Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Lennonova zeď dostane nový kabát: Přemalují ji umělci z celého světa, nebude chybět odkaz na Ukrajinu

Lennonova zeď v Praze.
Zdroj: Pixabay
Změna

Celosvětově známá Lennonova zeď, symbol míru a svobody, se dočká nové podoby. Ve středu 7. září ji přemaluje 27 umělců z EU a speciální hosté z Ukrajiny a Norska. Stane se tak v rámci mezinárodního kulturního projektu „ZEĎ SVOBODY A ENERGIE / LENNON WALL PRAHA“, který je součástí předsednictví ČR v Radě EU. Autorem a kurátorem projektu je výtvarník Pavel Šťastný, spoluorganizátorem projektu je kulturní producent Robin Suchánek, se kterým redakce eXtra.cz mluvila. 

Podle motta EU „Jednotná v rozmanitosti“ vznikl projekt vytvoření společného uměleckého díla 29 umělců z 27 zemí EU a dvou speciálních hostů Ukrajiny a Norska na téma svobody a energie na Lennonově zdi v Praze, symbolu svobody a míru. Ve středu 7. září tak vznikne na pražské Lennonově zdi velkoplošné umělecké dílo o velikosti 35 x 5 metrů, které se o měsíc později představí v několika městech EU.

Společná malba vznikne během jednoho dne. Umělci začnou tvořit v 9 hodin ráno a v 18:30 večer se uskuteční vernisáž nové podoby Lennonovy zdi.

Kurátorem projektu je Pavel Šťastný

Autorem a kurátorem projektu je výtvarník a mimo jiné autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, který se o novou podobou Lennonovy zdi postaral již dvakrát. Poprvé ji pod dohledem Šťastného pomalovaly desítky umělců z ČR i zahraničí v polovině března 2019 při příležitosti oslav 30. výročí od pádu komunistického režimu. Podruhé, když v říjnu 2019 proběhla nutná rekonstrukce zdi, kterou si objednali maltézští rytíři. Byla tehdy odstraněna omítka a opravena římsa i historický portál. Přesně po měsíci, 7. listopadu 2019, byla zeď slavnostně odhalena ve své nové podobě, na jejíž první tváři se podílel Pavel Šťastný spolu s více než třiceti umělci.

„Vážím si nejen důvěry řádu maltézských rytířů, kteří Lennonovu zeď vlastní, a naší dlouhodobé spolupráce, ale také toho, že byl projekt zařazen do vládních kulturních projektů CZ PRES. Realizovat můžeme tento projekt o svobodě a energii díky podpoře společnosti Veolia, zlatého partnera. Dalšími partnery je nádherný historický hotel The Mozart Prague u Karlova mostu, který miluje kulturu, stejně jako jeho sesterská společnost My Hotel Match. A bez barev Dulux bychom nic společně s umělci nenamalovali,“ říká český výtvarník Pavel Šťastný v tiskové zprávě, kterou má eXtra.cz k dispozici.

Kdo se bude na díle podílet?

„V této první fázi projektu je nejnáročnější vybrat, oslovit a domluvit se na podrobnostech s jednotlivými umělci. Všichni musí do Česka přiletět již během úterý, aby pak ve středu od rána mohli na svých dílech pracovat. Ve středu večer pak proběhne odhalení díla a vernisáž za účasti všech autorů a také některých velvyslanců zemí, odkud umělci pocházejí,“ vysvětluje Šťastný.

Na nové podobě zdi se mimo jiné budou podílet například Andrea Žaba Klváčková ze Slovenska, Jan Wessel z Dánska, Denis Klatt z Německa, Sara Place z Malty, Anaëlle Bouard z Francie, Vanessa Power z Irska, Boris Bare z Chorvatska, Maria Wolfram z Finska a mnoho dalších. Českou republiku bude na Lennonově zdi reprezentovat Charlien, vlastním jménem Lenka Brázdilová, která se nedávno podílela také na české výstavě na plotě Velvyslanectví ČR v Paříži přímo pod Eiffelovou věží.

Komfort je pro umělce zajištěn

„Musíme se postarat o jejich maximální komfort, takže umělcům zajistíme ubytování a další servis, aby se nám v Praze neztratili, ale také lešení u Lennonovy zdi, pomocníky, barvy, spreje a další malířské náčiní, aby to měli co nejjednodušší a mohli se soustředit pouze na tvorbu svého díla,“ doplňuje jej spoluorganizátor projektu Robin Suchánek, který redakci eXtra.cz potvrdil, že se nové malby budou vmalovávat přes ty stávající.

Po odhalení díla se slavná Lennonova zeď, která se nachází na Velkopřevorském náměstí v centru Prahy na Malé Straně, profesionálně nafotí. Fotografie následně organizátoři pošlou do české společnosti, která se specializuje na výrobu horkovzdušných balonů a různých nafukovadel, aby zde vyrobili nafukovací Lennonovu zeď ve stejných rozměrech, jako je ta originální. S touto nafukovací Lennonovou zdí pak Šťastný a Suchánek plánují v říjnu navštívit Štrasburk, Paříž, Brusel a Lucemburk, kde bude zeď nafouknuta a bude tak reprezentovat kulturu ČR i EU.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy