Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Smrtelná raketa v Przewodówě: Polská reakce byla velmi profesionální. Oni samozřejmě vědí, co je Rusko zač, říká analytik

Místo dopadu rakety v Polsku. Pohřební vůz odváží mrtvé.
Zdroj: Profimedia
+ Další 3 fotografie
válka na ukrajině

Ve vsi Przewodów na východě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou vybuchla po dopadu raketa. Na místě tragédie přišli o život dva lidé. Původní informace hovořily o tom, že byla vystřelena z Ruska. Následně však polský prezident Andrzej Duda sdělil, že raketa pocházela z Ukrajiny. "Já bych řekl, že ta reakce byla velmi profesionální, obezřetná, a myslím si, že z toho bylo poznat, že Poláci ve svých krizových scénářích s nějakou takovouto situací počítali a vědí, co mají dělat," hodnotí polskou reakci pro eXtra.cz analytik Vít Dostál.

Polské ministerstvo zahraničí v noci na dnešek uvedlo, že v obci Przewodów na východě země nedaleko hranic s Ukrajinou dopadla a vybuchla raketa vyrobená v Rusku. Při explozi zemřeli dva lidé. Polsko nespecifikovalo, kdo raketu vystřelil. Rusko své zapojení ihned popřelo.

Tři nejmenovaní američtí činitelé následně agentuře AP řekli, že podle předběžných zjištění raketu zřejmě vypálily ukrajinské ozbrojené síly ve snaze zastavit přilétající ruskou střelu. Raketa na východě Polska dopadla přibližně v době, kdy ruské invazní síly zasáhly vzdušnými útoky města a energetickou infrastrukturu po celé Ukrajině včetně její západní části u polských hranic.

Polský prezident: Nešlo o úmyslný útok na Polsko

Polský prezident Andrzej Duda následně předběžná zjištění potvrdil, když podle CNN uvedl, že raketu, která v úterý zabila dva lidi ve východním Polsku, pravděpodobně odpálily ukrajinské síly bránící se vlně ruských raketových útoků a že incident vypadal jako nehoda.

"Nic nenasvědčuje tomu, že by to byl úmyslný útok na Polsko. S největší pravděpodobností to byla raketa S-300 ruské výroby," uvedl Duda ve středečním tweetu. Později na tiskové konferenci řekl, že existuje "velká šance", že to byla raketa protivzdušné obrany z ukrajinské strany a pravděpodobně spadla na polské území při "nehodě", když zachytila přilétající ruské rakety.

Analytik: Poláci reagovali profesionálně

"Já bych řekl, že ta reakce byla velmi profesionální, obezřetná, a myslím si, že z toho bylo poznat, že Poláci ve svých krizových scénářích s nějakou takovouto situací počítali a vědí, co mají dělat," komentuje pro eXtra.cz reakci Polska analytik Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky.

"Předpokládám, že teď velmi bedlivě vyšetřuji, co se vlastně přihodilo a jak se to přihodilo, a do té doby jsou velmi opatrní v tom, ukazovat prstem na nějakého konkrétního viníka. Také komunikují se spojenci. Ještě během noci se jim podařilo mluvit se všemi podstatnými partnery, což nebylo úplně jednoduché, protože většina z nich je teď v Indonésii na setkání zemí G20," pokračuje Dostál.

Zároveň upozorňuje, že Poláci nemají o Rusku přehnané iluze. "Oni samozřejmě vědí, co je Rusko zač, a ty vztahy jsou dlouhodobě rozjitřené. Takže oni vidí, kdo je na druhé straně, ale řekl bych, že o tom přemýšlejí obezřetněji a tak k celé situaci přistupují." Otázkou také je, zda Polsko po této události přehodnotí systém své protivzdušné obrany. "Bezprostředně po pádu střely rozhodli o stavu větší připravenosti ozbrojených složek, zejména protivzdušné obrany, takže já předpokládám, že ten stupeň bezpečí je na vyšší úrovni, než byl," dodává analytik.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy