Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Extra.cz vyvrací fake news: Brusel chce prý zakázat platby v hotovosti. Pravda je zcela opačná, objasňuje analytička

 Extra.cz vyvrací fake news: EU má prý chtít zničit hotovost a sledovat naše transakce. Pravda je naprosto opačná
Zdroj: Pixabay
dezinformace

Karty nepřijímáme. S touto větou se lidé na dovolených setkávají čím dál častěji, ať už na festivalech či kempech. Prodejci svou volbu vysvětlují poplatky, které v případě platby kartou musí odvádět bankám a provozovatelům služeb jako je Visa nebo MasterCards. Připravovaná evropská digitální měna má tuto překážku odstranit, když konečně umožní online i offline platby bez jakýchkoli poplatků. Na internetu ovšem lidé šíří nepravdivé informace, že Evropská unie míní zničit hotovostní platby a monitorovat naše finanční transakce. Skutečnost pro eXtra.cz objasnila analytička ze STEM.

Evropská unie plánuje zavést digitální Euro s cílem ušetřit na nákladech za bezhotovostní platby. Z těchto nákladů v současnosti profitují banky a poskytovatelé platebních služeb. Takový systém poskytuje nepoctivým obchodníkům důvody, proč jej odmítat, a umožňuje jim tak vést takzvané „kreativní účetnictví“, říká pro eXtra.cz analytička Tereza Masopustová ze střediska empirických výzkumů a vysvětluje, že spolu s tím „roste šedá ekonomika, odvádí se méně peněz na daních, a nakonec na tom tratí celá společnost“.

Evropská unie má i po zavedení digitální měny v úmyslu zachovat možnost platby hotovostí. Návrh počítá se zaručením hotovostní platby na území celé eurozóny, stejně jako se zachováním dostatečných kapacit, které lidem umožní hotovost vybírat a platit jí. „Zachovat používání hotovosti dává smysl u starších lidí, kteří si hůře zvykají na nové technologie, případně v místech, kde je příliš náročné nebo drahé infrastrukturu na bezhotovostní platby vytvořit,“ vysvětluje pro eXtra.cz Filip Hanka, ředitel projektu České zájmy v EU.

Anonymita jako při hotovostní platbě

Na internetu se lidé ovšem straší, že cílem plánovaného digitálního eura je zajistit kontrolu nad finančními toky evropských občanů. „To není pravda,“ odmítá zcela tvrzení Masopustová. „Online platby digitálním eurem by poskytovaly stejnou úroveň ochrany údajů jako stávající digitální platební prostředky, jako Apple Pay či další. Offline platby by uživatelům zajistily vysoký stupeň ochrany soukromí a údajů, uživatelé by při provádění digitálních plateb uváděli méně osobních údajů, než musí poskytovat dnes při placení kartou,“ uklidňuje znepokojené lidi a transakci digitálním eurem přirovnává k transakci v hotovosti a k výběru z bankomatu. „Nikdo zkrátka neuvidí, za co lidé při používání digitálního eura offline platí,“ uzavírá analytička.

Masopustová zdůrazňuje, že vlastní digitální měnu připravují zavést i Spojené státy nebo Čína a Evropská unie si tudíž nemůže nechat ujet vlak nevyhnutelného vývoje. Zda a případně kdy bude digitální euro zavedeno, to bude nakonec rozhodovat Evropská centrální banka.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy