Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Pokouší se Kadyrov o převrat v Kremlu? Čečenskému řezníkovi narůstá hřebínek a útočí na Peskova

Ramzan Kadyrov se pustil do Putina a Kremlu.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
Kritika

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov touží po větším vlivu. Alespoň tato informace od ruských tajných služeb koluje kolem ruského prezidenta Vladimira Putina. Jak informoval deník The Times, Kadyrov se nebojí kritizovat ani mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

Obávaný čečenský vůdce Ramzan Kadyrov se ostře navezl do mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Obvinil ho z toho, že selhal v rozpoznávání pravého vlastenectví během války na Ukrajině. „S tím by se mělo něco udělat,“ zareagoval Kadyrov, jak informovaly The Times.

Mluvčí Kremlu Kadyrovovi nepoblahopřál ani k povýšení, kdy se z něj stal generálporučík. Neušlo mu ani to, že Peskov označil za „velkého vlastence“ televizního moderátora Ivana Urganta, který má na sociálních sítích sdílet protiválečné příspěvky.

Kadyrov rozjel silnou kampaň

Podle ruského analytika Kirilla Rogova je taková kritika vůči Putinovi a Kremlu neobvyklá. „Peskov byl považován za jakési ztělesnění Putina a nikdo tento status nezpochybňoval. Byl nezničitelný a nedotknutelný. To už ale neplatí,“ uvedl Rogov podle The Times, jak upozornil server CNN Prima NEWS.

Kadyrov se kromě Peskova navezl i do šéfa týmu ruských vyjednavačů Vladimira Medinského. Poté, co navrhl stažení ruských jednotek z Kyjevského regionu, Kadyrov uvedl, že by mu měl někdo zalepit pusu páskou. „Zdá se, že se rozhodl hrát vabank. Kadyrov v Kremlu rozjel silnou kampaň s cílem zdiskreditovat šéfy bezpečnostního křídla,“ myslí si nejmenovaný příslušník ruských bezpečnostních služeb, jak informoval již zmíněný web.

Nyní tam panuje tak turbulentní situace, že by Kadyrov mohl uspět. Pokud by mu Putin předal velení nad bezpečnostním blokem, i třeba částečné, druhý den bude celé Rusko v jeho rukách,“ řekl informátor. Podle analytičky jsou však tato slova přehnaná a obávaný Čečenec se podle ní k moci nedostane. „Kadyrov sice pro Kreml představuje problém, ale Putinovi stačí povolat si ho do Moskvy a říct mu, kde je červená linie, kterou by neměl překročit,“ řekla analytička Tatiana Stanovajová pro The Times.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy