Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Victoria Velvet Survivor 2024 - aktuálně

Mrazivá vzpomínka Osmanyho Laffity: V pěti letech byl znásilněný. Myslel jsem si, že umírám

Kniha Osmanyho Laffity.
Zdroj: herminapress
Předchozí Další
+ Další fotografie
vzpomínky

Slavný návrhář Osmany Laffita (57) před pár dny pokřtil v centru Prahy svou první knížku, kterou s ním sepsala Radka Červinková. V autobiografii s podtitulem Svlečený, již má redakce eXtra.cz k dispozici, mluví designér mimo jiné o svém dětství na Kubě, rodině, životě v tehdejším Československu i svém manželovi. Spisovatelce však svěřil i hrůzný zážitek z pláže, kde si jako malý hrál.

Když se dnes řekne Osmany Laffita, jen málokdo neví, o koho se jedná. Návrhář, původem z Kuby, je znám pro své trefné výroky, skvělou práci a lámanou češtinu, která je až roztomilá. Exotický designér toho za svůj život prožil mnoho, a proto se rozhodl se svými vzpomínkami, ať už krásnými, či trpkými, svěřit čtenářům a svému okolí.

Tatínek byl záletník

Osmany Laffita

Osmany Rodriguez Laffita vystudoval prestižní uměleckou akademii San Alejandro v Havaně. Jeho sen stát se módním návrhářem se mu však vyplnil až v Praze, kam před revolucí přicestoval. Osmany je mimo jiné uveden v Who is Who (Kdo je kdo) 21. století za jeho zásluhy na poli české módy a pověřeným kolonelem Kentucky guvernérem státu Kentucky.

Mezi jeho prestižní klientky patří například bývalá česká první dáma Dagmar Havlová, Ivana Trump či Její královská Výsost princezna Ubol Ratana z Thajska. Co se týče tvorby je jeho portfolio široké. Kromě šatů navrhuje i brýle, porcelán, sklo, nábytek a má i vlastní řadu kosmetiky.

Více o tématu

Laffita pocházel z prominentní rodiny na Kubě. Jeho maminka, ke které má velmi blízko, stála během převratu po boku Fidela Castra.

Knížka tedy začíná vyprávěním o svéhlavé ženě Canditě Laffita, která se zamilovala do Castrova vojáka Clara Artura. A on do ní. Tatínek byl však záletník, což maminka věděla. A tak měli pravidlo: Jeho vrtochy bude tolerovat, pokud je bude provozovat diskrétně. „Varovala ho: kdyby její důstojnost nerespektoval, opustí ho," vysvětluje v knížce Laffita.

Několik let jejich vztah takto fungoval, až do doby, než ho maminka přistihla in flagranti s chůvou v jejich posteli. To byl konec.

Jako kluk byl rošťák

Už od dětství měl podlomené zdraví, mohl za to i fakt, že se narodil přidušený. "Byl jsem v matčině lůně zkrátka moc dlouho. Musel jsem pak zůstat celý měsíc v nemocnici na dýchacích přístrojích a od té chvíle se datují mé problémy se srdcem," uvádí návrhář.

Zároveň však dodává, že byl rošťák a svého chatrného zdraví občas využíval k tomu, aby nemusel do školy.

Zatímco si pohublý klučina na své tři sourozence dovoloval a prováděl jim různé lumpárny, ve škole byl za otloukánka. Spolužáci ho šikanovali jak slovně, tak fyzicky. "Když jsem pak trochu povyrostl, už jsem se proti fyzickým i verbálním útokům ozval, ale jako děcko do věku deseti let jsem jen tiše trpěl."

Znásilnění na pláži

Nejhorší zážitek však teprve měl přijít. Jako pětiletý kluk si bezstarostně jednoho slunečného odpoledne hrál na pláži, když v tom se k jeho dovádění ve vodě připojil neznámý muž. "Chytil mě, já měl nohy ve vzduchu a… znásilnil mě. Hlava se mi ponořila pod hladinu a já, protože jsem zoufale křičel, polykal vodu. Myslel jsem si, že umírám. Jak dlouho to trvalo, nevím. Pak mě pustil, odplaval a nechal mě k smrti vyděšeného mému osudu."

O tomto zážitku věděl jen Osmanyho manžel Guy Pascal Gheysens, se kterým je téměř 30 let. Dokonce to neřekl ani své mamince, ke které měl tak blízko. Na toto ožehavé téma jsme se Laffity zeptali i přímo na křtu. "Myslím si, že kdyby to máma všechno četla, tak by se cítila špatně, protože by měla pocit, že mě málo chránila. Jsem ale rád, že jsem to mohl všechno ventilovat. Bylo to jako pytel s kamením, který jsem tahal celé své dětství a život," řekl pro eXtra.cz designér.

Velká láska

Přes všechny potíže a trápení se Laffita zdá se už přenesl. Velký dík v tomto ohledu patří i jeho životnímu partnerovi, se kterým se velmi milují. "V jedné talkshow se mě ptali, kým pro mě je, a já tenkrát odpověděl: Vidíš to světlo, které na mě padá z reflektoru na jevišti? A vidíš za mnou ten stín? Tak to je Guy. Já sice stojím ve světle, ale nejsem tam sám. To on mě tlačí před sebe do záře reflektorů," píše v knížce Laffita.

GLOSA: Mikýřova úžasná pouť Survivorem. Mikyska vyhrál právem, ale pomohla mu zbabělost a krátkozrakost soupeřů

Související články

Další články

Nejnovější kauzy