Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Premiér Fiala se opřel do prezidenta Petra Pavla a bránil Jurečku: Vláda v otázce penzí postupovala odpovědně

Premiér Petr Fiala a prezident Petr Pavel.
Zdroj: Koláž eXtra.cz/ se souhlasem TV Prima, eXtra.cz/Renata Bušková
Předchozí Další
+ Další fotografie
třenice

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pořadu Co na to premiér vymezil proti slovům prezidenta Petra Pavla. Hlava státu totiž v minulých dnech vyjádřila nesouhlas s plánem, který avizoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten se vyjádřil v tom smyslu, že v případě dalšího vysokého výkyvu inflace by vláda přijala další zákon, který by upravil valorizace důchodů. Pavel na to reagoval slovy, že mu to „nepřipadne úplně srozumitelné“. Prezident podepsal vládní penzijní novelu i přes výhrady a v termínu, který neumožnil její účinnost už od září.

Pan ministr Jurečka reagoval na velmi hypotetickou situaci, která by mohla nastat za velmi zvláštních podmínek, kdy by mohlo dojít ke zvýšení nákladů v té jedné věci – to se týká těch valorizací –, ale stejně by to nezrušilo – a to je i věc, kterou jsem vysvětloval panu prezidentovi – celkový pozitivní dopad na státní rozpočet v průběhu let, který to bude mít a odhaduje se mezi 0,5 a 0,6 procenty HDP,“ bránil svého ministra předseda vlády Petr Fiala (ODS) ve středu večer v pořadu CNN Prima News Co na to premiér.

„To jsou věci, které nebudou překryty i tou mimořádnou situací, kdy by růst cen dosáhl 5 a více procent, což by mohlo mít nějaké rozpočtové dopady. Naopak – my to děláme proto, abychom vytvořili obecnou normu, která bude platit dlouhodobě,“ dodal premiér. Zároveň odmítl spekulace, že by Pavlův odložený podpis novely, který přišel o den později, než by se kabinetu zamlouvalo, vztahy vlády s prezidentem nějak narušil.

Pavel: Jurečka šíří poplašnou zprávu

Já jsem měl s panem prezidentem minulý týden velmi dobrý rozhovor. On mi říkal své námitky k té novele, já jsem mu je vysvětloval. Jsem rád, že pan prezident – a to si myslím, že je důležité – ten zákon podepsal,“ uvedl Fiala. Vláda při schvalování změny valorizace důchodů a odchodu do předčasných penzí postupovala podle jeho slov odpovědně a časový tlak, který vytvořila, byl podle něj ve veřejném zájmu.

Podle něj se z různých výroků může v médiích vytvářet obraz neshod mezi vládou a prezidentem Petrem Pavlem, on ho ale nevidí. Během středy s novináři v Poslanecké sněmovně naopak hovořil o velké shodě s hlavou státu v klíčových věcech. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky by kvůli odkladu do předčasného důchodu mohlo odejít až 10 tisíc lidí. Pavel ve středečním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD) uvedl, že jde o „tak trochu poplašnou zprávu“.

Prezidentovi chyběla informační kampaň

Šéf kabinetu Jurečku proto musel hájit už během středy. Žádné poplašné zprávy podle něj nevysílá, vláda přistupuje k důchodové reformě odpovědně tak, aby byly zabezpečeny finance jak pro ty, kteří důchody už pobírají, tak pro ty, kteří je budou požadovat v budoucnu. Některé kroky může dělat s časovou rezervou, jiné rychle. Časový tlak podle něj byl ve veřejném zájmu, protože hrozilo, že když to vláda neudělá, bude to stát miliardy korun.

Vláda ale měla podle Pavla o změně v předčasných důchodech informovat s předstihem, ne měnit právní podmínky ze dne na den. „Když se ten návrh vložil do legislativního procesu, měla se zároveň zahájit velice srozumitelná informační kampaň, ve které se lidem objasní, co je podstatou změny a jestli tedy je pro ně výhodné dávat si žádost o předčasný důchod, nebo ne,“ míní prezident.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy