Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Strop v cenách energií byl proražen směrem dolů: Dodavatelé zlevňují, ekonom řekl, co by měla dělat vláda

Ceny energií: Další dodavatelé zlevňují. Ekonom řekl, co by vláda měla dělat
Zdroj: Se souhlasem Pražská plynárenská
ceny energií

Ceny energií od několika dodavatelů začaly klesat. Je to díky snížení velkoobchodních cen na burzách, čehož dodavatelé využili. Ceny tak často klesají pod vládou nařízené stropy. Není proto načase, aby vláda cenové stropy snížila? "Pokud by se vláda rozhodla je snížit v návaznosti na pokles nabízených cen, přiznala by, že je na počátku nastavila špatně. Vláda by spíš měla zvážit, zda peníze, které nebude muset vynakládat na kompenzaci cen, nenasměrovat do sociálního systému," uvádí pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.

Na trhu s energiemi dochází k poklesu cen směrem dolů. Několik dodavatelů už oznámilo, že sníží ceny pod vládní strop. Týká se to firem E.ON, MND, Innogy a Centropol.

Například u Innogy platí podle serveru Seznam Zprávy opatření zpětně od 1. února 2023 až do konce roku 2023 a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří uzavřeli smlouvy s Innogy na dobu neurčitou do konce roku 2022. Sleva u základního produktu Standard na dobu neurčitou tak dosáhne podle společnosti 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí.

U Centropolu zaplatí zákazníci za dodávku zemního plynu cenu 10 procent pod vládním stropem, noví zákazníci budou mít cenu plynu nižší než strop o 8,5 procenta. E.ON pak cenu plynu pro stálé zákazníky snižuje o 13 procent a cenu elektřiny o 18 procent. U elektřiny tak bude nová cena šest procent pod cenovým stropem, u plynu bude oproti stropu nižší o osm procent.

Ekonom: Snížení stropů by bylo potvrzení špatné politiky vlády

Pokles cen souvisí se snížením vekoobchodních cen na burzách s energiemi. Nabízí se proto otázka, jestli by vláda neměla cenové stropy snížit. "Stanovení cenových stropů funguje jako jeden z pilířů vládní politiky k ochraně před dopady inflace. Pokud by se vláda rozhodla je snížit v návaznosti na pokles nabízených cen, přiznala by, že je na počátku nastavila špatně," uvádí pro eXtra.cz ekonom Jan Bittner.

"Vláda by spíš měla zvážit, zda peníze, které nebude muset vynakládat na kompenzaci cen, nenasměrovat do sociálního systému. I přes postupný pokles cen energií je jejich výše pro mnoho domácností jen těžko únosná. Navíc se česká ekonomika propadá do recese, což bude mít další negativní dopad na některé domácnosti," pokračuje s tím, že se letos plně projeví vysoké ceny energií i v potravinách, které tvoří větší část rodinného rozpočtu nízkopříjmových domácností.

"Chci tím říct, že pozvolný pokles cen energií zdaleka neznamená, že má vláda hotovo," upozorňuje ekonom.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy