Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Hladovka kvůli Petru Fialovi. Disidenty před Úřadem vlády drží i plané sliby Jurečky

Jiří Gruntorád diskutuje s příznivci.
Zdroj: eXtra.cz - Jiří Masojídek
+ Dalších 9 fotografií
protest

Týden už drží hladovku disidenti Jiří Gruntorád a John Bok před Úřadem vlády. Žádají odstoupení ministra práce Jurečky kvůli nízkým důchodům účastníků třetího odboje. Nepohnuly s nimi ani návštěvy z nejvyšších státnických postů, ani výzva od premiéra, aby hladovku přerušili, že jejich problém řeší. Redakce eXtra.cz se vydala oba muže po pěti dnech navštívit.

"Zaskočil jste mě zrovna, když jsem vstal," říká s lekým úsměvem ještě rozespalý Jiří Gruntorád, když ho krátce po poledni oslovujeme u jeho stanu. Byli jsme tu i v pondělí, bohužel v dopoledních hodinách, kdy jednasedmdesátiletý vydavatel, knihovník a disident ještě spal. "Spánek je pro hladovkáře velmi důležitý, nemá kde jinde načerpat energii," říká nám John Bok, který tu stanuje s ním. Gruntorád míří do útrob Strakovy akademie, kde může využívat sociální zařízení a zázemí, aby se mohl zahřát. My se mezitím porozhlížíme po jejich tábořišti.

Tábořiště se od pondělka hodně změnilo. Přibylo policejní oplocení, místo improvizovaného přístřešku z celty, který patřil Gruntorádovi, ale díky jeho neutěšenému zdravotnímu stavu v něm spal Bok, už je tu pořádný stan. Oba muži tak mají alespoň základní komfort. Chodí sem i mnoho lidí, na to, abychom si mohli popovídat, jsme prakticky stáli frontu. Tu a tam se ukáže novinář či fotograf, aby protest obou mužů zaznamenal.

Výzva od Fialy

A zaznamenal ho i Petr Fiala, který ve čtvrtek oba hladovkáře vyzval, aby svůj protest ukončili, že jeho kabinet problém řeší. Ministr práce Marian Jurečka má do 15. prosince spolu s dalšími ministry připravit a předložit návrh zákonné úpravy a opatření k zajištění důstojných důchodů pro disidenty a disidentky, píše ČTK. Uložila mu to v pátek vláda. Po jednání kabinetu to oznámil Fiala, Grutorád s Bokem však odejít odmítají.


"Chtěl jsem ukončit hladovku, když vláda odvolá to, že jedná v duchu Charty 77, to ale Fiala odmítl," říká Gruntorád. "Tak tady holt budu asi až do konce," říká s vážnou tváří. Jak to tedy vypadá, disidenti svůj boj hned tak vzdát nehodlají. "Možná pro něj ty důvody pominuly, ale pro mě rozhodně ne," říká Gruntorád.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy