Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Babiš se ve Sněmovně opřel do vlády: Zorganizuji první demonstraci důchodců, řekl

Neúspěšný kandidát na prezidenta Andrej Babiš.
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
sněmovna

Ve Sněmovně je v těchto dnech pořádné dusno kvůli snaze vlády snížit valorizaci penzí. Mezi řečníky se ve středu objevil také Andrej Babiš, který se pořádně rozohnil. "Já zorganizuju první demonstraci důchodců, protože mám střet zájmů. Je mi 68 a podle vás bych už neměl pracovat. Ale já budu pracovat," vyčetl vládě. 

Předseda ANO Andrej Babiš slíbil zorganizovat demonstraci důchodců, pokud koalice prosadí nižší červnový růst penzí. "Já jsem hrdý populista, já tady hájím důchodce," prohlásil. Bývalý kandidát na prezidenta vyzval premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda návrh stáhla a valorizaci vyplatila podle nynějších zákonných pravidel. Lídr ANO zároveň vybídl nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby normu nepodepsal. "Prezident, pokud je rozumný, tak to spojí a hodí do toho vidle," řekl Babiš.

Babiš: Podle vás bych už neměl pracovat, ale já budu

Babiš proto nyní zvažuje krok, který vždy předhazoval svým oponentům. "Já jsem nikdy neorganizoval žádnou demonstraci. Tady každý mluví o Ústavním soudu, ale prezident rozhodne. Protože když si vezme 14 dní a dá na to veto... A já zorganizuju první demonstraci důchodců, protože mám střet zájmů. Je mi 68 a podle vás bych už neměl pracovat. Ale já budu pracovat... Teda už jsem za," uvedl Babiš ve svém emotivním proslovu.

Koalice prosadila už ráno omezení doby příspěvků v debatě o legislativní nouzi na nejvýše deset minut pro každého řečníka. Poslanci od té doby vedli spor o to, zda byl takový postup oprávněný, nebo ne.

Pokud Sněmovna trvání legislativní nouze potvrdí, čeká ji také rozhodování o tom, zda vládní penzijní novelu projedná zkráceně s vynecháním prvního čtení. Do běžné debaty k tomuto návrhu sněmovní systém eviduje šest desítek poslaneckých přihlášek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy