Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Proč jsme to nenahlásily: Z příběhů zneužitých žen běhá mráz po zádech

Ilustrační obrázek.
Zdroj: Profimedia
+ Další fotografie
VYSVĚTLENÍ

Po nedávném vypuknutí skandálu ohledně Dominika Feriho (24), o němž některé ženy tvrdí, že s nimi měl proti jejich vůli pohlavní styk, se opět objevily pochybnosti některých lidí nad zpověďmi údajných obětí. Diví se, proč dívky nešly na policii. Vysvětlení mnoha znásilněných ale naznačuje, že důvodů může být mnoho a že obviňovat oběť asi není úplně nejlepší.

Znásilněné mají strach

Ne každá žena je silná natolik, aby se s traumatizujícím zážitkem, jakým znásilnění bezesporu je, svěřila komukoli jinému, natož policistům. Může chybět důvěra v jejich empatii, strach z toho, že jí nebude nikdo věřit, obava, co na to řekne okolí.

Tyto pocity vyplývají ze zpovědí žen, které se svěřily pro projekt Proč jsme to nenahlásily, jenž má do pochybností veřejnosti vnést světlo.

Pomoc znásilněným

Pomoc znásilněným

Obětem sexuálně motivovaných trestných poskytují zdarma a anonymně pomoc různé organizace.

Bílý kruh bezpečí: telefon 116 006

https://www.bkb.cz/pomoc-obetem/trestne-ciny/znasilneni/

Persefona: 545 245 996, 737 834 345, e-mail: poradna@persefona.cz

ProFem: 224 910 744, e-mail: info@profem.cz

Další kontakty: https://www.mvcr.cz/clanek/dokumenty-nasili-neziskove-organizace-poskytujici-pomoc-obetem-domaciho-nasili.aspx

Jak se vyrovnat se znásilněním:

https://stopznasilneni.ecn.cz/cz/prakticke-rady/jak-se-vyrovnat

https://podejruku.cz/sexualni-nasili-2/znasilneni/

Informace Policie ČR:

https://www.policie.cz/clanek/pomoc-obetem-tc-znasilneni.aspx

Více o tématu

Viníkem je pachatel, ne oběť

Ukazuje se, že často je spouštěčem krizové situace alkohol, a dívky pak mnohdy viní samy sebe, že kdyby nešly na párty a nebyly opilé, nikdy by ke znásilnění nedošlo. „Viníkem je ale vždy pachatel znásilnění, nikoli oběť,“ upozorňují odborníci.

„Nechtěla jsem, aby si o mě dělala máma starosti a byla smutná,“ zní další z argumentů znásilněných. Jiná dívka napsala, že měla zase velmi ráda matku útočníka a nechtěla jí dělat zle. „Aby mě nezavrhli kamarádi,“ vysvětluje další.

Nikdo by mi nevěřil

„Kdybych o tom promluvila, nikdo mi neuvěří, protože on je kněz,“ konstatuje další oběť sexuálního napadení.

„Protože jsem si myslela, že to byla moje vina,“ uvádí web iniciativy vysvětlení jedné z mnoha žen a dívek.

„Protože jsem se styděla a vinila se z toho, že jsem neodhadla situaci a selhala v obraně a útěku,“ potvrzuje sebeobviňování další.

„Byl to rodinný přítel a já nechtěla dělat potíže,“ ukazuje se ve smutné výpovědi další důvod mlčení. Občas jde i o znásilnění manželem či partnerem matky dívky.

Policie se mi vysmála

„Když jsem jednou nahlašovala policii napadení cizím mužem, setkala jsem se s výsměchem. Pochybuji, že by policie brala vážně sexuální zneužívání ve vztahu,“ mrazí ze slov jiné oběti.

Je vidět, že znásilnění dokáže v psychice žen udělat velkou paseku, a proto automaticky ohrnovat nos nad tím, co která řekne, zvlášť, když se jich objeví víc, určitě není v pořádku. Samozřejmě konečný verdikt o případné vině či nevině obviňovaného muže musí ale učinit až soud v pravomocném rozsudku.

Další rána pro Veronicu Biasiol. Po vlně hejtů během Miss jí ublížila vlastní maminka. Kráska přiznala velké zklamání

Související články

Další články

Nejnovější kauzy