Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Přichází zatmění Slunce: Jak ho bezpečně pozorovat, abyste ochránili zrak

Částečné zatmění Slunce
Zdroj: Pixabay
astro

Částečné zatmění Slunce, které nám říjnový čas nabídne, bude další mimořádnou příležitostí, jak využít sílu vesmíru a ještě vidět naprosto mimořádný úkaz. Tento rok ho na obloze můžeme spatřit v úterý 25. října 2022 v 11:13. Podle Astronomického ústavu AV ČR bude nebeská podívaná trvat 2 hodiny a bude dobře viditelná pouhým okem, které je ale třeba chránit.

Částečné zatmění Slunce můžeme na obloze spatřit v úterý, přesně v 11:13. Jedničky jsou obecně upozorněním na sílu intuice a jedním z nejsilnějších vzkazů. Přináší poselství, že přání budou naplněna a jsme pod nejvyšší ochranou. To krásně rezonuje s podstatou Štíra, který dbá na svůj vnitřní hlas a velmi silně ho podporuje. Střídá tak období věčně dumajících Vah, které nejsou obvykle schopné se rozhodnout mezi dvěma možnostmi, natož třemi. Štír do toho všeho vnese jasno, navíc energie, kterou přináší, bude čerpat právě ze Slunce.

"Částečné zatmění Slunce začne v 11:13, maximální fáze se zakrytím 42 % slunečního průměru nastává ve 12:17 a zatmění skončí ve 13:22," uvádí Astronomický ústav AV ČR.
 

Změna životního rytmu je na spadnutí

Zatmění Slunce nastává ve chvíli, kdy se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Zemí a Sluncem. Letos by měla být velikost zatmění přes 40% a trvat bude zhruba dvě hodiny. Na chvíli bude jedno z posledních, další by mělo přijít v březnu 2025, do roku 2030 jich pak uvidíme ještě několik.

Čas, kdy zatmění Slunce přichází, tedy před obědem, ukazuje na potřebnou změnu životního rytmu a zamyšlení se nad tím, jak pečujeme o své zdraví a zda si udržujeme balanc mezi pracovním životem a tím osobním. Pokud by totiž přicházelo k večeru, je to naopak důraz na lásku, milostné vztahy a varování před nevěrou.

Jak se při pozorování chránit

Říjnový nebeský úkaz uvidí většina Evropanů a Dálného východu, vyjma Portugalců, největší zatmění bude v Rusku (zhruba asi 86 %). Nejlepší viditelnost bude právě kolem poledne. Zatmění můžete pozorovat pouhýma očima, nezapomeňte ale na bezpečný filtr. Pokud nechcete využít služeb hvězdárny, zvládnete to i doma.

Nezapomeňte ale na potřebnou ochranu, bez které byste se neměli do slunečního kotouče vůbec dívat. Vždy byste měli nosit speciální brýle. Ty můžete koupit na hvězdárnách nebo lze použít svářečský filtr stupně 13 a vyšší. Podle astronoma Petra Horálka vám dobře poslouží i temný rentgenový snímek nebo černá část vyvolaného filmu do fotoaparátu.

Případně můžete použít i kotouč z diskety. Problém je, že takové věci v dnešní době už člověk nemívá běžně po ruce. Horálek ale důrazně radí vyvarovat se nouzových řešení typu očazených sklíček, barevných fólií a slunečních brýlí.

Zdroj: almanac.com, timeanddate.com

Související články

Další články