Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Schillerová šije kvůli Martínkovi do Válka i Rakušana: Velká ostuda, viní je a připomněla Babišův úspěch s pojišťovnami

Schillerová šije kvůli Martínkovi do Válka i Rakušana: Velká ostuda, viní je a připomněla Babišův úspěch s pojišťovnami
Zdroj: koláž eXtra.cz / eXtra.cz/Martin Procházka, se souhlasem Donio
+ Dalších 6 fotografií
spor

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová se na Instagramu pustila do současného šéfa zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Ten podle ní „nikdy neměl dopustit, aby se pro záchranu života, který má být chráněn veřejným zdravotním pojištěním, skládala veřejnost po korunách“, jako je tomu nyní v případě malého Martínka. Dvouletý chlapec se narodil se vzácným genetickým onemocněním a na léčbu potřebuje 100 milionů korun. Částka se v úterý ráno nakonec vybrala, Válek i Schillerová ale čelí kritice.

Skutečnost, že rodina malého Martínka musí od veřejnosti vybírat 100 milionů korun jako částku potřebnou k záchraně chlapcova života, označila Alena Schillerová (ANO) za „velkou ostudu“ ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Právě jeho viní opoziční poslankyně ze zanedbání zodpovědnosti.

„Všichni sledujeme srdcervoucí příběh sbírky pro Martínka trpícího vzácným onemocněním. Je skvělé, jakou obrovskou vlnu pomoci sbírka vzbudila, ale to nijak neubírá na zodpovědnosti ministra zdravotnictví Válka,“ uvedla na svém Instagramu Schillerová, která se k věci vyjádřila ještě v době, kdy nebyla částka kompletně vybrána.

Případ tří chlapců

Vzápětí však na její výtku reagoval Válkův vládní kolega a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Celý národ pomáhá, jen paní Alena Schillerová dělá kampaň. Zapomíná na potřebnou míru vkusu se stejnou lehkostí, s níž asi ‚zapomněla‘, že podobné sbírky se vyhlašovaly i za jejich vlády. Pochopitelně, protože sebelepší systém péče a úhrad prostě na supervzácné diagnózy stavěný není,“ napsal 1. místopředseda vlády na síti X.

Bývalá šéfka státní kasy si však nenechala kousavou poznámku líbit a připomněla úspěch na tomto poli z období předchozího kabinetu Andreje Babiše. Celý národ supluje systém veřejného zdravotního pojištění, zatímco vicepremiéři Rakušan a Válek nechápou, jaká by měla být role státu. Stejně jako vy hovořili zástupci veřejného zdravotního pojištění na jaře 2020, když probíhala sbírka na tehdy nehrazenou a podobně nákladnou léčbu vzácného onemocnění přípravkem Zolgensma. Právě díky tomu, že jsme nereagovali jako vy, do dnešního dne tuto léčbu VZP uhradila více než 30 dětem, které žijí,“ reagovala na Rakušana.

Tehdy vybírali na léčbu nemoci, zvané spinální svalová atrofie, rodiče malého Maxíka. Další desítky milionů sháněli s obrovským nasazením i rodiče Oliverka a Adámka. Tehdejší premiér Babiš nakonec oznámil, že po debatě se zástupci nemocnic a poskytovatelů pojištění dojednal proplacení léku ze strany tří pojišťoven – VZP, OZP a Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

„A následně, když bude registrace od Evropské unie, tak doufejme – a jsem o tom přesvědčen – ty další děti taky ten lék dostanou,“ dodal někdejší předseda vlády, kterého citoval Blesk.

Ani s tímto argumentem však nesklidila Schillerová úspěch. Její političtí oponenti, například europoslanci Veronika Vrecionová (ODS) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) její kritické poznámky označili za „politický odpad“ a „hyenismus“. Další uživatelé pak Schillerové v souvislosti s tři a půl roku starou kauzou připomněli, že se – stejně jako dnes – i tehdy řešila otázka daňové výjimky pro vybranou darovanou částku. Tehdejší ministryně totiž trvala na tom, že její resort ani finanční správa nemohou „v individuálních případech odpouštět daně“.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy