Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Petr Pavel se vrátil z Ukrajiny: Přislíbil další pomoc a řekl, v čem je potřeba okupovanou zemi podpořit

Petr Pavel na návštěvě Ukrajiny.
Zdroj: se souhlasem KPR
+ Dalších 10 fotografií
válka

Česká republika bude i ve spolupráci s dalšími spojenci hledat cesty, jak zvýšit dodávky munice na Ukrajinu. Uvedl to prezident Petr Pavel po dnešním návratu z Ukrajiny, kde byl na pracovní návštěvě. Ukrajina má podle něj munice kritický nedostatek, avšak právě munice je nezbytná pro to, aby země mohla zahájit protiofenzívu vůči Rusku a obnovit kontrolu nad svým územím.

"Z těch jednání, které jsem na Ukrajině vedl - a bylo jich opravdu hodně, jak na úrovni centrální, tak na úrovni jednoho regionu - vyplynulo zcela jasně, že to, co Ukrajina dnes pro úspěšnou obranu potřebuje ze všeho nejvíc, je munice," řekl Petr Pavel po příletu na vojenské letiště v pražských Kbelích.

"Techniky se samozřejmě nedostává také, ale kritický nedostatek munice nejenže omezuje schopnost Ukrajiny efektivně se bránit, ale do určité míry i limituje její schopnost provést úspěšnou protiofenzívu. A pokud mají obnovit kontrolu nad okupovaným územím, které Rusko agresivně drží už déle než rok, pak skutečně jiná cesta než protiofenzíva není," pokračoval armádní generál ve výslužbě. Rusové mají podle něj převahu v dělostřeleckých hlavních a raketometech, především ale právě v počtu munice - denně vystřelí čtyřnásobek až pětinásobek toho, co Ukrajinci.

"Pomoc Ukrajině neznamená jednostranný přeliv financí z jedné strany na druhou. Nám samotným přináší morální i praktický pozitivní efekt, od pomoci se přesouváme ke spolupráci a budeme se podílet na konkrétních projektech," uvedl Pavel v tiskové zprávě poskytnuté redakci eXtra.cz.

Česká technika funguje spolehlivě

Pavel zmínil, že na Ukrajině navštívil jeden z výcvikových polygonů, kde je k dispozici česká houfnice i raketomet Přemysl. I po roce podle něj fungují spolehlivě a Ukrajinci si je chválí. "To, co brzdí jejich ještě větší a efektivnější využití k obraně ukrajinského území, je právě ta munice," poznamenal.

Spojenci podle něj Ukrajině dodávají velmi efektivní techniku, například moderní tanky, avšak s naprosto minimálním množstvím munice. Ukrajinci pak stroje mohou nasadit jen na několik dní, a potom je musí stáhnout zpátky. "Stává se to v podstatě skladovým zbožím. A to opravdu moc smysl nedává," podotkl Pavel.

"Budeme nadále hledat cesty, jak nejenom zvýšit dodávky munice z našich zdrojů, ale budeme také kreativně hledat cesty ve spolupráci s našimi spojenci, případně dalšími zeměmi, jak dostat na Ukrajinu v krátké době to, co budou potřebovat," prohlásil prezident. Česká republika už podle něj některé z těchto cest prošlapala a ví, kudy jít. Potřebná munice už se podle něj v ČR mnohdy nevyrábí, ale je dostupná v některých jiných státech. "Její zásoby jsou často v zemích, které tradičně odebíraly sovětskou techniku," přiblížil.

Pavel se setkal se Zelenským

Prezident dnes zároveň poděkoval všem z Česka, Polska i Ukrajiny, kteří se podíleli na zajištění jeho návštěvy. Podle něj byla náročná jak na organizaci, tak i na zabezpečení. "Celá naše návštěva byla jedna velká cesta - přes noc jsme cestovali, přes den jednali, nikde jsme nebyli ani ubytováni. Proběhla přesně podle plánu, bez narušení. Dosáhli jsme všechny cíle, které jsme chtěli,“ popsal. Z návštěvy si jako dárek od vojáků z polygonu přivezl malovanou truhlu s vojenskou přilbou a polním nádobím, ze kterého jedí ukrajinští vojáci.

Pavel na Ukrajinu vyrazil ve čtvrtek večer vlakem s Polska se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V pátek jednali v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli státu, a to zejména o vojenské podpoře. Delegace musela kvůli leteckému poplachu na hodinu do hotelového krytu, Rusko totiž zahájilo novou vlnu vzdušných úderů.

Zelenskyj Pavla s Čaputovou ujistil, že je Ukrajina připravena splnit všechny podmínky pro vstup do Evropské unie. Pavel se hodlá zasazovat o zahájení příslušných přístupových rozhovorů ještě do konce letošního roku.

Navštívil zdevastované sídliště

Český prezident se vypravil také do města Buča, které se stalo jedním ze symbolů válečných zločinů. V sobotu pak navštívil východoukrajinské město Dnipro, jež se nachází několik desítek kilometrů od současné frontové linie. Zavítal mimo jiné do zařízení pro uprchlíky z jiných ukrajinských oblastí. Prohlédl si také panelový dům, který v lednu zdevastovala ruská střela a při útoku zahynulo pět desítek civilistů včetně dětí. Podle Hradu je Pavel prvním zahraničním prezidentem, který se po ruské invazi vydal na východ Ukrajiny. V Dněpropetrovské oblasti, významně zaměřené na průmysl, chce Česká republika výhledově otevřít generální konzulát.

Česko má podle Pavla připravené projekty v pěti oblastech klíčových pro rekonstrukci Ukrajiny: týkají se zdravotnictví, energetiky, dopravní infrastruktury, vodního hospodářství a bydlení.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy