti zaměřuje i na pomoc obětem násilí. Na svém webu pak zveřejňuje smutnou statistiku i některá z těchto svědectví.
Mezi lednem 2024 a březnem 2025 poskytla organizace Lékaři bez hranic péči 659 přeživším sexuálního násilí v súdánské oblasti Jižní Dárfúr. Necelých 95 procent z nich byly ženy a dívky. Více než polovina těchto obětí uvedla, že byla napadena členem armády, policie nebo jiných bezpečnostních sil či nestátních ozbrojených skupin. V polovině případů došlo i k dalšímu fyzickému násilí. Přibližně třetina z nich byla mladší 18 let.
„Útočníci přišli v noci, aby znásilnili ženy, a vzali s sebou všechno, včetně zvířat. Slyšela jsem, jak v noci znásilňují ženy. Muži se schovávali na toaletách nebo v místnostech, které bylo možné zamknout. Udělal to tak i můj manžel a bratři, jinak by je zabili,“ popsala sedmadvacetiletá žena v oblasti Západní Dárfúr.
„Bohužel v den pádu Nyaly (město v Jižním Dárfúru, pozn. red.) byla s námi dcera mé sestry. Odvedli ji k místu, kde byla voda, a tam ji znásilnili. Museli jsme ji pak najít a přivést zpátky. Bohužel za několik dní zemřela. Bylo jí třináct let,“ svěřila se pětadvacetiletá žena.
Mnohé oběti ve svých výpovědích uvedly, že byly napadeny několika pachateli najednou. „Znásilnili mě přímo na silnici, na veřejnosti. Bylo tam celkem devět mužů, sedm z nich mě znásilnilo. Přála jsem si, abych ztratila paměť,“ popsala Lékařům bez hranic 17letá dívka. „Před třemi měsíci byla 13letá dívka znásilněna třemi muži. Chytili ji, znásilnili a pak ji nechali samotnou v údolí... Byl jsem jedním z lidí, kteří ji odnesli do nemocnice. Byla to malá holčička,“ vzpomínal v rozhovoru s týmy organizace muž v Murnei v Západním Dárfúru.
Útoků se často účastní více pachatelů
V některých případech pak útočníci přímo obvinili přeživší z podpory druhé válčící strany. „Mám kurz první pomoci. Když nás zastavili, členové polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF) mi prohledali věci. V tašce našli certifikát z kurzu a řekli mi: ‚Chceš léčit súdánskou armádu, chceš léčit nepřítele!‘ Pak mi certifikát spálili a odvedli mě, aby mě znásilnili. Všem ostatním ženám řekli, aby zůstaly na zemi. Byla tam i moje sestra. Znásilnili jen mě,“ podělila se o svůj příběh jedna z žen.
„Těchto krutých a ohavných útoků se často účastní více pachatelů. Ženy a dívky se necítí v bezpečí nikde. Jsou napadány ve svých domovech, i na cestě za bezpečím, když utíkají před válkou, při shánění jídla, sběru dřeva či během práce na polích. Cítí se v pasti,“ řekla koordinátorka Lékařů bez hranic Claire San Filippo, podle níž je nutné okamžitě rozšířit podporu přeživších, aby tyto ženy měly přístup k lékařské péči a psychologické pomoci.

Pomoc znásilněným
Obětem sexuálně motivovaných trestných poskytují zdarma a anonymně pomoc různé organizace.
Bílý kruh bezpečí: telefon 116 006
https://www.bkb.cz/pomoc-obetem/trestne-ciny/znasilneni/
Persefona: 545 245 996, 737 834 345, e-mail: [email protected]
ProFem: 224 910 744, e-mail: [email protected]
Další kontakty: https://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-nasili-neziskove-organizace-poskytujici-pomoc-obetem-domaciho-nasili.aspx
Jak se vyrovnat se znásilněním:
https://stopznasilneni.ecn.cz/cz/prakticke-rady/jak-se-vyrovnat
https://podejruku.cz/sexualni-nasili-2/znasilneni/
Informace Policie ČR:
https://www.policie.cz/clanek/pomoc-obetem-tc-znasilneni.aspx
Více o tématuZdravotnický systém v zemi je na pokraji kolapsu. Lékařská péče je nedostupná a mezinárodní pomoc nedostatečná. Pro oběti je přitom životně důležité, aby po útoku měly přístup k pomoci. „Naše týmy přesto dělají maximum – poskytujeme základní zdravotní ošetření, nouzovou antikoncepci, psychologickou podporu i bezpečný prostor, kde mohou přeživší poprvé mluvit o tom, co se jim stalo,“ uvádí dále na svých stránkách organizace Lékaři bez hranic.
Informace o dostupných službách jsou však v této oblasti velmi omezené. Bariérou je i neochota mluvit o zneužívání kvůli studu či strachu ze stigmatizace nebo odplaty. „Ve své komunitě o tom nemůžu nic říct, protože by byla zahanbena celá rodina. Takže jsem o tom, co se mi stalo, až do dneška nikomu neřekla. Teď hledám jen lékařskou pomoc. Bála jsem se jít do nemocnice. I rodina mi řekla, abych o tom nikomu neříkala,“ popsala zdravotníkům 27letá přeživší z východního Čadu, kde v současné době žije přes 800 tisíc súdánských uprchlíků.
Občanská válka mezi polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) a Súdánskými ozbrojenými silami (SAF) vypukla v dubnu 2023 a vyžádala si desítky tisíc obětí. Před válkou uprchlo ze svých domovů přes 12 milionů lidí, uvádí na svém webu Amnesty International. Ozbrojený konflikt v zemi způsobil jednu z největších humanitárních krizí na světě.
Pranýřovaná Zuzana z Farmy se brání. Odhalila bolestný důvod, proč s sebou měla psa
Související články

Tři roky za zneužívání patnáctileté dcery. Dělala to dobrovolně, zaznělo u soudu

Pekarová Adamová o konci v politice i hejtech: Nikdy jsem se neřídila ostatními, říká

Otřesný případ z Liberecka: Muž měl zneužít devítiletou dceru, přihlížet měl i její bratr

Násilí u dětí přibývá. Odborník popsal, jak rozpoznat varovné signály a na koho se obrátit
