Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Nečekané zjištění o predátorech: Své oběti si nevybírají podle vzhledu, nýbrž na základě chůze

Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
predátor

Téma predátorů v naší společnosti stále nabírá na aktuálnosti. Ačkoli si mnozí myslí, že si své oběti vybírají především na základě vzhledu, studentka psychologie Alex přišla s překvapivým zjištěním. Jak sdílela na sociálních sítích, důležitým faktorem je zejména způsob chůze, podle nějž se dají poznat některé osobnostní rysy. 

V dnešní společnosti je téma predátorů stále aktuálnější. Touto problematikou se zabývá i studentka forenzní psychologie Alex, která se podělila prostřednictvím sociálních sítí o překvapivé zjištění. Predátoři se spíše než na vzhled dívají na způsob chůze, ze kterého dokážou vyčíst rysy osobnosti a lépe tak zaměřit potenciální oběť.


Mladá studentka vycházela ze studie kanadské univerzity, která v roce 2013 provedla výzkum. Sexuálním predátorům byla předložena videa žen, z nichž měli následně vybrat, kterou by napadli. Respondenti se nápadně shodovali. "Možná si myslíte, že tyto ženy byly vybrány kvůli svému vzhledu, jako je postava, barva vlasů nebo celkové vzezření. Ale ve skutečnosti měly všechny ženy společné to, jak chodily a jak se chovaly na veřejnosti," vysvětluje Alex.

Způsob chůze může zvýšit riziko útoku

Predátoři by si jako oběť vybrali ženu, která dělá kratší kroky a má skloněnou hlavu. Tímto držením těla a chůzí totiž dotyčná naznačuje, že nemá dostatečně vysoké sebevědomí. Skloněná hlava navíc usnadní pachateli napadení. Stejně tak vzbuzuje pozornost útočníků i žena, která se pohybuje dlouhým krokem a výrazně u toho máchá rukama. Tento styl jim totiž naznačuje jistou nemotornost, a tudíž omezenou schopnost bránit se útoku.


Alex doufá, že tímto příspěvkem na téma upozorní, a z tohoto důvodu poskytla i několik praktických rad, které by ženu mohly pomoci před útokem ochránit. Důležité je pohybovat se zcela přirozeně a stát vzpřímeně, díky čemuž žena vypadá sebevědomě, přirozený by měl být i pohyb rukou. Ženy by měly bedlivě sledovat své okolí a i v případě, že cítí potenciální nebezpečí, svůj strach by neměly dávat příliš najevo. Tím mohou snížit riziko, že se stanou cílem útoku.

Na důležitost řeči těla upozorňuje i zahraniční web Psychology Today. Pokud pohyby a gesta působí přirozeně, je menší pravděpodobnost, že si útočník tuto ženu vybere. Pokud jsou naopak gesta příliš výrazná a celkově působí v nesouladu se zbytkem těla, naznačuje to nejistotu a zvýšené riziko útoku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy