Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vláda chystá konec fyzických trestů dětí. Mezi dospělými se také nebijeme, říká zmocněnkyně pro lidská práva

Fyzické tresty dětí: Mezi dospělými se také nebijeme, říká zmocněnkyně pro lidská práva
Zdroj: Wikimedia Commons/Profimedia/Koláž eXtra.cz
výchova dětí

Vláda Petra Fialy připravuje novelu občanského zákoníku, která by zakotvila zákaz tělesných trestů dětí. Zároveň by za nepřijatelné označila i psychické týrání dětí. Jak bude takový zákon vypadat a jak se bude vymáhat, se redakce eXtra.cz zeptala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Laurenčíkové. "Zásadní je, aby se změnila atmosféra ve společnosti a rodiče věděli, jak mohou dítěti nastavit hranice," popisuje nový zákon Laurenčíková.

Proč je podle vás nový zákon potřeba? Čeho se bude přesně týkat?

Nepředpokládáme přijetí nového zákona, ale kosmetickou úpravu občanského zákoníku, která výslovně stanoví, že tělesné tresty ve výchově dětí jsou nepřípustné. Dosavadní právní úprava není jasná, není tedy vykládáno jednotně, zda jsou tělesné tresty dětí přípustné, nebo ne. Plánujeme zároveň i zakotvení nepřípustnosti psychického trestání dětí.

Chceme změnit atmosféru ve společnosti

V rozhovoru pro Novinky.cz jste řekla, že zákon nepočítá se sankcemi. Jaká tedy bude jeho vymahatelnost?

Jedná se opravdu o zakotvení univerzální hodnoty, že se děti nebijí, jako se nebijeme mezi dospělými, nebo nebijeme třeba ani vězně. Stejně tak je bez sankce v občanském zákoníku například stanoveno, že "manželé si jsou navzájem povinni úctou, jsou povinni žít spolu, být si věrni, vzájemně respektovat svou důstojnost, podporovat se, udržovat rodinné společenství, vytvářet zdravé rodinné prostředí a společně pečovat o děti".

Změna zákona nadto bude podpořena osvětovými aktivitami. Zásadní totiž je, aby se změnila atmosféra ve společnosti a rodiče věděli, jak mohou dítěti nastavit hranice místo použití tělesného nebo psychického trestání.

Co dalšího chystáte?

Chceme také šířit kontakty na kurzy a organizace, které mohou poskytnout důležité informace, třeba o tom, že záchvaty vzteku patří ke zdravému vývoji dětí. Z praxe totiž vyplývá, že roste zájem rodičů, kteří tyto služby vyhledávají dobrovolně. Není jim dobře v tom, jakým způsobem náročné situace s dětmi řeší, ale prostě nevědí, co jiného dělat. Bohužel těchto služeb v současné době není dostatek. I proto jednáme o zajištění dostatečného financování pro podpůrné služby pro rodiny. Nejenže pomohou rodinám mít hezké vztahy, ale mohou i dříve případně identifikovat týrané dítě a situaci v rodině ošetřit.


Kdy by měl začít zákon platit?

Samozřejmě se budeme snažit, aby změna zákona platila co možná nejdříve.

Související články

Další články