Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vladimir Putin zneužívá teror v Moskvě k útoku na Ukrajinu: Na vině je přitom Islámský stát, diví se Šándor

Andor Šándor a Vladimír Putin
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 19 fotografií
MASAKR

Teroristický útok v Moskvě se krátce po zadržení pachatelů snaží ruský totalitní režim spojit s Ukrajinou, kterou předloni zákeřně napadl. Prezident Vladimír Putin se pokouší hrát na tuto podivnou strunu. Podle bezpečnostního poradce generála Andora Šándora ale nic nenasvědčuje tomu, že viníkem je někdo jiný než odnož Islámského státu, jak naznačil pro eXtra.cz.

Andor Šándor: Účast Ukrajiny na teroru by byl nesmysl

Že by šlo v Moskvě o útok pod falešnou vlajkou, tedy útok samotného ruského totalitního režimu vůči vlastním lidem, aby to pak mohl hodit třeba na Ukrajince, s nimiž nespravedlivě válčí, to si generál Andor Šándor nemyslí.

Není téměř pochyb o tom, že strůjci útoku jsou Tádžikové z odnože Islámského státu v Chorásánu. Ta je ještě víc radikální než Taliban. Trestají bezvěrce, Rusko mohou trestat jednak kvůli jeho chování vůči muslimům na Kavkazu, ale také vůči Islámskému státu po boku Sýrie. Z toho, co se dnes ví, je představa, že si to Rus udělal sám, poměrně dost naivní a nesmyslná. A že by to Islámský stát udělal pro Ukrajince, to mi přijde ještě nesmyslnější. To není modus operandi těchto islámských bojovníků,“ sdělil pro eXtra.cz.

„Slyšel jsem, že sám Vladimír Putin říkal ‚podle nepotvrzených zpráv‘, že měli mít vytvořené okno k přechodu na Ukrajinu. I tak mi to přijde dost komplikované. Z Moskvy je to na Ukrajinu kus cesty, pak musíte projít povstaleckými územími, překonat bojovou linii mezi Ukrajinci a Rusy. To je spíš zbožné přání, pokud tam není jiná věc, o které dnes nevíme,“ dumá dál bezpečnostní poradce.


Hledá Vladimír Putin záminku k mobilizaci?

Nejde přece jen o plán ruského prezidenta, jak ospravedlnit další mobilizaci, když ta minulá vyvolala nespokojenost obyvatelstva?

„Osobně si nemyslím, že Putin k mobilizaci ruských vojáků potřebuje takový akt. Mnohem víc mu jako náborové heslo pro vstup ruských občanů do armády poslouží vyjadřování francouzského prezidenta Macrona, představitelů pobaltských republik či části politického vedení Polska o tom, že by vyslali pozemní vojska NATO na Ukrajinu. To je pro něj velice příhodné, protože pak by se mohlo najít dost Rusů, kteří budou ochotně zabíjet Francouze stejně jako za napoleonského tažení v roce 1812,“ uvádí dál.


Varování od USA? Kritika zpravodajců není na místě

Ze strany generála Šándora padla i kritika. Nelíbí se mu, jak všichni hned kritizují ruské bezpečnostní služby z ignorování varování od Západu.

„Vyjadřování různých lidí, kteří ze zpravodajské oblasti viděli maximálně tak Sedmnáct zastavení jara nebo pitomosti typu filmů o Bondovi, kteří říkají, že Rusové zásadně zanedbali zpravodajská varování od Američanů, to mi přijde jako přání otcem myšlenky. Tu zprávu jsme nečetli. Nevíme, jak byla koncipovaná, co v ní přesně bylo,“ pokračuje ve svém názoru.

„Pokud dostali informaci, že se v Moskvě něco může stát, že může dojít k útoku při nějakém velkém shromáždění osob, tak co mohli udělat? Zavřít desetimilionovou Moskvu? Na jak dlouho, aby si teroristé řekli, že nic neudělají? Příležitost by zase přišla, opatření by se časem snížila. Rusy nebráním, ale jsem ze zpravodajského prostředí, a přece jen vím, jak takové informace mohou ve své textaci vypadat. Viděl jsem ve své praxi, jak byl stát na takové věci schopný reagovat. Jednoduše se to kritizuje, ale podstatně hůř se na to realisticky reaguje,“ domnívá se.


Zbabělý útěk policie?

Zprávy o tom, že z místa teroru měli zbaběle prchnout policisté, ho nepřekvapily.

„To jsem neslyšel, ale neumím to vyloučit. Otázka je, co to bylo za policisty. Asi šlo o muže z místního oddělení, těžko to byli muži ze speciálních policejních jednotek jako OMON či URNA. Takže se dá předpokládat, že byli slabě vycvičení a vyzbrojení. Takoví policisté jsou možná dobří na rozhánění demonstrací na podporu Navalného, ale pokud by se měli postavit tváří v tvář takovým fanatickým bojovníkům, umím si představit, že vzali roha,“ domnívá se generál Šándor.

A k počtu obětí připomíná ještě jednu věc.

„Víme, jak ruské jednotky reagovaly při předchozích tragédiích, kdy při útocích na pachatele pobily stovky vlastních lidí. Řeší hodně věcí jinak než my,“ dodal pro eXtra.cz generál Andor Šándor.

Upozorňujeme čtenáře, že následující fotogalerie obsahuje i snímky obětí. Záměrem není šokovat, ale ukázat situaci takovou, jaká na místě skutečně byla.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy