Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Šílené záběry: Afghánci chtějí za každou cenu pryč, zemřeli přilepení k letadlům

Nová videa z Afghánistánu ukazují naprostý chaos a paniku na letišti v Kábulu. Po dobytí města Tálibánem využívají lidé všech množností, jak se dostat ze země. Lidé tak pobíhají po letištní ploše nebo se dokonce přivazují k letadlům.

Takové obrázky svět dlouho neviděl. Lidé se valí jeden přes druhého a snaží se za každou cenu dostat do letadel mířících z Afghánistánu pryč. Poté, co hlavní město Kábul ovládli prakticky bez boje radikálové z hnutí Tálibán, se tamní letiště propadlo do chaosu.

Lidé se tak vrhají pod kola letadel, nebo se k nim přivazují. Několik lidí takto zemřelo poté, co se letadlo vzneslo do vzduchu a oni spadli na zem. Několik dalších lidí pak bylo na zemi ušlapáno.

Američtí vojáci, kteří hlídali letoun evakuující jejich občany a spolupracovníky, museli střílet do vzduchu, aby odehnali dav, snažící se vměstnat do letadla. Na rozehnání davu použili rovněž vrtulník, který učinil nízký průlet ve snaze vyhnat lidi z letištní plochy.
Chaotické scény byly k vidění i uvnitř terminálu a na nástupních mostech. Některá letadla musela podle BBC kroužit i hodiny nad letištěm, než mohla přistát. V očích cestujících pak bylo podle vyjádření posádky společnosti Air India vidět naprosté zoufalství.

Generál Petr Pavel o Afghánistánu

Proč?

„Afghánská armáda nebyla dostatečně připravena k tomu, aby mohla plnohodnotně a bez pomoci spojenců zajistit bezpečnost své země. Kromě některých klíčových schopností ji chybělo to základní – vnímání afghánské identity jako hodnoty, za kterou by byli ochotni přinést nějakou oběť. Afghánské bezpečností síly se dlouhodobě potýkaly s problémem korupce, dezercí a nízké bojové morálky. Za tohoto stavu bezpečnostních složek a při absenci dohody a mírovém uspořádání mezi Tálibánem a afghánskou vládou byl odchod předčasný."

Kdo udělal chybu?
"Pochybení vnímám v tom, že si mnohonárodní koalice stanovila kritéria úspěchu mise a podmínek pro odchod, ale nakonec je v závěru mise úplně opustila a jakékoli hodnocení situace v zemi nahradilo jediné kritérium – symbolické datum, kdy ze země odejít. Důsledky snahy prezidentů Trumpa a později Bidena dostát slibům daným americké veřejnosti a přivést vojáky zpátky domů bez ohledu na splnění cílů mise, kterou USA samy iniciovaly, by měla být poučením pro nás všechny."

Pomoc našim spolupracovníkům?
"Vnímám chybu hlavně v komunikaci, kdy vláda pod záminkou utajování informací nesdělila ani nic obecného, z čeho by si veřejnost mohla udělat představu, že je proces v běhu. Ale přílet ranního letadla z Kábulu svědčí o tom, že tomu vláda pozornost věnuje. Věřím, že vláda udělá vše pro to, aby těm, kdo nám v boji pomáhali, pomohla. Je to věc vojenské cti."

Více o tématu

Související články

Další články