Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

David Rath v průšvihu: Prodloužili mu trest! Problémy má i Metrostav kvůli manipulacím

David Rath.
Zdroj: Profimedia
Pokuty

Odvolací pražský vrchní soud dnes prodloužil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi již dříve uložený sedmiletý trest o rok. Uznal ho vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Problémy má také největší česká stavební firma Metrostav a její dceřiná společnost Metrostav Infrastructure. Tři roky se tak nebude moci zúčastnit veřejných soutěží a plnit veřejné zakázky. Pravomocně o tom dnes rozhodl odvolací pražský vrchní soud.

Odvolací pražský vrchní soud v úterý 21. června prodloužil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi již dříve uložený sedmiletý trest o rok. Uznal ho vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Někdejší politik se tak bude muset minimálně na několik měsíců vrátit do vězení a musí také zaplatit 13 milionů korun. Odvolací senát v čele s předsedou Alexanderem Károlyim o pět milionů zmírnil peněžitý trest, který mu v lednu 2020 uložil prvoinstanční soud. „Vzali jsme v potaz majetkové poměry obžalovaných,“ prohlásil soudce.

Soud nevyhověl odvolání státního zástupce, který žádal prodloužení Rathova trestu o dva a půl roku. Podle Károlyiho při rozhodování o přitěžujících a polehčujících okolnostech zohlednil například délku řízení.

Prodloužení trestu a milionová pokuta

Ústřední trojici dnes projednávané kauzy stejně jako v první části případu tvoří někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Podle nepravomocného verdiktu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun. Také Kottovým prodloužil soud tresty na osm let vězení a zaplatit musí po 15 milionech korun.

Obžalobě čelilo ještě šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými. Rath si už odpykával sedmiletý pravomocný trest uložený za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Letos v lednu byl bývalý politik z vězení podmíněně propuštěn. Na svobodě jsou i manželé Kottovi.

Problémy má i Metrostav

Senát uznal vinnými i stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure. Uložil jim tříletý zákaz účastnit se soutěží o veřejné zakázky. Pravomocně o tom dnes rozhodl odvolací pražský vrchní soud.

„Rozsudek je pro nás překvapení. Neztotožňujeme se s ním a podáme dovolání u Nejvyššího soudu. Dovolání však nemá odkladný účinek, a proto se musíme udělenému trestu podřídit a vykonat jej, což uděláme. Peněžitý trest samozřejmě uhradíme,“ stojí v oficiálním prohlášení Metrostavu, jak píše ČTK.

Firma Metrostav se podle dnešního rozsudku dopustila podplácení a manipulací s veřejnými zakázkami. Její trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice. Společnost musí také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun.

Manipulace s veřejnými zakázkami

Délka zákazu podle předsedy odvolacího senátu Alexandera Károlyiho odpovídá závažnosti trestného jednání společnosti. Soud podle něj zvažoval i zvýšení peněžitého trestu, nakonec ale dospěl k závěru, že prvoinstanční rozhodnutí ponechá.„Pokud bychom nezakázali účast na veřejných zakázkách společnosti Metrostav Infrastructure, mohl by se Metrostav na nich podílet například jako subdodavatel,“ odůvodnil soudce rozhodnutí potrestat i dceřinou firmu.

„Co je vysoutěžené a co je rozestavěné, to dostavět můžeme a to stavět začít můžeme,“ řekl po rozsudku novinářům mluvčí firmy Vojtěch Kostiha.

Metrostav je obžalován například i v případu údajných machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim. Jeho vinu bude znovu posuzovat královéhradecký krajský soud. Liberecký soud se zase zabývá případem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun, kterou Metrostav prováděl. Firma figuruje i v případu údajně zmanipulovaných zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Metrostav má 11 divizí

Stavební skupina Metrostav má v současnosti 11 divizí. Koncern zahrnuje na pět desítek dceřiných firem, řídící osobou je Metrostav, a.s. Skupina ovládá například společnosti Subterra, Metrostav Slovakia, Metrostav Infrastructure, Metrostav Deutschland, Metrostav stavebniny, Metrostav Development, DSH - Dopravní stavby, PK Doprastav, rakouskou BeMo Tunnelling nebo inženýrskou a zeměměřičskou CCE Praha.

Metrostavu loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 procenta na 721,8 milionu korun. Tržby klesly o 18,2 procenta na 19,3 miliardy korun, což bylo zčásti způsobeno převodem zakázek na specializované dceřiné společnosti. V roce 2020 firmě vzrostl čistý zisk meziročně o 1,8 procenta na 625,1 milionu korun. Tržby jí klesly o 14,3 procenta na 22,8 miliardy korun. Přes pokles zůstal v Česku jedničkou na trhu. Zhruba dvě pětiny tržeb Metrostav vytvořil v zahraničí.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy