Mnoho nevěst si v poslední době šaty na svůj velký den půjčuje. Před pár lety ale bylo častější, že si ženy nechaly svatební róbu ušít a potom si ji nechaly na památku nebo třeba pro svou budoucí dceru. Průměrná nevěsta prý v Anglii utratí asi 30 000 korun za svatební šaty, které na sobě má asi dvanáct hodin, pak je odloží do skříně, kde se válejí zaprášené roky.

Ve Velké Británii přišli s nápadem nafotit některé spisovatelky, jak jim po letech sedí nebo nesedí jejich svatební šaty, a srovnat je s originálními fotkami z jejich svatby před lety. Kolik žen by bylo ochotných zapojit se do podobného projektu a zkusit se nasoukat do svatebních šatů po letech? Co na tom, že se třeba některým z nich změnilo radikálně tělo.

„Bylo pro mě velmi těžké nasoukat se do těch šatů už ve svatební den, natož za čtyři roky,“ řekla Daily Mail osmatřicetiletá Jill Foster, která se vdávala v roce 2009 a je matkou osmiměsíčních dvojčat. „Přesně jsem věděla, co chci mít na sobě. Přála jsem si šaty s krajkou, které by se blyštily ve světle svíček,“ popisuje své vzpomínky Jill. Šaty ji vyšly tehdy v přepočtu na 18 tisíc korun a už v té době jí byly těsné v oblasti boků. Deset měsíců po svatbě ale dost přibrala. „Rozhodla jsem se zatočit s kily navíc a přestala jsem pít alkohol, jíst čokoládu a cvičila jsem podle DVD,“ uvedla Foster. Té jsou po shození kil teď šaty ještě volnější.

Clare Goldwin se vdávala v roce 2006 a nyní je matkou dvou dětí. Svoje šaty v barvě slonové kosti po letech už nedopnula přes hrudník. „Spousta nevěst kvůli svatbě hubne, ale já jsem svůj velký den musela urychlit kvůli zdraví mého otce, kterému našli nádor na mozku a nedávali mu moc času,“ vzpomíná Clare, která zvládla svatbu naplánovat za pět týdnů. Její tatínek zemřel o pět měsíců později. Šaty stály Clare tehdy asi 39 tisíc korun.

Šaty Shony Sibary ležely schované v gauči přes čtrnáct let. „Tahle zkouška mi připomíná dobu, kdy všechno bylo možné. Myslela jsem si, že bude trochu zlobit zip, ale zjistila jsem, že je na zádech vůbec nedopnu,“ svěřila se Shony, která se vdala v roce 1999.

Matka pěti dětí Anne Atkins se vdávala v červenci 1983. Na sobě měla šifonové šaty, které na tu dobu byly velmi drahé. „Cena mých svatebních šatů je na dnešní dobu asi 55 tisíc korun. Daroval mi je rodinný přítel jako svatební dar a od svatby jsem je na sobě měla jen jednou,“ říká Anne, jejíž tělo se od svatby ani po pěti těhotenstvích nezměnilo.