Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Právo Šaría děsí ženy: Taliban ho plánuje opět zavést v Afghánistánu

Tálibánští bojovníci v Afghánistánu.
Zdroj: profimedia
+ Další fotografie
islám

Razantní postup islamistického hnutí Tálibán přitáhl pozornost k praktikám, kterými se řídí a které hodlá na dobytých územích zavést. Nejznámější z nich je právo Šaría, které řídí mnoho aspektů běžného života.

„Mudžahedíni jednou zvítězí a islámské právo nebude už jen v Afghánistánu, ale po celém světě. Nespěcháme. Věříme, že to jednou přijde. Džihád bude pokračovat do posledního dne,” řekl americké zpravodajské stanici CNN jeden z tálibánských vůdců Muhammad Arif Mustafa.

Tato slova znepokojila mnohé, kteří se zatajeným dechem sledovali postup radikálů z Tálibánu ulicemi afghánských měst. Jak je obecně známo, Tálibán se řídí přísným islámským právem, kterému podléhá prakticky vše.

Právo Šaría

Slovo Šaría znamená v překladu "prošlapaná stezka k vodě". Ve skutečnosti jde ale o jakýsi návod pro muslimy, jak žít podle pravidel islámu.Tento návod obsahuje jak náboženská pravidla, tak i trestní právo nebo pravidla osobní hygieny.

Právo Šaría platí jako závazné například v Íránu nebo Saúdské Arábii. Jeho vynucování zajišťuje náboženská policie. Většina ostatních muslimských zemí Šaríu buď vůbec nepoužívá, nebo ji nechává jen pro řešení náboženských a rodinných záležitostí.

Důležité je, že právo Šaría se vztahuje pouze na muslimy. Nemuslimů by se správně vůbec týkat nemělo, protože pro ně by měla platit vlastní náboženská pravidla. Mnoho islámských radikálů včetně zmíněného Tálibánu však toto pravidlo ignoruje a snaží se Šaríu zavést plošně pro všechny.

Zákaz kouření a seznam žen k provdání

Co určuje právo Šaría?

Šaría je základem pro zákony ve většině islámských států, tyto zákony určují práva žen například v otázkách manželství, rozvodu a svěření dítěte do péče.

Právo šaría vybízí k domácímu násilí na ženách, pokud má manžel podezření na neposlušnost, neloajálnost, rebelii či špatné chování své manželky (na základě verše 4:34). V některých zemích nesmí ženy vyjít z domu bez doprovodu manžela, bratra nebo otce a na ulici mohou jen zahalené. Žena přistižená při manželské nevěře může být před očima své rodiny ukamenována.

Muži by měli nosit plnovous a být tradičně oblečeni. Televize i západní hudba je zakázaná, jelikož se považuje za nástroj satana. Zlodějům je možné useknout ruce. Homosexuální styk je nelegální a v některých zemích je za tento přečin běžný trest smrti. Za požití alkoholu může být viník bičován na veřejnosti.

Zdroj: Wikipedia

Více o tématu

V Afghánistánu se po ovládnutí území Tálibán nezdráhá staronová pravidla rychle zavádět. Ženy tak opět nemohou například chodit nakupovat na tržiště bez mužského doprovodu. Muži si zase nesmějí holit vousy. Zakázáno bylo také kouření.

Podle jednoho z vyjádření Tálibánu toto hnutí dokonce vyzývá obyvatele, aby udělali seznam žen starších 15 let a vdov mladších 45 let, které plánují provdat za bojovníky hnutí.

Související články

Další články