Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jaderné palivo ČR dál vozí z Ruska. Jak moc jsme na něm závislí?

Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: profimedia.cz
válka na Ukrajině

Nejen plyn a ropa jsou komodity, které k nám proudí z Ruska ve velkém. Další je jaderné palivo, bez kterého se české jaderné elektrárny neobejdou. Zrovna nedávno dorazila další dodávka paliva, jehož zásob má nyní Česko zhruba na dva roky. Jak chce polostátní energetická firma ČEZ řešit jeho případnou náhradu? Na to jsme se zeptali mluvčího firmy ČEZ Ladislava Kříže.

Jaderné elektrárny tvoří významnou část výroby elektrické energie v České republice. Právě ony jsou ale závislé na dodávkách jaderného paliva z Ruska. To je stejně jako u ropy a plynu potenciální velký problém pro energetickou soběstačnost naší země. Mluvčího firmy ČEZ Ladislava Kříže jsme se proto zeptali, jak chce firma závislost na ruských dodávkách řešit a zda je pravda, že i po ruské invazi na Ukrajinu dorazila do Čech nedávno velká dodávka ruského paliva.

Odstřižení ruského paliva bude trvat několik let

"Ano, je to pravda, ten objem byl ale nižší. Stejně jako dodávka na Slovensko získala tato dodávka výjimku z bezpečnostních důvodů," potvrzuje Kříž dodávku ruského paliva. "České jaderné elektrárny jsou nyní zcela závislé na ruských dodávkách a nyní se aktivně pracuje na ukončení této závislosti. Vývoj a výroba palivových souborů pro elektrárnu je však záležitost několika let," vysvětluje, že odstřižení od ruských dodávek je běh na dlouhou trať.

"Ta nebezpečnost není taková, jak si u nás lidé myslí. Dodávky, které tu před pár dny přistály, byly dlouhodobě plánované a jenom doplnily stavy paliva, které máme. Není to tak, že kdyby s tím nepřiletěli, hned už bychom neměli v jaderných elektrárnách jak vyrábět energii, to v žádném případě," doplňuje analytik a vojenský publicista Jiří Vojáček.

"Samozřejmě stejně jako plyn a ropa i jaderné palivo se bude muset do budoucna řešit, ale není to otázka nejbližší doby, protože nějaké zásoby stále máme. A máme i technologie, jak to zvládnout, náš jaderný průmysl je relativně rozvinutý, takže bych se neobával toho, že závislost na Rusku v této oblasti je vyšší než závislost na plynu," uzavírá.

Válka na Ukrajině

Válku na Ukrajině rozpoutalo Rusko ve čtvrtek 24. února 2022 v ranních hodinách.

V Rusku se o tomto aktu válečné agrese mluví jako o "speciální vojenské operaci na Ukrajině". Jde o vyvrcholení rusko-ukrajinské krize a zároveň největší konflikt na území Evropy od konce druhé světové války.

Mohlo by vás zajímat:

Volodymyr Zelenskyj | Vladimir Putin | Wagnerova skupina | Jevgenij Prigožin | Válka v Izraeli

Související články

Další články

Nejnovější kauzy