Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Válka na Ukrajině: Třetí světová válka by znamenala sebezničení, říká generál Pavel

Na bezpečnostní riziko upozornil Petr Pavel.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 17 fotografií
Ukrajina

Celý svět s napětím sleduje dění na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách začal s tvrdým ostřelováním svého souseda. Alarmující situaci na Ukrajině odsoudila řada zemí včetně Česka v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Aliance NATO však zatím armádu do země zmítané válkou nevyšle. Redakce eXtra.cz kontaktovala generála Petra Pavla, zda je nějaká možnost, že by NATO přehodnotilo svůj postoj. 

NATO jasně řeklo, že nevyšle armádu na Ukrajinu, jelikož se nejedná o člena aliance. Existuje nějaká možnost, kdy by NATO tento postoj přehodnotilo?

Nemůže ho přehodnotit, protože by porušilo zásady mezinárodního práva, které ctíme a jehož porušení dnes vyčítáme Putinovi. NATO je organizací kolektivní bezpečnosti, která ale platí pro jeho členy. NATO nemůže vojensky intervenovat do suverénní země, která není členem aliance.

Členské země NATO jsou vázany severoatlantickou smlouvou, jejíž článek 5 říká, že bude-li některý její člen napaden, nebo předmětem vojenské agrese napaden, tak ostatní mu přijdou na pomoc. To platí pro naši republiku nebo pro Slovensko, ale pro Ukrajinu, která není členem, pouze partnerským státem, tento článek neplatí. Proto se NATO snaží Ukrajině pomáhat všemi možnými způsoby, s výjimkou přímého bojového nasazení.

Ukrajina sice nemůže žádat přímou vojenskou pomoc NATO, jednotky by ale mohla na žádost vyslat některá z členských zemí, třeba Česká republika. Mohla by se pak do konfliktu zapojit i aliance?

Jít do otevřeného konfliktu s Ruskem znamená jít do konfliktu jaderných mocností. Na straně NATO jsou to tři, na straně Ruska jedna velká jaderná mocnost. Pokud by se tyto dvě síly dostaly do otevřeného konfliktu, tak s velkou pravděpodobností dříve či později hrozí konflikt jaderný, a to si zřejmě asi nikdo nepřeje a všichni včetně Ruska si uvědomují, k čemu by to vedlo.

Putin pohrozil, že všem, kteří by uvažovali o tom, že do věci zasáhnou zvenčí: Pokud se tak stane, budete čelit důsledkům větším, než jste čelili kdy v minulosti. Mluví o jaderných zbraních?

Válka na Ukrajině.

Jak pomoci Ukrajině

Válka na Ukrajině je nejen vojenskou, ale také humanitární katastrofou pro místní obyvatele.

Pomoci můžete skrze několik finančních sbírek, které založily české neziskové organizace:

- Sbírka na platformě Darujme, kterou pořádá Paměť národa

- Sbírka organizace Člověk v tísni

- Sbírka organizace Charita Česká republika

- Sbírka organizace Adra na platformě Znesnáze

Více o tématu

Je to možné, je to samozřejmě nátlak a zastrašování, aby všichni dali ruce od Ukrajiny pryč a tím Rusku usnadnili postup. Na druhou stranu Putin nemůže zabránit tomu, aby si suverénní země navzájem poskytovaly pomoc, která neodporuje mezinárodnímu právu. Tomu neodporuje, když Ukrajina dostává materiální, humanitární, finanční i vojenskou pomoc v podobě dodávek zbraní a munice. Nakonec Rusko dodává zbraně a munici do mnoha zemí světa a není to v rozporu s mezinárodním právem, takže to není ani v případě dodávek ze západních zemí na Ukrajinu.

Skončí ruské tažení pouze Ukrajinou nebo Putin obrátí svůj zrak i dál na západ?

Prezident Putin bude s velkou pravděpodobností usilovat o ovládnutí celé Ukrajiny. Pokud chce garantovat to, že se Ukrajina ani v budoucnu nestane členem NATO a že bude mít proruskou vládu, tak mu nezbude nic jiného než se snažit ovládnout celou Ukrajinu. Kdyby se mu to podařilo bez velkých ztrát a poměrně rychle, tak tím si může nejen zvednout sebevědomí, ale zároveň to může nahrát všem těm jestřábům na straně Ruska, kteří říkají, že je potřeba nejenom vytrestat Ukrajinu, ale i celou střední Evropu a vlastně Západ za tu troufalost stavět se Rusku. Mohly by sílit názory obnovit Sovětský svaz v původních hranicích a tím vytvořit tlak na pobaltské země. Jak už jsem ale řekl, i Rusko si je dobře vědomo, že aliance v tomto směru drží pohromadě a že skutečně nepřipustí jakoukoliv agresi proti členskému státu NATO.

Někteří lidé hovoří o začátku třetí světově války. Je takový termín na místě?

Není. To by musel prezident Putin a lidé kolem něho opravdu rezignovat a obětovat všechno na tuto kartu, protože třetí světová válka by znamenala sebezničení. Pokud neuvažují sebevražedně, tak nad rozpoutáním třetí světové války ani neuvažují, protože to by byla opravdu globální katastrofa, ve které by nikdo nevyhrál a už vůbec ne Rusko.

Vše o situace na Ukrajině se dozvíte zde.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy