Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Prezidentské volby v USA 2024

Jan Pirk tvrdě: Národ testujeme a očkujeme nesmyslně. Návod, jak to dělat s mozkem

Jan Pirk tvrdě: Národ testujeme a očkujeme nesmyslně
Zdroj: Machan ,Hykl, Cncenter / CNC / Profimedia
Předchozí Další
+ Další fotografie
ROZHOVOR

Různí odborníci (včetně těch rádoby znalců) se přou, jak a zda vůbec testovat na protilátky a zda by jejich test měl postačovat, aby takoví občané mohli mít stejné výhody jako očkovaní. Podle věhlasného kardiochirurga Jana Pirka (73), který má s imunitou bohaté zkušenosti, se zatím český stát chová nelogicky a měl by začít zapojovat rozum.

Jan Pirk: Chráněný může být i ten, komu dnes nenajdou protilátky

„Jsem strašně rád, že se do debaty konečně začali zapojovat skuteční odborníci, kliničtí epidemiologové, jako například Vojtěch Thon, kteří říkají úplně to samé, co rok a půl tvrdím i já, ale byl jsem za to pomalu lynčován,“ uvedl pro eXtra.cz profesor Jan Pirk.

Po Česku vznikají nová očkovací centra bez předchozí registrace.

Klinický imunolog souhlasí

„(Test na dlouhodobé protilátky) je způsob testování, který už měl být zavedený dávno,“ řekl webu SeznamZprávy.cz klinický imunolog Vojtěch Thon z brněnské Masarykovy univerzity.

„S uvedenou erudicí klinického imunologa mám jako lékař naprostou jistotu, že pokud se skutečně nakazíte, reaguje slizniční imunitní systém, což může vést i k celkové protilátkové odpovědi, již jsme schopni vyšetřit. Pokud k ní dojde, je to znak toho, že obrana našeho organismu zareagovala komplexně. Tím pádem se vyvinula paměťová imunitní odpověď a člověk není nebezpečný sobě ani svému okolí. K tomu mám naměřená data,“ uvedl dále.

Sérové protilátky se podle něj testují jednoduše a levnějši než PCR testy, stojí kolem 400 korun. Ukáží minulost i budoucnost ohledně covidu.

Při testu prý stačí vědět, zda protilátky jsou, ne jaké jich je momentálně množství. A upozorňuje, že imunita získaná proděláním nemoci je mnohem komplexnější než vakcinací. Brání rozšíření viru v těle, zatímco po prodělání infekce se tělo začne bránit už na sliznicích.

Imunolog se s týmem Masarykovy univerzity zúčastní rozsáhlé studie s 30 tisíci lidmi. Výstupy dat podle něj ukazují, že Česko už je na spodní hranici kolektivní imunity a podzim by tak mohl mít mírnější průběh.

Nejvhodnější by bylo podle něj pacienty po covidu pro co nejlepší ochranu naočkovat jednou dávkou, ale ministerstvo zdravotnictví to pro vedení pohodlnějšího života bohužel jako ekvivalent dvou očkování neuznává.


Více o tématu

V mediálním prostoru jsou protichůdné názory, zda testovat na protilátky. Co si o tom myslíte?

„Na to se ptejte skutečných klinických imunologů, já jsem kardiochirurg. Bohužel se často vyjadřují i pseudoimunologové, vakcinologové nebo odborníci na infekci, a ne ti, kteří to mají jako specializaci.“

Ale jako ten, kdo operuje srdce, o tom víte dost.

„Základem všeho je buněčná imunita. To znamená, že buňky si covid pamatují a protilátky začnou tvořit v případě, kdy se s virem setkají.“

Takže běžně nemusím mít protilátky, standardní testy mi je nenaměří, ale stejně budu chráněný, protože se vytvoří, jakmile se s covidem setkám.

„Ano, je to tak.“

Změňme testování, aby mělo logiku

Jak by tedy podle vás měly probíhat testy, aby dávaly logiku?

„Standardní zjišťování toho, kolik má kdo protilátek, nedává smysl. Když už, tak mnohem levnější než PCR testy jsou vyšetření tkáňové imunity. Ty jasně ukáží, jestli skutečně máte protilátky. Pokud ano, je člověk chráněn. Ale pokud tkáňovou imunitu nemáte, stále to ještě neznamená, že nejste imunní. To rozhodně nikdo nemůže říci.“

A pokud se protilátky nenajdou, měly by se udělat specializovanější testy na to, jestli buněčná imunita umí protilátky vytvořit, že?

„Ano, pak by případně měly nastoupit vyšetření na buněčnou imunitu. Jsou ale dražší, jedno vyšetření stojí přes dva a půl tisíce korun. Sám ji mám, a když ji někdo má, je chráněný, hotovo, tečka.“

Covid hysterie

Měl byste mít stejná práva jako očkovaný.

„Určitě. Člověk, který covid prodělal a navíc má buněčnou imunitu, má být na roveň očkovaným. Co může být lepšího než přirozená imunita, kterou si tělo udělá působením nemoci? Žádné genetické inženýrství nemůže být lepší než tohle.“

Buněčná covid imunita může klidně účinkovat navždy. Nemáme známky toho, že by takto získaná imunita nějak slábla.

„Zároveň ještě ale nemáme ani známky toho, že by zůstala po celý život stejná. Pokud by dál pokračovala tato neuvěřitelná covid hysterie, kdy se k řešení problémů od začátku zásadně nepřipouštěli skuteční odborníci, a byly by dál potřeba testy, tak by ti, kteří mají buněčnou imunitu, by mohli jít na další třeba jednou za dva, za tři roky.

Jakmile by to kleslo a začali ztrácet účinnost imunity, což se zatím neprokazuje, tak by se mohlo doporučit očkování.“

Luděk Staněk poodhalil zákulisí Zrádců: Bylo to jako ve vězení a strašně na bednu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy