Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Máme holé ruce, křičeli mlácení studenti před 34 lety: Celodenní program na 17. listopad

Sametová revoluce
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 5 fotografií
17. listopad

Češi i Slováci si společně připomínají Den boje za svobodu a demokracii. Právě dnes je den, kdy před 34 lety byli na Národní třídě zmláceni demonstrující studenti tehdejší Veřejnou bezpečností. Tento akt následně odstartoval masové veřejné protesty, které vyvrcholily svržením vlády komunistické strany. Každoročně tak vrcholní politici a lidé chodí na Národní třídu zapalovat svíčky a pokládat věnce. Kromě toho zazní již ikonická skladba Modlitba za Martu, jak uvádí web korzonarodni.cz

Původně je tento svátek "Mezinárodním dnem studentstva" na počest tragických událostí, k nimž došlo v období od 28. října do 17. listopadu 1939 v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava. Nacisté tehdy násilně potlačili poklidnou demonstraci u příležitosti 21. výročí vzniku Československa 28. října 1939 v Praze. Během střetu byl tenkrát těžce zraněn student Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Opletal a zabit pekařský dělník Václav Sedláček.

Opletal poté na následky zranění zemřel. Po jeho pohřbu, který proběhl 15. listopadu, došlo k uzavření vysokých škol, zatčení a popravení vedoucích představitelů studentů a k poslání stovek studentů do koncentračních táborů.

Brutální střet na Národní třídě

O padesát let později si tento svátek připomínali studenti na pražském Albertově. Na oficiálně povoleném shromáždění tehdy zazněla hesla jako „Přestaňte bít studenty“, „K Vánocům svobodu“ nebo „Studenti všech fakult, spojte se“. Následně se dav přesunul na Vyšehrad, kde mělo oficiální shromáždění skončit.

Studenti však zamířili zpět do centra. K první potyčce mezi nimi a Veřejnou bezpečností došlo už u Botanické zahrady. Tisíce lidí to však nezastavilo a pokračovaly v cestě na Národní třidu, kde byl zásah policie brutálnější. Dav studentů a kolemjdoucích, kteří se k nim připojili, byl obklíčen. Ačkoliv byli lidé vyzváni k opuštění prostoru, neměli jak odejít. Směrem k policistům dav skandoval: „Máme holé ruce!“ Zhruba v půl deváté začala policie na dav tlačit, v podloubí pak zmlátila demonstranty snažící se dostat ven.

Miroslava Němcová měla strach o syna

Pohotovostní jednotky VB mlátily lidi hlava nehlava včetně žen a starších lidí. Zasahovaly dokonce i obrněné transportéry. Po desáté hodině byl konec a posádky sanitek ošetřovaly zraněné. Zprávy o násilném rozehnání studentského pochodu se další den rychle roznesly. Tohle už si obyvatelé nenechali líbit a hned den poté začaly vznikat stávkové výbory. Tehdejší komunistický režim tak pomalu začal odpočítávat svůj konec.


V Praze tou dobou studoval i syn senátorky Miroslavy Němcové. Jak reagovala, když se dozvěděla, co se v centru hlavního města děje? "Prvním dojmem bylo obrovské vzrušení, naděje, že se opravdu něco velkého děje. Informace byly zmatené a kusé, a když přišla zpráva o mrtvém studentovi a mnoha zraněných na Národní třídě, lekli jsme se s manželem hodně. Bydlíme ve Žďáře nad Sázavou, náš syn studoval první ročník medicíny na Karlově univerzitě. Mobilní telefony neexistovaly a na pevnou linku jeho koleje jsme se nemohli vůbec dovolat. To byly skutečně nervy," řekla redakci eXtra.cz před časem Němcová. Nakonec však všechno dobře dopadlo.

Co se bude dít v Praze

Tento významný den, jak pro Čechy, tak Slováky, si každoročně připomínají politici, umělci i běžní lidé, kteří chodí zapalovat svíčky a pokládat věnce u pamětního místa na Národní třídě i u pomníku bývalého prezidenta Václava Havla před Národním divadlem.

Jak v Praze, tak i v Bratislavě se koná množství vzpomínkových akcí. Na Národní třídě pořádá stejně jako v minulých letech od ranních hodin iniciativa Díky, že můžeme pouliční slavnost Korzo Národní. Dopoledne bude na náměstí Václava Havla literární čtení v Obýváku Václava Havla, který je letos věnovaný Olze Havlové k jejím nedožitým 90. narozeninám. V 17:11 zazní symbolicky Modlitba pro Martu v podání Hany Holišové, kterou doprovodí živě malovaný videomapping promítaný na Palác Metro, jak uvádí web korzonarodni.cz.


Od 16:30 do 22 hod. se na Václavském náměstí, v rámci Koncertu pro budoucnost, na pódiu vystřídají desítky umělců, aby oslavili demokratické hodnoty. Mezi účinkujícími jsou Igor Orozovič, Aneta Langerová, kapela Buty či kapela Dunaj.

Na Slovensku položí prezidentka Zuzana Čaputová v Bratislavě věnce k památníku Brána svobody, jenž byl u slovensko-rakouských hranic vybudován na počest čtyř stovek lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí, uvádí ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy