Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Televizní debaty a špinavá kampaň. Experti řekli, jak si stojí Petr Pavel a Andrej Babiš

Andrej Babiš a Petr Pavel.
Zdroj: eXtra.cz/Renata Bušková, profimedia, koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
volba prezidenta

Už jen pár dní zbývá do druhého kola prezidentských voleb. Kandidáti mají za sebou další z televizních debat. Kdo z ní vyšel lépe? A jak klání o nejvyšší politický post ovlivnila špinavá kampaň a dezinformace? Redakce eXtra.cz se zeptala analytičky ústavu STEM Sarah Komasové. "Myslím, že samotná přítomnost ve veřejném prostoru mu v tomto případě prospěla. Jeho voličské jádro je poměrně jasně vymezené a nevystavoval se tak příliš velkému riziku, že by řekl něco, co by mohlo jeho voliče odradit," komentovala účast Babiše v debatě.

Prezidentští kandidáti se utkali v dalších televizních debatách. V neděli se snažili voliče zaujmout na České televizi, přičemž účast Andreje Babiše byla překvapivá, jelikož předtím dával najevo, že do této debaty nepůjde. Komu televizní duel hrál do karet?

Analytička: Babiš udělal dobře, že do debaty šel

"Vzhledem k současným odhadům voličských preferencí, představoval příchod Andreje Babiše z jeho strany velice dobrý tah. Andrej Babiš se nyní nachází v situaci, kdy musí podnikat výrazné kroky, pokud chce vyhrát. Musí se jednak pokusit motivovat lidi, kteří v prvním kole nevolili, aby ho teď přišli podpořit, jednak musí přesvědčit co nejvíce voličů, kteří v prvním kole volili jiného kandidáta a nyní zvažují volbu Petra Pavla, aby zůstali doma," uvádí pro eXtra.cz analytička ústavu STEM Sarah Komasová.

"Myslím, že samotná přítomnost ve veřejném prostoru mu v tomto případě prospěla. Jeho voličské jádro je poměrně jasně vymezené a nevystavoval se tak příliš velkému riziku, že by řekl něco, co by mohlo jeho voliče odradit. Naopak dokázal komunikovat o tématech, která nyní vyvolávají u velké části veřejnosti výrazné obavy a mohla by tak představovat pro některé nerozhodnuté voliče vhodný argument, proč ho přijít k volbám podpořit," doplňuje expertka.

Podle politologa Pavla Šaradína však debata moc velký vliv na rozhodování voličů neměla a když už, tak Babišovi spíše voliče ubrala. "Podle průzkumů je nerozhodnutých již jen 9 % voličů, kolem 15 % zvažuje u voleb účast. Nejedná se o dramatická čísla, takže tato debata neměla výrazný vliv. Důležitější je pravděpodobně interpretace některých výroků v médiích, tím nejzásadnějším je Babišovo sdělení o to, že by v případě napadení nepomohl vojensky Polsku a Pobaltí. Zde možná drobnější úbytek podpory může nastat. Ale skutečně je drobnější," komentuje Šaradín pro eXtra.cz

Druhé kolo je ve znamení špíny

Televizní debaty však nejsou jediným faktorem, který názory voličů ovlivňuje. Významná je také špinavá kampaň a množící se dezinformace, které v tomto případě cílí hlavně na Petra Pavla. Mohou výsledek voleb významněji ovlivnit?

"Do značné míry to naplnilo to, co bylo možné očekávat. Druhé kolo prezidentských voleb je v našem současném společenském nastavení zejména o snaze odradit voliče od volby protikandidáta. Již nemusí jít tolik o to získat si něčí sympatie, jako spíše o to, přesvědčit, že druhý kandidát je nevhodný, špinavé slogany mohou pomoci. Apelují právě na naše emoce a mohou posilovat naše obavy. V takové situaci může být psychologicky snazší se voleb nezúčastnit, než riskovat, že jsme se rozhodli špatně. To jsou přesně ty nástroje, které "špinavá" kampaň využívá. Součástí demokracie je ale i ochota voličů převzít část odpovědnosti za veřejné dění," dodává Komasová.

Podle Šaradína volíme do instituce, která je z hlediska ústavního vlivu na nejnižší úrovni, přesto do ní kandidáti i potenciální voliči investují mnoho energie. "Kampaň zejména ze strany A. Babiše nepoškozuje pouze protikandidáta, ale má negativní vliv na celou společnost. Budeme se z účinků kampaně dostávat velmi dlouho," myslí si politolog.

Související články

Další články