Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Chová se Zelenskyj jako Putin? Špehování novinářů nevrhá dobré světlo, říká Andor Šándor

Volodymyr Zelenskyj, Andor Šándor a Vladimír Putin
Zdroj: profimedia / koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další fotografie
špehování

Ukrajinou zmítá skandál tamní tajné služby SBU. Ta měla natočit novináře z investigativního serveru bihus.info, jak kouří marihuanu. "Odposlouchávat novináře je věc problematická, obzvlášť pokud byli nepohodlní tím, co dělali. Umím si představit, že tu byla nějaká snaha na ně něco získat a pak je těmi kompromitujícími materiály rozmluvit a zajistit, aby nedělali nějaké věci proti prezidentské kanceláři," komentuje kauzu pro eXtra.cz analytik Andor Šándor.

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk připustil, že novináři z investigativního serveru bihus.info byli sledováni agenty SBU z odboru ochrany národní státnosti. Šéfové odboru byli následně propuštěni, jak informoval web Ukrajinska Pravda s odvoláním na prohlášení generála Maljuka. "Maljuk přiznal průšvih," napsala o věci agentura Unian.

Natočili novináře, jak kouří marihuanu

Aféra vypukla minulý měsíc po zveřejnění kompromitujícího videa se sestřihem odposlechů a záběrů ze silvestrovského večírku redakce, kde se kromě jiného kouřila marihuana. Šéf webu Denys Bihus následně oznámil, že všichni lidé z nahrávky, z nichž však nikdo nebyl přímo novinář, byli propuštěni. Navíc si postěžoval na sledování, které trvalo celé měsíce, patrně na příkaz z vyšších míst.

Ukrajinská média podle serveru iDnes.cz spekulují o tom, že by v celé věci mohl mít prsty Oleh Tatarov. Ten má totiž v prezidentské kanceláři pod palcem bezpečnostní služby.


Prezident Volodymyr Zelenskyjnařídil vyšetřování. Generální prokuratura podle svého oznámení svěřila další šetření nezákonného sledování a odposlouchávání novinářů do rukou vyšetřovatelů z civilní kriminální ústředny.

Šéf SBU záhy odsoudil "nepřípustné počínání" jednotlivců, kteří při operaci proti obchodníkům s narkotiky nejenže získali informace o zapojení jedné z členek redakce do distribuce drog, ale připustili zveřejnění videomateriálu z případu. Následně navrhl odvolat vedení celého odboru a prezident mu vyhověl. Selhání jednotlivců ale nemohou smazat výsledky a úspěchy SBU ve válce proti Rusku, zdůraznil jedním dechem generál.

Dále dodal, že jako šéf SBU udělá vše pro to, aby každé médium mohlo na Ukrajině svobodně fungovat. "Chráníme demokratické hodnoty, včetně svobody slova a nezávislosti médií," prohlásil generál.


Andor Šándor: Odposlouchávat novináře je problematické

Na aféru z Ukrajiny jsme se zeptali analytika Andora Šándora. "Pokud je to tajná služba demokratické země, tak by měla mít k takovýmto aktivitám svolení soudu. Tak to má například česká BIS," uvádí k případu pro eXtra.cz analytik Andor Šándor.

"Jestli toto je podle ukrajinského trestního řádu důvod pro nasazení odposlechu, to nevím, každopádně odposlouchávat novináře je věc problematická, obzvlášť pokud byli nepohodlní tím, co dělali. Umím si tedy představit, že tu byla nějaká snaha na ně něco získat a pak je těmi kompromitujícími materiály rozmluvit a zajistit, aby nedělali nějaké věci proti prezidentské kanceláři," spekuluje Šándor.

"Určitě to není rozsah watergate (skandál, který vypukl ve Spojených státech poté, co do sídla Demokratické strany v komplexu Watergate ve Washingtonu v roce 1972 násilně vnikli pracovníci aparátu republikánského prezidenta Richarda Nixona, pozn. red.), ale je to problém, zvlášť pokud se mluví o tom, že politický systém na Ukrajině nevykazuje prvky demokracie. Odkládají se prezidentské volby, kritizuje se Zelenskyj za moc, kterou drží, za to, že jsou zakazovány opoziční strany, tak to nevytváří ideální dojem. Byť ta země je ve válce a umím si představit, že nějaké svobody demokratického světa nemusí platit, tak tohle není nic, co bych obhajoval," pokračuje analytik.

Celá záležitost podle něj na Ukrajinu nevrhá ideální světlo. "Na druhou stranu si myslím, že když Západ neustoupil od podpory Ukrajiny kvůli korupci, která je tam rozsáhlá, tak tento případ by neměl zásadnějším způsobem ovlivnit postoj Západu," uzavírá Šándor.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy