Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Užívejte si léta a grilujte. Myslete při tom na své zdraví

Užívejte si léta a grilujte. Myslete při tom na své zdraví
Zdroj: Pixabay
Letní grilování

Léto je v polovině a tak můžeme s klidem počítat s tím, že i přes proměnlivé počasí máme ještě určitě několik letních grilovaček před sebou. Myslete při přípravě dobrot pro sebe, rodinu či kamarády nejen na chuť připravovaných jídel, ale i na své zdraví.

Známe to všichni, venku je horko a dostat do sebe pořádné jídlo je občas náročné. Salát je sice fajn letní jídlo, nemůžeme se jím ale živit donekonečna. Zapomínat nelze ani na velmi důležité bílkoviny, bez nichž naše tělo nevydrží dlouho správně fungovat. Dopřejte si k salátu rybu, vajíčko nebo sýrem či tofu. Anebo připravte zeleninu jinak – co takové lečo, zeleninové karbanátky nebo květákový mozeček.

Pozor na hygienu

Co se grilování týče, možnosti jsou takřka neomezené. Na gril hoďte zeleninu, sýry, uzeniny, maso. Inspirujte se třeba v řadě Na Gril! Od PENNY. Bavorské klobásky, Marinovaná krkovice, Rib Eye steak, Grilovací tyčinky, Hamburger, Jánošíkův oštěpek či Kuřecí stehenní řízek. Už vás honí mlsná? Pochutnávejte si, ale s rozmyslem.


„Z hygienického hlediska je grilování nejméně bezpečnou přípravou pokrmů. Může zde docházet ke kontaminaci již tepelně upravených surovin syrovým masem nebo není vlastní tepelná úprava dostatečná. Pokud se na grilování ovšem podíváme z kulinářského hlediska, je to jedna z těch zdravějších úprav. Dochází totiž k vypečení tuku, který nezůstává v pokrmu. A právě tohle může být dalším zdravotním problémem. Pokud tuk odkapává do sběrné nádoby s vodou, které jsou vybaveny zpravidla plynové a elektrické grily, nedochází k vytváření polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH) přímým kontaktem tuku s dřevěným uhlím. Pokud ovšem používáte klasický gril na dřevěné uhlí měli bychom si pomoci miskou na spodní rošt, která bude odkapávající tuk zadržovat,“ varuje nutriční specialistka PENNY Hana Střítecká.

Maso je klasika

Klasikou na grilování je pochopitelně maso. Vybírejte však takové, které se na letní posezení nejvíc hodí. „Obecně doporučuji vybírat hlavně takové části vepřového, které jsou tučnější, protože právě tuk je nositelem chuti a masu dodává šťavnatost. Stejně tak je dobré zvolit vždycky spíše maso, které je na kosti – i díky tomu bude křehčí a plné chuti. Stejně jako u vepřového, i u hovězího masa se snažím jít hlavně po řezech, které mají tuk. U hovězího je navíc velmi důležité, aby maso bylo stařené, hezky vyzrálé. Je o něco dražší než maso, které koupíte klasicky u řezníka, ale vyplatí se! Protože vyzrálé maso je pak daleko křehčí a má více extraktivní chuť,“ doporučuje kuchař Martin Škoda, který má pro všechny rady, jak si užít grilování na maximum.


A přidává i dva recepty, a to na grilovanou kořenovou zeleninu s domácím dresinkem z bylinek a na mix gril se salátem z grilované zeleniny a starého pečiva.


Rady jak grilovat zdravěji podle Hany Střítecké

Kupujeme kvalitní suroviny – s vysokým podílem masa a nízkým obsahem tuku.

Maso marinujeme – je křehčí, stačí kratší doba přípravy a bylinky v marinádách obsažené mohou snižovat množství vytvářených nežádoucích látek.

Maso (Dobré maso) a uzeniny nedáváme na gril zmrzlé. Zchlazené lze dávat na gril pouze maso mleté nebo ryby.

Před pečením odstraňujeme přebytečný tuk, po grilování pak zuhelnatělé části.

Maso pravidelně otáčíme.

Chceme-li mít jistotu pořádného propečení, můžeme si potravinu předpřipravit v troubě a na grilu už jen dotvoříme kůrku.

Ruce i grilovací náčiní pořádně omýváme a dbáme na to, aby nám syrové maso nebo odkapávající krev nekontaminovala už hotové pokrmy, přílohy nebo například zeleninu.

Používáme kvalitní oleje vhodné pro vysoké teploty


Další články

Nejnovější kauzy