Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Petr Pavel ohlásí kandidaturu na konci léta: Co o něm říká zakladatel spolku Za společného prezidenta

Adam Coubal: Generál Petr Pavel ohlásí na prezidenta
Zdroj: Se souhlasem Adama Coubala
+ Dalších 8 fotografií
Volby

Generál Petr Pavel začíná shromažďovat prostředky na kandidaturu na prezidenta ČR. V rozhovoru pro eXtra.cz to řekl podnikatel Adam Coubal, který založil spolek Za společného prezidenta. Ten si mimo jiné klade za cíl vybrat finance na Pavlovu prezidentskou kampaň, ačkoli ji generál ještě neoznámil. "Řekněme to tak, že generál Pavel kandidaturu neoznámil, ale řekl mi, že kandidovat bude," uvádí Coubal, podle kterého někdejší předseda vojenského štábu NATO oznámí zásadní krok na konci léta.

Jak běžný člověk zachytí jméno, které v době působení v NATO tolik neplnilo média, jako je tomu nyní?

Já se o armádu jako takovou dost zajímám, protože jsem zároveň i pilot. Technologie, ať už jsou to letadla, tanky nebo zbraně, mě vždy přitahovaly a zajímal jsem se o to. Přes tuhle řekněme vášeň jsem na generála narazil. Nestojím za ním ale proto, že by byl vojákem, to vůbec ne. Jak už jsem říkal, je to proto, že je apolitický, zkušený, dobrý člověk, táta od rodiny, který se cítí dobře i v restauraci čtvrté cenové kategorie. Je prostě jeden z nás.

Pro mnohé je trnem v oku generálova minulost u KSČ. Vám to nevadí?

Fakta jsou taková, že generál Pavel se narodil tatínkovi, který byl vojákem a byl ve straně. Je normální, že synové mají ve svých otcích vzor. Přesně tak to měl i Pavel. Pro to, aby mohl pokračovat v kariéře paragána ve vyšších pozicích, byl jeho vstup do strany nevyhnutelný. Pro mě je důležité, že generál tak neučinil, aby jako mnozí jiní někomu škodil. Bylo to jenom proto, že v zásadě musel. Generál toho ale nyní lituje, veřejně říká, že to byla chyba a že by to znovu neudělal. Chyby prostě lidé dělají, mnohem důležitější ale je, že třicet let věnoval rozvoji demokracie, která nemá s komunismem nic společného. Splnil podmínky nejvyšších prověrek ve světě, stal se velitelem všech svobodných ozbrojených sil v Evropě, vedl NATO. To mluví samo za sebe.

Generála Pavla jste tedy sledoval několik let. Co vás ale přimělo k tomu založit spolek na jeho podporu?

Věděl jsem, že se budou blížit prezidentské volby, a vzhledem k tomu, že mi není jedno, co se v naší zemi děje a kdo ji vede, jsem se rozhodl, že nebudu čekat. Jsem člověk aktivní a nechtěl jsem tedy čekat, co budou dělat ostatní. Chci žít v zemi, kde se budeme všichni cítit bezpečně, v zemi, na kterou budeme moci býti všichni hrdí po všech stránkách, a tak pro to něco aktivně dělám. Měl jsem svého kandidáta dlouho v hlavě, byl to Petr Pavel. Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že bude v těchto volbách kandidovat a šance na jeho zvolení je naprosto reálná, rozhodl jsem se, že do toho půjdu.

Kdy iniciativa vznikla?

Někdy začátkem minulého roku jsem generála Pavla kontaktoval a celou inciativu, kterou jsem připravoval už nějakou dobu, mu představil. Jemu se to líbilo. Samozřejmě nemohu spustit něco na podporu někoho, aniž by s tím souhlasil. Generál to uvítal, celá iniciativa se mu líbila, a tak to všechno začalo a já rozjel web Zaspolecnehoprezidenta.cz.

Jen tak, aniž by vás znal?

Jak jsem říkal, pustil jsem se do toho iniciativně po hlavě a přesvědčil jsem generála, že to myslím upřímně, navíc je to celé transparentní. Neměl důvod mi nevěřit, že chci jeho kandidaturu podpořit.

Přitom v té době generál v mnoha rozhovorech říkal, že se ještě nerozhodl, zda bude kandidovat...

Řekněme to tak, že generál Pavel kandidaturu neoznámil, ale řekl mi, že kandidovat bude.

Takže to mám brát tak, že do boje o Hrad stoprocentně zasáhne?

Já jsem stoprocentně přesvědčený, že ano. Nemám jediný důvod, abych si myslel něco jiného.

Víte tedy, kdy generál kandidaturu oznámí?

To je otázkou, na kterou zatím neznám odpověď. Pravděpodobně po létě.

Je nějakým způsobem generál do spolku zapojený?

Ne, je to jen moje soukromá iniciativa, která je unikátní, transparentní, právně ošetřená a zastřešená váženými osobnostmi, jakými je například bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Vzal jsem si vzor z USA, kde občané mohou vyjádřit svou podporu kandidátovi ještě předtím, než on svou kandidaturu oznámí. Otevřeli jsme tedy transparentní účet, který bude sloužit k podpoře kandidatury. Teď jsme ještě začali sbírat podpisy občanů, které jsou podmínkou pro kandidaturu na Hrad.

Zdá se mi zvláštní, že by generál Pavel neměl žádný tým, který by dva roky před volbami na Hrad nepřipravoval podobnou iniciativu...

Generál za sebou má a měl nějaký tým, ale do toho, jak to plánoval, já nevidím.

Spolek jste zakládal vy sám. Stejně tak jste to vy, kdo ho financuje?

Ano, počáteční investice do spolku jsem vkládal a stále vkládám já.

Iniciativa si klade za cíl vybrat peníze, jež následně poputují na účet generála Pavla, který bude financovat jeho kampaň v momentě, kdy oznámí kandidaturu. Co když se tak ale nestane?

Pokud by náhodou nekandidoval, což se ale nestane, pak se všechny peníze vrátí zpátky na účet lidem, kteří je poslali. Máme na webu uvedeno, že si vyhrazujeme právo spotřebovat maximálně 20 procent ze získaných prostředků, ale to pouze na pokrytí nákladů na zviditelnění a funkčnost spolku. Primárně na ty peníze ale nechceme zatím nijak sahat, počáteční náklady budu vykrývat já ze svých vlastních zdrojů. V momentě, kdy generál kandidaturu oznámí, se finance přesunou na účet jeho kampaně. Členové správní i dozorčí rady pracují, tak jako já, bez nároku na odměnu.

Spolek tedy vybírá peníze i podpisy. Jsou v plánu nějaké další akce?

Jak jsem říkal, generál za sebou nemá lobbisty, tudíž hlavním cílem je vybrat peníze. K tomu ale také chceme dát o generálovi vědět. Snažíme se zvednout veřejné povědomí o něm, začínáme s reklamami a podobně.

To všechno plánujte dělat v pěti lidech, kteří jsou na webu uvedeni jako jediní členové iniciativy?

Doufám, že se najdou lidé, kteří budou chtít přiložit ruku k dílu a pomohou nám, ať sbíráním podpisů či jakkoli jinak. Věřím, že se iniciativa rozroste. Již se tak děje, přihlásilo se nám za krátkou dobu mnoho dobrovolníků, kteří zřizují podpisová místa a podobně. Snažíme se jim dávat plnou podporu a velice jim děkujeme.Související články

Další články

Nejnovější kauzy