Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jak moc jsou přesné Případy 1. oddělení? Srovnali jsme 3. díl se skutečností

Vrací se oblíbená postava Miroslava Hanuše, tentokrát jako řadový vyšetřovatel.
Zdroj: Česká televize, publikováno se souhlasem
+ Dalších 7 fotografií

V novém dílu případů prvního oddělení mohli diváci sledovat případ, jehož reálná předloha se odehrála v roce 2013. Na pražském Zličíně tam skupinka zločinců přepadla dodávku bezpečnostní agentury a pokusila se zmocnit 13 milionů korun. To se jim ale nepovedlo. Redakce eXtra se rozhodla podívat na to, jak reálně je čin v seriálu, pod kterým je podepsán tehdejší šéf pražské mordparty Josef Mareš, natočený.

Vycházet budeme hlavně z faktů o případu, které v té době proběhly médii. Jelikož se čin stal v roce 2013, lze o něm dohledat podstatně větší množství podrobností, než o starších případech. Pojďme se tedy podívat na video, které se stalo v reálném přepadení a srovnat jej s tím, co měli diváci možnost vidět v seriálu.

Video z přepadení

Když se podívame na video z reálného přepadení, které v době přepadní zveřejnila Policie ČR, lze na první pohled říci, že v seriálu je celá událost zpracována poměrně přesně. Sedí místo, typ auta, ale i styl přepadené obrněné dodávky. Jisté rozdíly zde najdeme. Zloději přijeli k dodávce zezadu, zatímco v seriálu autu zablokovali cestu. Sedí i typ auta - jak v seriálu, tak v realitě použili zloději BMW řady 3. V reálu bílé, v seriálu tmavě modré. Na dobové video z reálného přepadení se můžete podívat níže.

Použité zbraně

Hlavní roli v této epizodě seriálu, co se zbraní týče, hrál legendární samopal československé výroby. Vzor 61, nazývaný familierně Škorpion, shodně použili i skuteční pachatelé loupežného přepadení na Zličíně. Jeden rozdíl tu však je. Pachatelé v seriálu Případy 1. oddělení používají jako druhou zbraň brokovnici, ti reální však měli karabinu, tedy druh pušky, jak píše v dobovém článku iDnes.cz.

Odhalení pachatelů

I tady se vyšetřovatelé poměrně přesně drželi reality. Pachatele dostali do vězení mimo jiné díky přiznání řidiče, který měl čistý trestní rejstřík a spoluprací s policií si později u soudu vysloužil jen pětiletou podmínku. Organizátor byl dvaašedesátiletý, mnohokrát trestaný recidivista Adolf Doležal - odešel od soudu s 25 lety vězení, jeho kumpán Jan Čech dostal 12 let a výše zmíněný Ondřej Voráč odešel s podmínkou. Jestli však byly jeho pohnutky stejné jako v seriálu, kde z "vydělaných" peněz financoval stavbu domu pro rodinu, těžko říct.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy