Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Metro Gaza: Obří podzemní labyrint Hamásu vede až do Egypta, místní si tudy pašovali KFC

Tunely Hamásu pod Pásmem Gazy vedou až do Egypta.
Zdroj: koláž eXtra.cz / Profimedia.cz, YouTube ABC News
+ Dalších 8 fotografií
tunely

V případě, že dojde k operaci v Pásmu Gazy ze strany Izraele, pro jeho armádu to bude znamenat akci zřejmě nejen pozemní, ale také podzemní. Oblast je totiž známá jako prošpikovaná tunely využívanými k pašování zboží a útokům na Izrael. Podle některých zdrojů ale existuje ještě další tunelová infrastruktura, kterou Izraelské obranné síly (IDF) někdy nazývají jako „metro v Gaze“. Labyrint tunelů je několik kilometrů pod zemí a bývá využíván k přepravě, skladování munice a jako strategický bunkr Hamásu, informuje americká stanice CNN.

Podle Daphne Richemond-Barak, odbornice na podzemní válku z izraelské Reichmanovy univerzity, jde o „obrovskou síť tunelů na poměrně malém území“. V předloňském roce Hamás uvedl, že pod Pásmem Gazy vybudoval tunely o délce 500 kilometrů. Pokud by tento údaj byl pravdivý, délka tunelů palestinské organizace by byla srovnatelná s délkou některých částí newyorského metra.

Výstavba tunelů byla značně nákladná, a to jak v lidském, tak finančním měřítku. Gaza, která je od roku 2007 pod blokádou Izraele a Egypta, s největší pravděpodobností neměla k dispozici stavební stroje k budování podobných podzemních prostor. Nejspíše tak byly vytvořeny ručně, píše CNN. Izrael navíc tvrdí, že beton původně určený pro humanitární účely byl použit právě pro jejich výstavbu. I další kritici poukazují na skutečnost, že prostředky vynaložené na jejich stavbu mohly být využity pro civilní protiatomové kryty.


Netradiční transport do zoo

„Jedním z klíčových rozdílů je právě tunelová síť Hamásu. Většina jejich vojenské i politické infrastruktury není na povrchu Pásma Gazy, ale pod ním v gigantické síti tunelů. Neumím dostatečně zdůraznit, jak unikátní a novátorské to je nejen na Hamás, ale i na Hizballáh v jižním Libanonu,“ uvedl v podcastu Českého rozhlasu Vinohradská 12 Rob Geist Pinfold, bezpečnostní analytik Durham University.

„Izrael kontroluje většinu zboží, které se do Pásma Gazy dostane. Byl kvůli tomu obviňován z blokády Pásma Gazy, kdy se snažil zabránit tomu, aby se tam dostaly například zbraně pro Hamás. Tunely Hamásu se ale nenachází jen pod pásmem Gazy, zasahují až do Egypta, na Sinajský poloostrov. Gazané si až donedávna mohli objednat KFC z Egypta a propašovat ho tunely za zvláštní poplatek do Gazy. Zoo v Gaze se může chlubit lvy a tygry, kteří tam byli dopraveni těmito tunely,“ prozradil analytik.


Tunely byly historicky obecně využívány během mnoha jiných válek. Labyrinty Hamásu se však odlišují tím, že byly vybudovány pod jednou z nejhustěji osídlených oblastí světa. „Vypořádat se s tunely v městské oblasti je složitější,“ upozornila Richemond-Barak.

Od nedávného teroristického útoku na Izrael, při kterém zahynulo více než 1 400 lidí, IDF upozorňují, že Hamás používá tyto tunely ke své obraně, čímž fakticky používá civilisty jako lidské štíty. Izraelská armáda má proto – podobně jako v minulosti – v úmyslu zaměřit se na tuto podzemní síť v nadcházející operaci.

Válka v Izraeli

Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.

Mohlo by vás zajímat:

Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy