Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jurečka kauzou s večírkem naštval vlastní spolustraníky. Bude se držet funkce jako klíště, myslí si politolog

Marian Jurečka naštval vlastní spolustraníky. Bude se držet funkce jako klíště, myslí si politolog
Zdroj: profimedia.cz
+ Další fotografie
politická kauza

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka sice vyvázl z kauzy večírku v budově ministerstva po střelbě na Filozofické fakultě UK a předsednictvo KDU-ČSL ho podrželo ve funkci, oddechnout si ale stále ještě nemůže. Nově se začala ozývat nespokojenost z jeho vlastní strany. Buňka lidovců v Českých Budějovicích chce předčasný sjezd a nejnověji připustil možnost kandidatury na předsedu i ministr životního prostředí Petr Hladík. "Konec Jurečky v čele strany se vnějšímu pozorovateli jeví jako nutný důsledek fungování pudu sebezáchovy. Ovšem Jurečka se asi bude držet jako klíště," uvádí pro eXtra.cz politolog Josef Mlejnek.

Jen co si ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka oddechl po jednání předsednictva jeho domovské KDU-ČSL, které ho podrželo ve funkci předsedy, musí řešit "rebelii". Tu vyvolala českobudějovická buňka lidovců, která chce dřívější termín volebního sjezdu. Ten je naplánovaný na říjen.

Jurečka se v den tragické střelby na pražské fakultě 21. prosince účastnil večírku na svém ministerstvu, který pokračoval až do noci. Následně kolem své účasti mlžil a až téměř po třech týdnech ji přiznal a omluvil se, avšak pro část veřejnosti velice nevěrohodně, protože některé věci v jeho vyjádření nekorespondovaly s událostmi toho dne a svědectvími z večírku.

Hladík: Chce to čerstvý vítr ve vedení

Podle českobudějovických lidovců vrhá kauza na stranu špatné světlo. S dřívějším termínem sjezdu by neměl problém ani ministr životního prostředí a místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík. Kdyby se Jurečka rozhodl post předsedy neobhajovat, Hladík by zvážil kandidaturu na vedení strany. Uvedl to v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct.

"Širší vedení strany mu před několika dny vyjádřilo podporu. Do řádného sjezdu bude Marian Jurečka předsedou KDU-ČSL. Nemám problém s tím, aby byl sjezd, který by ustanovil vedení strany na další dva roky do dalších parlamentních voleb, co nejdříve," řekl Hladík.

Zda by Jurečka měl opět kandidovat na předsedu, to je podle Hladíka osobním rozhodnutím ministra práce a sociálních věcí. Jako člen vlády a místopředseda strany by Hladík kandidaturu na předsedu KDU-ČSL zvážil. Svého předsedu přitom v tajném hlasování celostátního výboru minulý týden v úterý na pozici předsedy lidovců i ministra práce a sociálních věcí podpořil.

KDU-ČSL podle místopředsedy Hladíka není v ideální kondici. Proto udělala řadu ideových změn. Strana má také momentálně řadu třicetiletých a čtyřicetiletých členů, kteří se hlásí o pozice ve straně. "Po příštím sjezdu je správný čas pustit mladší vítr i například právě do vedení strany," dodal Hladík.

Politolog Mlejnek: Jurečka se pořád může udržet

Podle politologa Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se KDU-ČSL potácí u dna preferencí, a to již dlouhou dobu. "Kauza vánočního večírku v době střelby na FF plus následné vykrucování Mariana Jurečky reputaci strany určitě neprospěje. Čili konec Jurečky v čele strany se vnějšímu pozorovateli jeví jako nutný důsledek fungování pudu sebezáchovy. Ovšem Jurečka se asi bude držet jako klíště, a protože má ve straně vybudovanou nějakou pozici, tak se pořád může udržet," vyjádřil se pro eXtra.cz Mlejnek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy