Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

eXtra.cz vyvrací fake news: Zemanova rakovina nebo očkování proti covidu. Projděte si dezinformace

Rodina, přátelé a kolegové se přišli naposledy rozloučit s knížetem Karlem Schwarzenbergem. Exprezident Miloš Zeman dorazil bez manželky.
Zdroj: eXtra.cz/Tomáš Martínek
Předchozí Další
vyvracíme fake news

Dezinformace a fake news nevznikly s internetem, ale jsou tu s námi už pěkně dlouho. Jako například to, že přistání Američanů na Měsíci bylo zinscenované a natočené ve studiu. Jiní zase zpochybňují očkování proti koronaviru nebo tvrdili, že Miloš Zeman má rakovinu a brzy zemře. Redakce eXtra připravila seznam těch největších fake news loňského roku.

S rozmachem internetu kromě vzdělanosti a informovanosti lidstva kvete taky lidská hloupost. Dezinformace jsou všude kolem nás a lidé jsou často schopni uvěřit takřka čemukoliv, pokud si to přečtou na síti. Jenže ať už jde o škodlivost očkování proti koronaviru, povinné přimíchávání brouků do jídla, smrt Miloše Zemana, nebo zfalšované přistání na Měsíci, všechno to jsou výmysly, kterým byste neměli věřit. Takže si pamatujte, jak říkal už prezident Masaryk: „Nevěřte všemu, co najdete na internetu.“

Očkování proti covidu-19 je škodlivé

Tahle dezinformace se dotkla snad každého z nás. Očkování proti koronaviru bylo tou nejlepší zbraní na potlačení pandemie, ale spoustě podivínů se pro pět minut internetové slávy vyplatilo šířit dezinformace. Určitě jste slyšeli, že společnosti jako Pfizer nebo Moderna do vakcíny přidávaly miniaturní čipy.

Nebo dezinformace spojená s tím, že vakcíny stojí za nemocemi srdce či způsobují neplodnost u mužů a žen. Nic z toho nebyla pravda. Stejně tak si dezinformátoři vymysleli, že vakcíny proti koronaviru obsahují vir HIV a další nemoci, jak uvedl deník.cz. Všechno to byla lež.

Povinné přimíchávání brouků do jídla

Pokud se ve finále někdo rozhodl nejít se nechat očkovat, byla to jeho svobodná volba. Dezinformace ale můžou mít i reálné dopady na každodenní chod firem. Například český startup Sens, který se zaměřuje na zpracování cvrččího proteinu, čelil vlně nenávisti spojené s dezinformací. A o co šlo? Podle pomluvy šířené internetem měla EU nařizovat přidávání hmyzu do běžných potravin.

Nic z toho nebyla samozřejmě pravda, ale firmu lži poškodily a přišla o důležitého obchodního partnera. Nejdříve se snažila s dezinformacemi bojovat uváděním věcí na pravou míru, teď změnila taktiku a prodává leporelo. A vy se bát nemusíte, Brusel vám brouky nikam nepřimíchával ani přimíchávat nebude.

Američané zfalšovali přistání na Měsíci

Tohle je hodně známá dezinformace říznutá konspirační teorií, které někteří lidé dodnes věří. Podle této smyšlené historky měli Američané zfalšovat přistání na Měsíci. Ano, čtete správně. Když v roce 1969 Neil Armstrong jako první člověk v dějinách stanul na Měsíci a pronesl: „Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo,“ tak to všechno byl podvod.

Američané, kteří během tenkrát probíhající studené války prohrávali vesmírný závod se Sověty, měli být zoufalí. Došlo jim, že NASA není schopná vyslat člověka na Měsíc, tak se uchýlili k podvodu. Podle této dezinformace se mělo celé přistání na Měsíci natočit za pomoci tehdejší techniky ve studiu v Hollywoodu. Jak velká hloupost to s použitím filmařských technik před více než padesáti let je, vám snad ani vysvětlovat nemusíme, ne?

Miloš Zeman má rakovinu

Dezinformace spojené se zdravím politiků nejsou novinkou. Takový Vladimir Putin měl mít na kahánku už několikrát, stejně tak americký prezident Joe Biden. V českém prostředí internetové lži nejvíce zasáhly Miloše Zemana.

Několik měsíců před prezidentskými volbami v roce 2018 bývalý radní brněnské městské části Brno-střed Svatopluk Bartík napsal na svůj Facebook, že Miloš Zeman má rakovinu. Údajně je to pozdní stadium s metastázemi a zbývá mu tři až sedm měsíců života. Tehdejší hlava státu měla navíc odmítnout léčbu a kandidovat.

Mnozí Češi tomu uvěřili a Zeman se nařčení bránil soudně. Rakovinou netrpěl, volby v roce 2018 proti Jiřímu Drahošovi vyhrál a svůj mandát dokončil. Lež způsobená Bartíkem mu ale pěkně zavařila, takže se bránil soudní cestou. V roce 2021 soud donutil Bartíka se Zemanovi omluvit a zaplatit mu čtvrtmilionové odškodné. Inu, lhát se nevyplácí.

Letadla rozprašující chemikálie

Tuhle dezinformaci / konspirační teorii možná znáte, v angličtině se jí říká „chemtrails“. Pokud se někde kouknete na nebe a vidíte na něm letět letadlo, ty bílé čáry za ním jsou kondenzační stopa. Tvoří ji tisíce malých vodních kapek a ledových krystalků, které vznikají promícháváním chladného vzduchu a spalováním leteckého paliva v určité výšce. To zní logicky, ne?

Omyl! Podle zastánců této dezinformace se nemá jednat o vodní kapičky, ale o nebezpečné viry, bakterie a chemikálie, které na lidstvo sesílají zlí mocipáni za pomoci dopravních letadel. To všechno samozřejmě začalo s bojem s globálním oteplováním. A kdo ví, možná i sama Greta na letišti ve Stockholmu plní chemikáliemi tajné nádrže dopravních letadel v boji s klimatickou změnou! Takové hlouposti věřit nebudete, že?

Související články

Další články

Nejnovější kauzy