Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Leo Beránek čelí obvinění z podpory terorismu: Odmítá vepřové a denně se několikrát modlí. Máme další detaily

Leo Beránek sedí na 6 let za ublížení na zdraví.
Zdroj: profimedia
+ Další 3 fotografie
VYŠETŘOVÁNÍ

Pravomocně na šest let odsouzený rapper Leo Beránek (32) má asi po legráckách. Donedávna měl Vězeňskou službu takzvaně „v paži“ a v base si natočil i videoklip, což mu ale podle zjištění eXtra.cz s jeho dalším chováním vyneslo obvinění z podpory terorismu. Nyní mu hrozí až patnáct let.

Leo Beránek: Mají ho za teroristu?

Mlátil lidi tak, že skončil na šest let za mřížemi. A nyní to vypadá, že rapper Leo Beránek si za katrem „odpočine“ ještě mnohem déle. Kvůli jeho údajné podpoře terorismu mu podle všeho hrozí až patnáct let vězení.

„Lea Beránka obvinili z terorismu, kvůli tomu klipu. Konkrétně za to, že tam je vytetovaný Usáma bin Ládin,“ dozvěděli jsme z důvěryhodného zdroje z okolí kontroverzního muže.

Řeč je o videu Kluci z basy, kde byla podobizna teroristy vyobrazena na stehně.

Ale nejen to Beránka dostalo do maléru. „Ve zprávě od Vězeňské služby vlastně stojí, že se zradikalizoval. Píší tam, že odmítá jíst vepřové, denně se několikrát modlí, prostě víceméně to, že je terorista,“ tvrdí zdroj redakce eXtra.cz, jehož prvotní zprávy se již ukázaly jako pravdivé.

„Vaše informace mohu potvrdit. Daný odsouzený je nyní Policií ČR prošetřován z podezření z extremismu,“ uvedla pro eXtra.cz mluvčí a vrchní komisařka Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Podpora a propagace terorismu

Podpora a propagace terorismu

V Trestním zákoníku je paragraf 312e s názvem Podpora a propagace terorismu. Ten praví, že „Kdo veřejně podněcuje ke spáchání teroristického trestného činu, nebo kdo veřejně schvaluje spáchaný teroristický trestný čin nebo pro něj veřejně vychvaluje jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až deset let.“

Odnětím svobody na pět až patnáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku, bude pachatel potrestán, spáchá-li čin tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

Více o tématu

I pražští policisté pro eXtra.cz uvedli, že se podobná událost řeší. „Mohu potvrdit, že kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie zahájili trestní stíhání vězně z Pankráce, který je podezřelý z trestného činu podpora a propagace terorismu,“ sdělil mluvčí pražských strážců zákona Jan Daněk.

Beránek sice nyní je ve věznici nedaleko Brna, skutek se ale začal vyšetřovat v době, kdy si svůj trest odpykával právě v pankrácké káznici.

V úvahu tedy podle vyjádření policie připadá § 312e Trestního zákoníku Podpora a propagace terorismu (viz infobox nalevo nebo dole pod tímto textem). Klip byl a je s Beránkovým vědomím na YouTube, má skoro 600 tisíc zhlédnutí, takže účinné to bylo dost, a proto by se na případ mohl vztáhnout i přísnější odstavec s vyšší sazbou.

Z toho vyplývá, že Leo Beránek bude mít skutečně velký malér a úsměvy a výsměchy Vězeňské službě, jak s ní zametl, mu už nejspíš došly. Teď už nejspíš neplatí, že se má ve vězení skvěle, jak tvrdili jeho kamarádi pro web Expres.cz.

Související články

Další články