Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Vladimir Putin lže, Rusko s Ukrajinou nechce jednat, říká Andor Šándor

Andor Šándor a Vladimir Putin.
Zdroj: profimedia/koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
VYJEDNÁVÁNÍ

Situace na Ukrajině se v poslední době radikálně nemění, začínáme ale pozorovat zvláštní znaky ve vyjadřování zástupců ruských okupantů směrem k Ukrajině. Ruský diktátor Vladimír Putin (70) by prý rád jednal, jeho blízký spojenec Jevgenij Prigožin dokonce chválil ukrajinského prezidenta. „Je to jen kouřová clona, jednat nechtějí,“ sdělil ovšem pro eXtra.cz bezpečnostní analytik Andor Šándor (65).

Andor Šándor: Evropa musí být proti Rusům jednotná

Nedávno tu organizátoři demonstrací proti vládě, které Petr Fiala označil za proruskou pátou kolonu, žádali po vzoru Maďarska uzavření individuálních smluv o plynu s Ruskem. Přitom se ukazuje, že Orbán kupuje plyn pětkrát dráž než my.

„Nikdy jsme žádnou velkou smlouvu napřímo neměli, jenom měl nějakou menší s Gazpromem. Politicky a celkově je v tuto chvíli absolutně neprůchodné uzavírat smlouvy s Ruskem. Nejsem sice zastáncem příliš velkého nadšení z vlivu protiruských sankcí. Na druhou stranu to nejhorší, co by se mohlo stát, by bylo, kdyby se teď Evropa začala rozkližovat. Musí se zachovat jednotný postoj. Nesmíme se polarizovat, také by to mohl být konec Evropské unie, což nemůže být v českém zájmu, což říkám jako člověk, který má k EU spoustu výhrad,“ uvádí Andor Šándor.

Doufá Rusko, že nás "rozhádá"?

„Takový postoj Ruska tu je. Snaží se rozbít naši jednotu. Ale při vší úctě k Evropské unii se nakonec o dalším vývoji na Ukrajině bude rozhodovat ve Washingtonu a nikoli v Bonnu či v Paříži. Jsou to relativně velké země, ale musí se do toho vložit Spojené státy.“

Vladimír Putin nechce jednat

Jak si vysvětlujete tvrzení ruského vládce Vladimíra Putina o tom, že chce jednat, i když rovnou říká, že za ruských podmínek, tedy že ukradená území nejsou na stole. De facto nechtějí jednat, že?

„Ani jedna strana nechce jednat. Ruský prezident jen vytváří kouřovou clonu, aby to tak vypadalo. Žádná ze stran ještě nedospěla k závěru, že je lepší a výhodnější vyjednávat než vést dál válku. Samozřejmě se ale nemůže vyjednávat za podmínek Putina, to nejde. Budou tam ovšem muset být krvavé kompromisy z obou stran.“

Šéf armády žoldnéřů Wagnerovců Prigožin obdivně řekl o ukrajinském prezidentovi, že je fajn chlapík. Jak si to vysvětlujete? Slyšel jsem už myšlenku, že se možná chystá převzít moc v Rusku.

„Mně se na tahle strašidelná individua obtížně reaguje. Nemyslím si ale, že on a Kadyrov jsou hráči, kteří by v Rusku získali podporu, aby nahradili Putina. To je nesmysl kolosálního rozměru. I kdyby se tak stalo, pak by to bylo ještě horší, než je to teď.“

Jak na vás působí nové zprávy o vážné nemoci ruského prezidenta?

„To je nějaká válečná propaganda. Nepřikládám tomu váhu, stejně jako tvrzením o jeho možných dvojnících.“ ​(O tématu psala redakce eXtra.cz i zde.)

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy