Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

eXtra.cz vyvrací fake news: Dezinformace viní z útoku na plynovod Nord Stream Bidena. V moři však operují ruské velryby

Zakladatelka firmy Theranos Elizabeth Holmes se současným prezidentem Joem Bidenem.
Zdroj: Profimedia
dezinformace

Ruská armáda v posledních letech jeví stále větší zájem o to, co se děje na dně moří severní a východní Evropy a také Arktidy. Naposledy tu došlo k explozím a následnému úniku plynu z plynovodů Nord Stream 1 a 2. Podivných incidentů je ale víc. Některé z dezinformací připisují vinu Spojeným státům na základě osm měsíců starého prohlášení prezidenta Joea Bidena. Na Twitteru se pak šíří videa, na kterých jsou údajně vidět americké vojenské letouny nad Německem v den sabotáží plynovodů. Záběry jsou přitom rok staré.

Mysleli jste si, že nic horšího než podmořský výbuch plynovodu už se v mořích na sever od Evropy stát nemůže? Omyl. Těsně před začátkem ruské invaze na Ukrajinu letos v únoru přitáhla pozornost bezpečnostních expertů podezřelá aktivita na dně moře nedaleko norského pobřeží.

Jak tehdy oznámila agentura Space Norway, poškozen byl jeden ze dvou kabelů vedoucí z Norska na souostroví Špicberky. Pokud by stejný osud potkal i ten druhý, přerušilo by se kriticky důležité spojení, na kterém závisí nemocnice, řízení letového provozu a také satelity. Norská policie, dle webu thebarentsobserver.com, po předběžném šetření uvedla, že za poškozením špicberského internetového kabelu je „lidská činnost“. S ohledem na eskalující napětí na Ukrajině se hovořilo o tom, že viníkem je Rusko.

Ponorky a cvičené velryby

NATO i Evropská unie totiž už několik let varují, že právě Rusové se o podmořskou infrastrukturu NATO a jeho spojenců zajímají víc než kdy předtím. Moskva si za tím účelem pořizuje speciální ponorky, miniponorky a jak popisuje server Voxpot, také cvičené podmořské savce – velryby. Datové kabely umí odposlouchávat – a také je ničit. Když Rusové pár týdnů před invazí na Ukrajinu pořádali vojenské cvičení u irských břehů, bylo to v místech, kudy prochází kabely spojující Velkou Británii, Francii a USA.

Také v souvislosti s poškozením plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 se hovoří o úmyslném poškození, tedy sabotáži. A také v Baltském moři, kudy potrubí vedou, zaznamenávají okolní státy zvýšenou přítomnost ruských lodí a ponorek.

V blízkosti místa, kde došlo k výbuchům a následnému úniku plynu, se přímo v den incidentu pohybovaly ruské válečné lodě, píše britský deník Telegraph. Nedaleko odtud pak byly zaznamenány i ponorky, uvedla CNN. Samo o sobě to nic nedokazuje – Rusové totiž plavidla do této oblasti vysílají pravidelně. "Vídáme je každý týden," řekl CNN zdroj z dánské armády. "Ruské aktivity v Baltském moři se v posledních letech zintenzivnily. Poměrně často testují naši pozornost – jak na moři, tak ve vzduchu,“ dodal dánský zdroj.

„Baltské námořnictvo je dlouhodobě chloubou ruské armády,“ říká k tomu pro eXtra.cz analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky v Praze.

Někdo čeká na fakta, někdo má jasno hned

Satelitní záběry, ukazující ruskou aktivitu v oblasti v červnu tohoto roku, teď analyzují německé zpravodajské služby. A dokud nebudou tyto analýzy stejně jako detailní průzkum míst úniku hotové, není možné říct, co přesně se s plynovody stalo a kdo může za útokem stát. Toho se drží i státní představitelé členských zemí EU.

Naopak ruští státní představitelé mají jasno už nyní. Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, na Telegramu sdílela záběry amerického prezidenta Joea Bidena z února letošního roku. Ten tehdy přislíbil, že v případě ruského útoku na Ukrajinu se USA zasadí o ukončení projektu Nord Stream 2, který tehdy stále ještě dojednávala s Ruskem německá vláda. Němci se tou dobou snažili projekt neshodit zcela ze stolu a Američané na ně vyvíjeli veřejný i diplomatický tlak.

Nyní Bidenovo osm měsíců staré prohlášení slouží ruské vládě jako důkaz, že si sabotáž plynovodů zařídili Američané. „(Prezident Joe) Biden musí odpovědět na otázku, zda USA splnily svou hrozbu," uvedla Zacharovová. Washington obvinění odmítá.

Argument, že za útokem stojí USA, již převzaly české dezinformační servery. „… podle německého Spiegelu prý americká CIA před několika týdny 'varovala' německou vládu před možnými útoky na plynovody v Baltském moři. Tomu se sakra říká ohlášená sabotáž!“ píší například. Na Twitteru se pak šíří videa, na kterých jsou údajně vidět americké vojenské letouny nad Německem v den sabotáží plynovodů. Záběry jsou přitom rok staré.

Rusko nyní zdůrazňuje údajnou nesmyslnost toho, že by si samo poškodilo vlastní velmi drahé infrastrukturní projekty. Jak ale vysvětluje analytik Havlíček, pro Rusko jsou ekonomické argumenty vždy až v pozadí geopolitiky. „Pro Vladimira Putina jde o přežití a vítězství. To vidí v rozkladu Západu, který pak přestane podporovat Ukrajinu,“ míní. Zničení plynovodů také Rusko z pohledu práva může pomoct zbavit odpovědnosti za nedodržení smluv na dodávky plynu do Evropy. Za jejich porušení by jim hrozily finanční postihy. Když nejsou cesty, jak surovinu do Evropy dostat, není možné porušení závazků trestat.

Havlíček také připomíná, že Rusové by při plánování útoku na plynovody měli oproti Američanům nezanedbatelnou výhodu: „Plynovody si vymysleli, do velké míry také postavili, mají detailní mapy, kudy to potrubí vede, takže by přesně věděli, kde ho zasáhnout,“ vysvětluje. Že by z útoku obvinil Kreml právě Američany je podle něj také velmi předvídatelné. „Amerika je v očích většiny ruské veřejnosti tím arcilotrem. To se datuje ještě do dob Sovětského svazu. A jsou to právě Spojené státy, s kým vede Moskva ze svého pohledu nikým nevyhlášenou novou studenou válku především,“ uzavírá analytik.

Související články

Další články